ANBO: klachten uit het hele land Ouderenorganisatie: het gaat vaak fout Ouderen verliezen hun hulp zonder dat gemeenten onderzoeken of dat wel kan. 6 NIEUWS Agressie spoor melden via app Stierenrennen Celstraf geëist tegen oud-SS'er Opvang voor baby kan beter WOERDEN. Ouderenorganisatie ANBO heeft inmiddels uit 78 ge meenten signalen dat het misgaat met de toekenning van huishoude lijke hulp. De thuiszorg wordt zon der overleg teruggeschroefd of af geschaft en dat terwijl de afwe ging 'zorgvuldig en professioneel' zou moeten gebeuren. ANBO-directeur Liane den Haan: „In veel gemeenten waren tot nu toe overgangsregelingen van kracht, maar nu zie je pas op hoeveel plekken het verkeerd gaat. Er moet nu iets gebeuren, zodat niet nog meer mensen onterecht zonder hulp komen te zitten." De ouderenorganisatie wijst naar ge meentekoepel VNG, maar die be nadrukt de beleidsvrijheid van de lokale besturen. De VNG erkent dat het her en der schort aan de communicatie. Een woordvoerder: „Idealiter is er in elke gemeente een uitgebreid keukentafelgesprek met iedere burger, maar gezien de schaal waarop de beoordelingen plaats moeten vinden en de kosten die dat met zich meebrengt is dat niet haalbaar." Zo gebeurt het dat ge meenten standaardbrieven sturen met de mededeling dat de huis houdelijke hulp vervalt en cliën ten die zelf tegen een gunstig ta rief kunnen inkopen. „Ouderen weten dan vaak niet dat ze toch maatwerk kunnen aan vragen en dat de gemeente een ge degen onderzoek moet doen", zegt Den Haan. „De gemeenten hebben een enorme bezuinigings taak meegekregen, immers gaat de overheveling gepaard met een be zuiniging van maar liefst 40 pro cent. Ze raken in paniek. Door zo'n algemene maatregel hoeven ze niet bij iedereen langs en ho pen ze dat ouderen niet aan de bel trekken." Maar daardoor komt wel het doel van de decentralisatie in de knel, aldus de ANBO: maat werk. Wethouder Janny Bakker van de gemeente Huizen: „Ik snap niet dat er plaatsen zijn die zo'n al gemene brief sturen. Je kunt niet op afstand bepalen wat iemand nodig heeft. Elke situatie is an ders: als iemand allergisch is, moet er vaker gepoetst worden. Bij een ernstig zieke die 's nachts zijn bed nat zweet, kun je niet een keer per week komen verscho nen." In Huizen hebben inmid dels 600 mensen een gesprek ge had. Bakker: „Bij de meesten heb ben we de hulp terug moeten schroeven, maar waar nodig heb ben we de hulp in stand gehou den of verhoogd. Daardoor gaan we iets over het budget." ANBO verwijt de VNG dat zij gemeenten niet meer handvatten geeft om de individuele beoordelingen te doen. Onzin, zegt de VNG. „Pas nog hebben we een handleiding uitgegeven, waarin ook misver standen over het keukentafelge sprek worden opgehelderd: zo hoeft er niet altijd een fysiek ge sprek te zijn om een zorgvuldige afweging te maken. Maar we gaan gemeenten geen aanpak opleggen, dat is nou net de crux van de nieu we decentrale aanpak." Prima, zegt Den Haan: „Maar niet als dat betekent dat in tientallen gemeen ten standaard niemand meer hulp krijgt." WOERDEN. De huishoudelijke hulp van Hannie Sluiter (89) uit Haarlem stopte plots. „Ik heb de gemeente gebeld, maar die verwe zen naar de thuiszorgorganisatie. Nu heb ik twee uur hulp, in plaats van drie. Geen idee waarop die korting is gebaseerd, ik heb een be roerte gehad, heupkneuzingen, een trombosebeen en artrose in mijn handen. Ramen lappen en mijn bed opmaken kan ik niet meer en precies daar heeft de hulp nu geen tijd meer voor." Vol gens de gemeente Haarlem wordt er nooit huishoudelijke hulp ge stopt zonder overleg. Wel kan het zijn dat de indicatie van een cliënt afloopt en dan de hulp stopt als die persoon zelf kan betalen of re gelen. „Ik heb een AOW'tje dus kan dat niet ophoesten", zegt Slui ter. ANBO meldt dat er meer klachten zijn uit Haarlem: „De thuiszorgorganisatie en gemeente sturen mensen van het kastje naar de muur." Ook uit Oosterhout komen mel dingen binnen, aldus ANBO. Zo ook van Jac van den Elshout (81). Hij verloor de zes uur huishoude lijke hulp voor hem en zijn inmid dels overleden vrouw. Van den Elshout ziet slecht en heeft kan ker. Zijn naasten sprongen bij, maar dat was niet vol te houden. Uiteindelijk heeft Van den Els hout zelf drie uur hulp ingekocht. „Ik wil best bijdragen, maar de ma nier waarop de hulp plots hele maal stopte, zonder gesprek of on derzoek, vind ik schandalig." Om agressie op het spoor te regis treren is er een app ontwikkeld. Via de 'agressie-app' van de vak bond voor rijdend personeel (WMC) kunnen leden en niet-le- den schelden, spugen, schoppen en ander fysiek geweld melden. De app registreert ook locatie en tijdstip van de agressie. De app is te gebruiken door iedereen die op of rond het spoor werkt bij Arri- va, Connexxion, NS en Veolia. Werkgevers krijgen de informatie niet in handen. De gegevens wor den gebruikt om te zien of veilig heidsmaatregelen effect hebben. Zwartrijden is vaak de oorzaak van agressie tegen spoorperso- neel. Tegen de voormalige SS'er Oskar Gröning (94) is gisteren in een rechtbank in Lüneburg 3,5 jaar cel geëist. Justitie beschuldigt de Duit ser van hulp bij de moord op 300.000 mensen in concentratie kamp Auschwitz. Omdat het tiental len jaren heeft geduurd voordat Gröning werd aangeklaagd, hoeft de verdachte bij een veroordeling maar twintig maanden uit te zitten, al dus het OM. Gröning is volgens de openbaar aanklager moreel mede plichtig. Zijn taak in het concentra tiekamp was het tellen van het geld dat van de gevangenen was afgeno men. Hij is ook getuige geweest van de massavernietiging van onder an deren joden en homoseksuelen. Kinderopvangorganisaties moeten zich meer richten op de ontwikke ling van kinderen, peuters en ba by's. Een mentor zal de voortgang in de gaten houden en bespreken met ouders. Verder moet de opvang van baby's verbeterd worden. Dat heeft minister Lodewijk Asscher van Sociale Zaken gisteren aan de Kamer gemeld. Zijn plannen moe ten ertoe leiden dat vanaf 2017 de kwaliteit van de opvang verder om hoog gaat. Medewerkers krijgen scholing voor de opvang van baby's. Nu ligt de focus te veel op verzor ging, maar de ontwikkeling moet meer aandacht krijgen. Ook is het plan dat pedagogische medewerkers op een babygroep minder wisselen. Thuiszorg is een rommeltje' door Francine Wildenborg ■w—i—1 V Ml i UTRECHT PAMPLONA. Drie mannen eindigden op de horens van stieren, tien anderen raakten om andere redenen gewond. Dat was gisteren de balans na de eerste dag van het San-Ferminfestival in het Spaanse Pamplona. Een week lang ren nen elke dag stieren door de straten, foto Miguel Riopa/AFP LUNEBURC DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6