Het drukke gezin 8? 7 WAARVAN AKTE Proef op de som Thaise naam kan ik gelse woord dat Onlangs beoordeelde de Consumentenbond de regenverzekering als de grootste onzinverzekering Ik noem haar Patricia, want haar fcs> ke™eli->k Johan Nebbeling tekent wekelijks anekdotes op uit een notarispraktijk. '£Jeen aparte module 'automobilisten- nulp' afsluiten. Dat is niet altijd nodig: sommige garages en dealers vergoeden de eerste jaren na aan koop ook de service in het buiten land. En dan is er ook nog de Wegenwacht. Via de Europa Service kun je je ook verzekeren voor pech- hulp en vervangend vervoer. RISICO 4: SPULLEN KWIJT Heel vervelend als je op vakantie je spullen kwijtraakt. Bij de meeste reis verzekeringen is je bagage gelukkig standaard verzekerd tegen schade, verlies en diefstal. Maar niet onbe perkt. Voor je fiets, tablet, smart- phone of bril geldt vaak een maximumvergoeding. Goed om van tevoren even te checken wat jouw reisverzekering uitkeert, voor je aller lei dure spullen meeneemt. En lees dan meteen even hoe je je spullen moet beheren. Daar worden vaak strenge eisen aan gesteld. Wanneer verzekeren? Bij de meeste reisverzekeringen is bagage stan daard meeverzekerd. Zo niet, sluit dan alleen extra dekking af als je waardevolle spullen meeneemt. Voor spullen die al wat ouder zijn, keren verzekeraars nog maar heel weinig uit. Let wel op dat sommige spullen, zoals fotoapparatuur, buiten de dek king kunnen vallen. Welke verzekering? (Doorlopende) reisverzekering, eventueel met extra dekking. RISICO 5: SLECHT WEER Daar zit je dan in je tentje op een Franse camping, terwijl de regen met bakken uit de hemel komt. In zo'n geval valt je vakantie letterlijk in het water. Slimme verzekeraars hebben daarom de regenverzekering be dacht. Bij steeds meer pretparken of vakantieparken kun je zo'n verzekering afsluiten. Roompot Vakanties biedt, in sa menwerking met Interpolis, bijvoor beeld een dergelijke verzekering aan. De Consumentenbond beoordeelde de regenverzekering echter als de grootste onzinverzekering. Er moet namelijk wel heel veel regen vallen, voordat er wordt uitgekeerd. RISICO 6: PROBLEMEN THUIS Nog vervelender is als je je vakan tie halverwege moet afbreken door problemen aan het thuisfront, zoals een sterfgeval in de familie. Een annuleringsverzekering dekt de reissom als je je reis moet af zeggen door een onvoorziene ge beurtenis, zoals ontslag, echtscheiding of een ziek familie lid. Maar ook als je de vakantie halverwege moet afbreken, kan de annuleringsverzekering de niet ge noten dag vergoeden. In de polis voorwaarden staat vermeld bij welke gebeurtenissen de verzeke ring uitkeert. Wanneer verzekeren? Een annule ringsverzekering is vooral zinvol bij een dure reis, omdat de kosten van annuleren dan oplopen. En het nut van de verzekering hangt ook af van het risico dat je loopt. Is een familielid ernstig ziek, dan heb je meer reden om een annule ringsverzekering af te sluiten. Welke verzekering? Annuleringsver zekering Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in de praktijk? Met deze week een rekenvoorbeeld voor het fictieve huis houden van Dennis (38) en Michelle (35) met hun kinderen Kevin (4) en Jasmijn (2). Dennis werkt fulltime als IT'er, Michelle part time als kapster. Ze hebben geen schulden maar ook geen spaargeld. Wel een koophuis. Dennis en Michele gaan met de kinde ren twee weken op va kantie naar Marmaris in Turkije. Ze betalen 1250 euro voor een pakketreis. Ze sluiten een kort lopende reisverze kering voor twee weken af. Dat kost bij verzekeraar Zelf 16,64 euro 2 euro poliskosten. Een annuleringsverze kering kost ze bij Zelf 60,50 euro. In totaal beta len ze dus 79,14 euro. Een paar weken later meldt het aanstaande bruidspaar zich. „Dit is Patricia," zegt de man, en hij stelt me voor aan een kleine, frêle vrouw van hooguit 25 jaar in een kort rokje. Patricia, zeg ik. „Ja, zo heet ze niet echt," zegt hij, „maar ik noem haar zo, want haar Thaise naam kan ik niet uitspreken." het enige En- ze kent. De tolk jreken vertelt haar wat de bedoeling is en krijgt te horen dat ze het prima vindt om te trouwen op huwelijkse voorwaarden. Nadat we het contract heb ben ondertekend, vertrekken de twee. Bij de deur kijkt hij om, een glimlach op zijn gezicht: „Nu ben ik goed beschermd hè, notaris?" Een halfjaar later meldt de man zich weer op mijn spreekuur. Hij wil me spreken want hij begrijpt iets niet, zegt hij. Bij een onderzoek in het ziekenhuis is gebleken dat hij seropositief is. De arts vraagt hoe dat kan. Heeft de trucker wisselende con tacten gehad? Nee, bezweert mijn cliënt: hij heeft nooit een andere vrouw gehad dan zijn kers verse Thaise echtgenote. Als ook haar bloed wordt onderzocht, blijkt zij de be smettingsbron. Ik spreek wat bemoedi gende woorden en vraag hem waar hij zijn echtgenote heeft leren kennen. In een soort discotheek, zegt hij. En wat wilde hij mij vragen? „Hoe kan het dat ik besmet ben? U zei toch dat ik goed beschermd was?" Ik houd mijn gezicht in de plooi. Als ik hem heb uitgelegd wat een notaris be doelt met 'goed beschermd' haalt hij zijn schouders op. Het maakt ook eigenlijk niet uit, zegt hij. „Ik hou nog steeds heel veel van haar." Ee n vrachtwagenchauffe n i denkt, nadat hij met zijn Thaise schone de notaris heeft bezocht, volledig beschermd te zijn. Eens per week houd ik inloopspreekuur. Vanavond meldt zich een man uit een dorpje in de buurt. Hij is halverwege de vijftig. De houthakkersblouse boven de spijkerbroek omspant een flinke buik. Hij is trucker van beroep, zegt hij. Ik vraag wat ik voor hem kan doen. De man vertelt dat hij altijd bij zijn moeder heeft gewoond. Op wat korte tripjes naar België, Duitsland en Frankrijk na, heeft hij niets van de wereld gezien. Maar nadat zijn moeder afgelopen zomer overleed, deed hij zichzelf een reis naar Thailand cadeau. Daar, in het Verre Oosten, is hij verliefd geworden. Nu wil hij zijn Thaise naar Ne derland halen en met haar trouwen. Op huwelijkse vooiwaarden, zegt hij. Verstan dig, zeg ik. woensdag 8 juli 2015 GO Wanneer verzekeren? Nooit Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Beschermd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53