Slimme computer helpt levens redden, zegt hoogleraar Wiro Niessen NIEUWS 13 Artsen kunnen straks met een druk op de knop op de toekomstige ziekte van een patiënt anticiperen. zoek op focussen, maar het is voor veel meer aandoeningen te gebruiken. Denk aan Par kinson, maar ook kanker." „Nee, we willen voorspellen hoe verschillen de tumoren reageren. Nu is niet altijd goed te zeggen of een kuur aanslaat, als je van heel veel mensen tumoren in beeld brengt en analyseert hoe ze door behandeling ver anderen, kun je patronen ontdekken." „Klopt en dat gaan we ook niet doen. We willen dat mensen die al klachten hebben eerder weten wat ze hebben en wat ze kun nen verwachten. Dan kun je ze ook beter be handelen." „De scans die in het Rotterdamse onderzoek worden gedaan zijn kostbaar, en dat geldt ook voor het ontwikkelen van technieken om de beelden te analyseren. Ik ben dus heel blij dat ik een prijs van 500.000 euro heb gekregen. We gaan ook scans van regu liere ziekenhuisbezoeken gebruiken om on ze voorspellende systemen te ontwikkelen." „Niet je hele toekomst, maar betere diag noses en voorspellingen van het ziektever loop zijn over drie jaar op kleine schaal be schikbaar. En over vijftien tot twintig jaar werken alle medici hiermee." FORD C-MAX PLUG-IN HYBRIDE „Het brein krimpt, er ontstaan kleine bloe- dinkjes, de verschillende delen communice ren minder goed met elkaar. Als we van veel patiënten het verloop weten kunnen we nieuwe patiënten daaraan spiegelen en kij ken in welke categorie ze vallen." „Het is niet te genezen, maar als je weet dat je het krijgt of snel achteruit gaat, kun je je erop voorbereiden. Denk aan de woonom standigheden en begeleiding, maar ook eer der beginnen met symptoombestrijding." „Ja, beroertes bijvoorbeeld. Als je in de hals slagader ziet dat iemand een bepaalde vorm van beginnende aderverkalking heeft en constateert dat die vernauwing bestaat uit vet, dan is de kans groot dat op een gegeven moment de vaatwand het begeeft en een bloedklontering de hersenen verstopt." „Jawel, maar straks kun je daar de data van duizenden andere gevallen naast leggen en beter voorspellen welk risico iemand loopt." „Dat is waar we ons in het huidige onder Medici proberen met man en macht ziekten te be strijden. Altijd geldt: hoe eerder je erbij bent hoe beter. Het computerpro gramma van Wiro Nies sen, hoogleraar medische beeldverwerking in Rotterdam en Delft, kan helpen voor spellen of iemand ziek wordt en ook hoe ziek. Voor zijn baanbrekende onderzoek krijgt Niessen de prestigieuze Simon Ste- vin Meester-prijs (500.000 euro). „We verzamelen nu gegevens van ruim vijfduizend Rotterdammers, zo als MRI-scans van hun brein. Die herhalen we meermaals om te zien hoe hun brein ouder wordt. Zo kun nen we zien hoe het brein van ie mand die gezond blijft eruit ziet, ver sus iemand die dementie krijgt. Dat helpt voorspellen hoe groot de kans is dat hij ziek wordt en hoe het ziekteproces verloopt." 7% netto v.a. 86,-/mnd. Beperkt beschikbaar, bestel nu voor levering 2015! Met o.a.: Lederen bekleding Lichtmetalen velgen - Panoramadak 8-inch touch screen navigatie - Automaat Hoge zitpositie - Automatisch inparkeren U rijdt de C-MAX Plug-in Hybride voor 34.995,-. Lease vanaf 499,- p.mnd. Ford C-MAX Plug-in Hybride ford.nl Go Further DONDERDAG 9 JULI 2015 Software voorspelt beroerte U kunt kanker zien aankomen? Gaan we straks iedereen onderzoeken? De 'to tal bodyscans' creëren teveel onrust als je niet precies weet waarnaar je speurt, zeggen artsen. Al die tests kosten een vermogen? Wanneer kan de specialist met een druk op de knop mijn toekomst voorspellen? Waaraan zie je dat? En dan? Aan dementie valt toch niets te doen? Is het mogelijk aandoeningen te voorkomen? Nu zie je die verkalking niet als je iemand on der een scan legt? Alleen voor dementie en hart- en vaatziekten? door Francine Wildenborg Een simpele computer voorspelt straks hoe je toekomst eruit ziet? Hoogleraar Wiro Niessen foto A.W. Everaers Alle bedragen in euro's. Prijzen zijn incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage, tenzij anders aangegeven. Ford Lease-leaseprijzen gebaseerd op 20.000 km/60 mnd. en op full operational lease, excl. BTW, brandstof en vervangend vervoer. Wijzigingen voorbehouden. Zie voor kosten en voorwaarden ford.nl/verkoopvoorwaarden. Afgebeelde auto kan afwijken van standaardspecificaties. Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: km/liter: 50; liter/100 km: 2,0; C02 g/km: 46. Netto bijtelling o.b.v. belastingschijf van 42%.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13