Nog geen verbod op ontgassen schepen Verkeersregelaar Mondeel laat ko lontjes uitrazen Bereidheid het grootst in de gemeente Kapelle, het kleinst in Tholen Van alle Nederlanders hebben Zeeuwen het meest aangegeven dat ze niet bereid zijn organen en weefsels af te staan. ^^^^^■■■25.1 Keizerrijk VLISSINGEN. Twaalf procent van de Zeeuwen heeft expliciet aangege ven geen orgaandonor te willen zijn. Dat is het hoogste percentage van alle provincies, zo blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. Wie twaalf jaar of ouder is, kan zich laten registreren in het donor- register. Ongeveer vier op de tien Nederlanders heeft dat inmiddels gedaan. Wie zich registreert, dient aan te geven of hij wel of geen donor wil zijn, of dat die be slissing na overlijden moet wor den genomen door nabestaanden of een specifiek persoon. Zeeland scoort landelijk gezien in de middenmoot als het gaat om het aantal mensen dat via het re gister toestemming heeft gegeven: 23,8 procent. Van de twaalf provin cies staat Zeeland op de zevende plaats. Noord-Brabant heeft met afstand het hoogste percentage: 27,2 procent. Zuid-Holland staat onderaan met 20,8 procent. In Zeeland is de bereidheid do nor te zijn het grootst in de ge meenten Kapelle (26,4 procent) en Goes (26,3 procent). In lande lijk opzicht is dat echter hooguit redelijk te noemen. Kapelle staat 119e van ruim 400 gemeenten. Tholen (17,6 procent) en Rei- merswaal (18,2 procent) bunge len onder aan de Zeeuwse rang lijst. Het CBS signaleert een dui delijk verband tussen donor schap en kerkgang. Hoe groter het aandeel mensen dat in een ge meente regelmatig naar de kerk gaat, hoe minder donoren er zijn. In de top-20 van gemeenten met het laagste aantal orgaando noren staan ook opvallend veel orthodox-protestantse gemeen ten. De lijst wordt aangevoerd door Urk, waar nog geen tien pro cent toestemming heeft gegeven. Tholen staat op de 18e plaats. ORGAANDONATIE HULST. Het buurtschapje Keizerrijk bij Vogelwaarde had geen plaatsnaambordje. Sinds gisteren wel. Een lakei was helemaal uit de Efteling geko men om het aan wethouder Frank van Driessche te geven. Omdat de Efteling zich verbonden voelt met Keizerrijk. De kleuters van basisschool De Schakel waren de getuige van de overhandiging, tijdens de Dag van het Sprookje. De bewoners van het sprookjesbos bezochten verder plaatsen als Heksenberg en Appels. Net als Keizerrijk plaatsen die verbonden zijn met sprookjes, foto Ronald den Dekker MIDDELBURG. De provincie gaat het varend ontgassen van bin nenvaartschepen op de Ooster en Westerschelde niet verbie den. Het wachten is op een in ternationaal verbod. Dat blijkt uit antwoorden op vragen van GroenLinks. Schepen lozen nu vaak hun benzeendampen boven Zeeuws water, want dat is goed koper dan in een ontgassingsin- stallatie in Antwerpen. Noord-Brabant en Zuid-Hol land hebben wel een verbod in gesteld. Volgens het dagelijks provinciebestuur kunnen pro vincies of gemeenten dat niet zomaar doen en is zo'n verbod moeilijk te handhaven, onder meer omdat Rijkswaterstaat daar niet aan meewerkt. Wel is een internationaal verbod in de maak. Dat is beter te handhaven, zorgt niet voor verschillen tussen Europese lan den en jaagt schippers niet op kosten, omdat de verlader moet betalen. De internationa le regelgeving verandert eind dit jaar. Daar wil de provincie op wachten. Overigens worden concentraties benzeen in Zee land niet gemeten. www.pzc.nli zeeuws-vlaanderen@pzc.nl WOENSDAG 8 juli 2015 Zeeland PAGINA 11 Vaak 'nee' tegen donorschap door Rolf Bosboom Percentage inwoners dat toestemming heeft gegeven Kapelle üoes Veere N.-Beveland 25,3 Borsele Vlissingen Middelburg Hulst ^^^^^^^■24,0 Terneuzen ^^^^^^^23.8 Sluis Sch.-D.land Reimerswaal Tholen 1 1 1 1 1' 1 1 0 5 10 15 20 25 30 door Ernst Jan Rozendaal In sprookjes verbonden met de Efteling II IH—■HMWWB—WB—nHHMMMRMHflWüaKilW IKMBBtKSaMMSi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68