IRENE WEET RAAD 6 f*GOI (P VRAGEN EN OPMERKINGEN Veel Nederlanders gaan oven erzekerd op vakantie. Zonde, want wie kritisch naar zijn reisverzekering kijkt, kan 200 euro besparen. Veel leuker om dat geld op reis uit te geven! Een op de vijf Nederlanders krijgt autopech op vakantie, een reëel risico dus Vastrecht Dubbeltarief Opzegvergoeding Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Op vakantie wil je geen gedoe. En dus zijn veel vakantiegangers tot de tanden toe verzekerd. Volgens Independer be talen Nederlanders daardoor onno dig veel voor hun reisverzekering. De vergelijkingssite heeft uitgere kend dat reizigers 200 euro kunnen besparen als ze hun verzekeringen beter laten aansluiten op hun wen sen, en alle dubbele dekkingen eruit gooien. Je kunt jezelf tegen al lerlei risico's verzekeren. Maar blijf wel kritisch: is het ook echt nodig? RISICO I: EEN ONGEVAL Ga je op wintersport, dan bestaat het risico datje met een gipsvlucht re tour moet komen. Maar ook tijdens een strandvakantie in Torremolinos kun je pech hebben. Je zwemt in zee en krijgt last van kramp, waardoor de reddingsbrigade moet uitrukken. Dan is een reisverzekering onont beerlijk. Niet iedereen kan een red dingsactie met helikopter uit eigen zak betalen. Met een reisverzekering ben je standaard verzekerd voor de kosten van hulpverlening in geval van ziekte, ongeval of overlijden. Wanneer verzekeren? Altijd. De kans op een ongeluk is klein maar de kos ten kunnen enorm oplopen. Welke verzekering? Een standaard (doorlopende) reisverzekering is meestal afdoende. Bij veel verzeke raars zijn wintersporten als skiën en snowboarden wel uitgesloten en ben je verplicht je hiervoor apart te ver zekeren. RISICO 2: ZIEKTE Valt de paëlla een keer verkeerd, dan is dat geen ramp. Maar wat als je op vakantie zo ziek wordt dat je in het ziekenhuis belandt? Meestal heb je aan je gewone ziektekosten verzekering genoeg. De basisverze kering biedt werelddekking tegen de in Nederland geldende voor waarden en tarieven. En veel aan vullende zorgverzekeringen bieden extra buitenlanddekking voor be handelingen die hierbuiten vallen. Wanneer verzekeren? Alleen als je afreist naar landen met een dure gezondheidszorg, zoals de Ver enigde Staten, Canada of Zwitser land, is je ziektenkostenverzekering niet voldoende. De tarieven liggen daar een stuk hoger dan in Neder land, zodat medi sche kosten vaak niet geheel worden vergoed. Welke verzekering? In dat geval is het slim om een uitgebreidere reis verzekering af te sluiten, met extra dekking voor medische kosten. RISICO 3: AUTOPECH Een op de vijf Nederlanders krijgt autopech op de vakantie, een reëel ri sico dus. Of je de schade via je auto verzekering krijgt vergoed, hangt af van de dekking - WA, beperkt casco of allrisk. De dekking is vrijwel altijd hetzelfde in Nederland, alleen als je heel ver weg gaat. Op de groene kaart kun je zien in welke landen je auto is verzekerd. Dat is geheel Eu ropa, plus de landen in Afrika en Azië die grenzen aan de Middel landse Zee, tot aan Iran toe. Wanneer verzekeren? Bijverzekeren is alleen nodig als je in het buitenland verzekerd wilt zijn van vervangend vervoer of extra verblijfkosten. Welke verzekering? Deze kosten vallen meestal niet standaard onder de reis verzekering. Hiervoor moetje vaak Vorige week legde Irene van den Berg uit hoe je overstapt van energie leverancier. Uit de mails van lezers selecteerde ze drie reacties. ÏA* if' woensdag 8 juli 2015 Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl VERZEKERD op reis 44 Je goed verzekeren tegen rampspoed op va kantie kan geen kwaad, maar veel Nederlanders zijn oververzekerd. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Volgens facilitair inkoper Ronald Kalb is het slim om ook op het vastrecht te letten als je overstapt van energiele verancier. Het vastrecht is het bedrag dat je aan je energieleverancier be taalt voor de levering en het transport van energie. Hiertoe behoren bijvoor beeld de administratiekosten, de huur van de meter en het onderhoud van het energienetwerk. „Het vastrechtta rief kan per leverancier erg verschil len. Als facilitair inkoper ben ik op mijn werk verantwoordelijk voor de inkoop van energie. Het is slim om op het juiste moment toe te slaan. Een leuke sport waar ook voor de zakelijke markt veel te besparen valt." Energie-adviseur Tonnie Kroeze tipt lezers om ook te letten op het verschil tussen het enkel- en dubbeltarief. Bij enkeltarief betaal je één gemiddeld tarief voorstroom. Bij dubbeltarief zijn er twee tarieven: één voor daluren - 's nachts, in het weekend en feest dagen - en één voor piekuren - over dag op werkdagen. Welk tarief voordeliger is, hangt af van het dag deel waarop je de meeste energie ge bruikt. „De keuze tussen dubbel- en enkeltarief wordt vaak over het hoofd gezien. Toch scheelt dit voor een gezin ook nog enkele tientjes per jaar. Voor bedrijven kan dit oplopen tot en kele honderden euro per jaar." Huub van Vugt heeft een vraag over de opzegvergoeding. „Ik ben gebeld door Essent voor een contract van vijf jaar. Ik kan dat tussentijds opzeggen maar ik moet dan een boete betalen. Er werd mij echter gezegd dat die door de volgende leverancier wordt be taald. Klopt dat?" Om nieuwe klanten binnen te halen, bieden sommige energieleveranciers inderdaad aan om de opzegvergoe ding van de oude leverancier te beta len. Maar dat gebeurt niet standaard. En bedenk ook dat deze meevaller ten koste kan gaan van andere kortingen, zoals een welkomstkorting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52