Korten op dorpshuis doet pijn ABT woest over permanent wonen in appartementen Gorishoek 2 Zeeuwse Muziekschool wil ouderen muzikaal stimuleren BEVELANDEN en THOLEN 7 Cliënten, wijkbewoners en vrijwilligers zingen wekelijks samen in koor van zorggroep Ter Weel. Daarin schetste wethouder Izak Vogelaar (WD) zeven moge lijkheden om tot een bezuiniging te komen. Eén daarvan deed het meeste stof opwaaien: het sluiten van het Trefpunt in Yerseke en de Meiboom in Krabbendijke en het onderbrengen van 'dorpshuisfunc ties' in andere gebouwen. De Yersekse ouderensoos is het enige 'dorpshuis' dat gehuurd wordt. Het college denkt dat -met wat aanpassingen- de biljart en bingo ook in het naastgelegen MFC Te Haere zou kunnen wor den gehouden. De Meiboom zou kunnen worden ondergebracht in het nieuw te bouwen woonzorg complex in Krabbendijke. Dit zou, zo liet Vogelaar weten, pas op langere termijn een bezui niging kunnen opleveren. Im mers, zo'n nieuw complex zou op z'n vroegst in 2019 afkunnen zijn. Het Trefpunt kan wel eerder wor den verhuisd, al lieten de gebrui kers duidelijk weten niet weg te willen van hun huidige stek. Een definitief besluit over hoe de bezuiniging, die in 2011 is afge sproken, moet worden ingekleurd, valt pas later dit jaar. Verschillen de partijen misten inzicht in hoe veel geld precies naar welk dorps huis gaat en wat zij als inkomsten zelf binnenkrijgen. Volgens Voge- 'Uitgangspunt is dat functies van het dorphuis blijven, al is het in een ander gebouw' laar is dit -met uitzondering van de Meiboom- niet te geven. De ge meente subsidieert namelijk stich tingsbesturen, die op hun beurt af spraken maken met beheerders. PvdA en Leefbaar Reimerswaal vroegen zich af of de bezuiniging nog wel nodig is, nu de gemeente er financieel beter voor staat. De Christenunie zei, in tegenstelling tot het college, juist heel erg aan de huidige gebouwen te hechten. Het is nu wat slapjes, dat kan beter. Denk aan je ademhaling." En inder daad, de tweede keer klinkt 'Ai, ai Olga' al een stuk krachtiger. Dirigent Pim Overduin geniet deze dinsdagmiddag zichtbaar tij dens de wekelijkse repetitie van het koor van zorggroep Ter Weel in verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe in Goes, dat bestaat uit cliënten, buurtbewoners en vrij willigers. Hij neemt zijn taak se rieus en dat voelen de zangeressen en enkele zangers. De lat ligt ook best hoog, want er komen onder meer canons voorbij en liedjes in het Engels. „Ik probeer ze wel uit te dagen", zegt Overduin, die werkzaam is bij de Zeeuwse Mu ziekschool. „Iemand van 95 die nooit Engels heeft gehad, zingt uit eindelijk toch mee." De vraag om een koor kwam vanuit de cliënten en zo is de samenwerking ont staan. Het koor bestaat nu een half jaar en Overduin merkt het effect. „Zingen is supergezond en daar naast verbindt het mensen. Er was iemand die de eerste vijf keer heel stil was, maar die ik nu luid en duidelijk hoor." De cliënten heb ben beginnende Alzheimer, maar krijgen door het koor weer wat vastigheid en waardigheid, zegt Overduin. „Het maakt ze wakker, ze hebben het gevoel iets te moe ten. Mensen die vergeten, zijn nog Dirigent Pim Overduin probeert de koorleden uit te dagen: 'Iemand van 95 die nooit Engels heeft gehad, zingt uiteindelijk toch mee' wel in staat nieuwe dingen te le ren en de liedjes te onthouden." Het repertoire bestaat uit 'krakers' en wat onbekendere nummers, van populair tot klassiek. De mu ziekschool wil meer betekenen voor ouderen en hen stimuleren met muziek bezig te zijn. Dit voor jaar is een subsidie ontvangen van het Fonds voor Cultuurpaarticipa- tie en het is de bedoeling om in heel Zeeland muzikale activiteiten voor die doelgroep op te zetten. Het koor van Ter Weel heeft in middels twee keer op de planken gestaan en er komen meer optre dens aan. Geïnteresseerden zijn welkom om vrijblijvend te komen kijken op dinsdagmiddag vanaf 14.30 uur aan de Beukenstraat 190. Deelnemen kost 3,50 euro per re petitie of 30 euro voor tien keer. De appartementen waren eigen lijk bedoeld voor recreatief ge bruik. De verkoop loopt echter moeizaam. Om het tij te keren, mag bouwbedrijf Sprangers de woningen nu ook verkopen voor permanente bewoning. Volgens Van 't Hof had het col lege hierin nooit mogen toestem men. Hij wijst erop dat mensen die permanent wonen op Thool- se vakantieparken juist hard wor den aangepakt door de gemeente. „Dat veroorzaakt veel leed, vooral bij oudere mensen", zegt hij. „Zij hebben zo'n huisje gekocht met het idee daar een fijne oude dag door te kunnen brengen. In plaats daarvan worden ze wegge- jaagd en zien ze hun spaarcenten verdampen." Volgens Van 't Hof is het voor deze mensen niet te verkroppen dat het college perma nent wonen nu wel toestaat in een ander recreatief gebied. „Ik verwacht dat ze dit besluit van het college gaan gebruiken bij een eventuele juridische strijd. Ik geef ze groot gelijk. Hier is sprake van ongelijke behandeling." De ABT'er is van mening dat de gemeente ook haar eigen be langen schaadt door permanent wonen toe te staan in Het Baken. „Dat complex wordt op deze ma nier een concurrent voor onze ei gen plannen, waaronder de woon toren in Sint-Annaland." Fixet 's-Gravenpolder wordt 9-10-11 Juli openingsacties WOENSDAG 8 JULI 2015 door Joeri Wisse KRUININGEN. Het blijkt nog knap lastig om een halve ton per jaar be zuinigen op dorpshuizen zonder pijnlijke keuzes te maken. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens een speciale themaraad. Izak Vogelaar, wethouder Dirigent Pim Overduin legt de lat hoog voor de leden van 'zijn' koor in verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe. Canons, drie-, vier- en zelfs vijfstemmig zin gen en Engelstalige liedjes, het komt allemaal voorbij, foto Mechteld Jansen 'Zingen is gezond' door Luc Oggel door Rob Paardekam SCHERPENISSE. Algemeen Belang Tholen (ABT) is woedend over het besluit van het college om perma nente bewoning toe te staan in het toekomstige appartementen complex Het Baken op de dijk bij Gorishoek. „De gemeente meet met twee maten", vindt fractie voorzitter Han van 't Hof. De gemeente meet met twee maten door permanente bewoning bij Gorishoek toe te staan, vindt ABT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67