&GOI 5 0 KLEINGELD Mijn geld ik Elke week vraagt de redactie een bekende streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag: Jerry van Zuijlen (53), directeur van Amadore Hotels en Restaurants Zeeland. Vorige maand opende hij het Marktcafé in Middelburg. Op het moment dat je nog geen winst draait, moetje investeren in iets waar je gasten het meeste baat bij hebben 15 uur in de week werken 9 DOOR HANS PUIK „Dertig jaar geleden had ik vijfdui zend gulden gespaard, waarmee ik een midgetgolfbaan begon in Vlissingen. Elke cent die ik had, investeerde ik in het bedrijf. Om m'n woning te kunnen financieren werkte ik bij Kloosterboer en Van Bon, als heftruckchauffeur. Als ik geld over had, stak ik het in nieuwe dingen voor de midgetgolfbaan, zoals de aanleg van een nieuwe baan of uitbreiding met een serre. Na vijftien jaar had ik een goedlo pend bedrijf met behoorlijke omzet en heb ik het doorverkocht." „Als er geld is, probeer het te inves teren, is mijn motto. Maar doe het wel met verstand. Onlangs sprak ik iemand die net een bedrijf had ge kocht. Hij vond het uitermate be langrijk om een nieuwe lift te kopen, terwijl hij nog bijna geen omzet genereerde. Ik vroeg aan hem: gaat die lift nou echt geld voor jou opleveren? Of is het slim mer om te kijken naar een nieuw terras, andere uitstraling of mis schien een betere chef-kok? Op het moment datje nog geen winst draait, moet je investeren in iets waar je gasten het meeste baat bij hebben." „Ik ben ooit een bloemenzaak be gonnen. Daarop was het spreek woord 'schoenmaker blijf bij je 1 - leest' van toepassing. Als je niet hele dagen in de bloemen zit, zul je er ook nooit goed in worden. 'Leuke hobby heb je', fluisterden mensen me soms in, terwijl ik er een winstgevende zaak van wilde maken. Ondanks een jaarlijks verlies heb ik het vijfjaar lang geprobeerd. Ik wilde niet toegeven dat het niks werd. Uiteindelijk is de zaak gesloten. Doe waar je goed in bent en ga niet denken datje alles kan. Dat is de les die ik ervan geleerd heb." „Ik ben altijd alleen maar aan het werk. Als je voortdurend in je eigen zaak bent, maak je ook haast geen geld op. Mijn volledige onderne- mersloon kan ik steeds weer in nieuwe projecten steken." „Mijn dagen bestaan uit onderne men. Een duur leven heb ik niet. Alleen aan een mooie auto hecht ik waarde. Bij Amadore Hotels en Restaurants investeren we voorna melijk uit eigen vermogen, omdat daar geen extra kosten aan verbon den zijn. Als ondernemer investeer ik makkelijk in bijzondere toiletten of een goede luchtinstallatie voor het hotel. Het is belangrijk dat de gasten niets te kort komen. Maar in mijn huis in Oostkapelle werkt de afzuigkap al twee jaar niet. Omdat ik bijna nooit thuis eet, kan die re paratie nog wachten." „Succes maakt gelukkig. Geld is puur een middel. Want als een zaak vol zit en de mensen zijn tevreden, dan gaat het niet over geld. Dat ge voel is onbetaalbaar." „Regelmatig hoor ik van mensen dat ze Zeeland als een krimpgebied zien, waar het lastig is iets nieuws op te zetten. Ik heb in dertig jaar ondernemerschap aangetoond dat het ook anders kan. Begonnen zon der een cent op de hank en inmid dels opgeklommen tot directeur van Amadore met een jaarlijkse omzet van bijna 14 miljoen euro. Dan kan niemand ontkennen dat Zeeland een provincie is waar veel mogelijk is." Beier rekenen op de telefoon 00 TWITTER Oma verdient aan Iwitter Ich bin nichtSttfi, ich hab hioB/ZUCKER 00 KOOPTIP (iooi maai* in in'ii ah alias woensdag 8 juli 2015 VOLLE ZAAK GEEFT EEN ONBETAALBAAR GEVOEL' M Met hoeveel geld bent u ooit begonnen als ondernemer? Is het als ondernemer niet verstandi ger om geld te sparen in plaats van alles uit te geven? Heeft u weieens verlies gedraaid? 44 Jerry van Zuijlen wil doen waar hij goed in is. FOTO RUBEN OREEL U bent in dertig jaar veel ondernemin gen begonnen of hebt ze overgeno men. Hoe kon u blijven investeren? Wat is bij u de balans tussen privé- en ondernemersuitgaven? Maakt geld gelukkig? U bent uitgeroepen tot de horeca- persoonlijkheid van 2015. Succesvol en winstgevend ondernemen in Zeeland kan dus echt? De app Scalar (iOS) noemt zichzelf zonder valse be scheidenheid 'the better calculator'. De berekenin gen verschijnen op een vir tuele rol papier, zodat je altijd terug kan scrollen om bijvoorbeeld een tikfout drie stappen terug te her stellen. Deze app is tijdelijk gratis (normaal €3). 12.525 euro zou de Toyota Yaris moeten kosten volgens de ad vertentie. De Consumentenbond kon de auto niet goedkoper krij gen dan €15.493. Het Finse basisinko men, is dat ook iets voor andere landen? Rutger Bregman pleit in zijn boek Gratis geld voor ie dereen voor een we reld met een 15-urige werkweek en zonder armoede (De Corres pondent, €18). Dat je geld kunt verdienen aan Twitter, bewijst de Duitse twitteraar Torsten Rohde. De veertiger ver stuurt sinds 2,5 jaar be richten de wereld in als oma Renate Bergmann. 'Haar' tweets zijn zo popu lair dat Rohde nu lezingen geeft, hij schreef een boek dat een bestseller werd en eind juli verschijnt het tweede boek. RENATE BERGMANN Plastic tasjes zijn vervui lend. Maar een tas ge maakt van gerecyclede plastic folie is wel duur zaam. Bij ecotasseninde- shop.nl zijn ragbags te koop: tassen van sari's, theeverpakkingen en ander afvalmateriaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51