Nu al plevieren in Waterdunen Blingbling uit de ijzertijd ZEELAND 11 Zeeuwen in de buiten De foto is genomen pal voor de start van de Molukkenrit, die af gelopen weekeinde op Walche ren en Zuid-Beveland werd ver reden. Ad Mondeel (66) is één van de vijf verkeersregelaars, die voor de honderddertig motoren uitrijdt. Hij moet zorgen dat de stoet geen last heeft van kruisend verkeer. Een verantwoordelijke klus. Mondeel was 36 jaar lang operator bij Therm- phos. Hij is nu iets meer dan drie jaar beroeps- verkeersregelaar. Daarvoor moet je een examen afleggen onder het toeziend oog van de politie. Hij zegt: „Er blijft een verschil tussen de politie en ons. Politiemensen mogen het verkeer rege len vanaf hun motor. Ik en mijn collega's moe ten altijd afstappen en de motor aan de kant zet ten. Dat is een stuk tijdrovender." Verkeersregelaars worden ingezet bij evene menten. Ze doen ook dienst bij wegwerkzaam heden, als er bijvoorbeeld een wegvak is afgeslo ten. Natuurlijk komt hij wel eens ongeduldige verkeersdeelnemers tegen. „Ik laat korte lontjes gewoon even uitrazen. Dan maak ik duidelijk dat ik er ook voor hun veiligheid sta. Dat werkt vrijwel altijd." Natuurjournaal doorChiel jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP Eén van de belangrijkste vogelgroepen waarop bij de aanleg van Waterdu nen gemikt wordt zijn de zogenoemde kustpioniervogels. Daarbij gaat het voornamelijk om plevieren en sterns, zoals de dwergstern en de strandplevier. Die pioniervogels hebben het zwaar te verduren in onze regio. Ze broeden op schelpenbanken en afgelegen stranden, waar ze hun nest open en bloot tussen zand en schelpen of hooguit tus sen wat schaarse lage begroeiing maken. Nestgelegenheid voor deze soorten wordt al decennialang steeds schaarser. De stranden, ook de meest geïsoleerde, zijn veel te druk geworden en de over- hoekjes langs de zeedijken die ook wel soelaas boden zijn in veel gevallen verdwenen door de op eenvolgende dijkverzwaringen. Alle reden dus om voor deze soor ten nieuwe broedgelegenheid te maken. Maar dat is verre van een voudig. Weliswaar is het een mak- kie om pionierssituaties te creë ren, maar normaal gesproken ra ken die binnen een jaar alweer be groeid. Wat je nodig hebt voor duurzame broedgelegenheid is de dynamiek van water en stroming. Die moeten er voor zorgen dat eventuele begroeiing geen kans krijgt, of snel weer verdwijnt. In Waterdunen wordt voorzien in een fiks aantal broedeilanden, die buiten het broedseizoen regel matig kopje onder gaan in het vloedwater. Een dikke afstrooilaag van grind en schelpen op deze ei landen moet ze extra aantrekke lijk maken voor pioniervogels. Maar zover is het voorlopig nog niet. En toch hebben de eerste pio niervogels zich dit jaar gevestigd. Of eigenlijk vorig jaar al, als je de sierlijke kluten die in het gebied broeden meerekent. Maar kluten zitten om diverse redenen niet zo in het gedrang als plevieren en sterns. Daarom waren we heel blij dat plevieren zich dit jaar met een flink aantal vestigden. Het gaat om drie verschillende soorten, na melijk de strandplevier, de kleine plevier en de bontbekplevier. Drie soorten die elk kleine verschillen in voorkeur aan de dag leggen. Zo is de kleine plevier meer een be woner van rivieroevers dan van kustgebieden. Al moet tegelijk ge zegd worden dat deze soort ook pioniergebieden in de Delta be paald niet versmaadt. De bontbekplevier is weliswaar een rasechte pionier maar stelt aan zijn broedgebied net iets min der eisen dan de strandplevier. En juist van die laatste soort telden we dit jaar in Waterdunen-in-aan- leg maar liefst zes broedparen. Naast eenzelfde aantal kleine plevieren en enkele paren bont bekplevier zijn dat aantallen die meetellen in deze tijd. Het wachten is nu op de eerste sterns die zich vestigen! Uit de Zeeuwse klei Een open armbandje van paarsachtig, bijna ondoorschijnend glas. Het is aan twee kan ten versierd met een opgeleg de, goudgele glasdraad in zig zagpatroon. Amateurarcheo- loog P. Jasperse vond dit sie raad in 1956 in een vers gegra ven sloot bij Poortvliet. De binnendoorsnede was onge veer 4,5 centimeter. Dat leek zelfs voor een kleuter te klein. Was het misschien geen arm band, maar een grote ring, die met andere ringen aan een koord om de hals werd gedra gen? Duidelijk was in elk geval, dat deze vondst een voort brengsel was van de befaamde La Tène-cultuur, een prehisto rische cultuur ten noorden van de Alpen gedurende de Ij zertijd. De Thoolse ring of arm band dateert uit de laatste eeu wen voor de jaartelling. Het was een importproduct waar van ook elders in Nederland voorbeelden zijn gevonden. Maar die van Jasperse was de enige complete. Op de slikken van de Oos- terschelde vond Jasperse jaren later nóg een armbandfrag ment uit de late ijzertijd. De ze keer van git, een zwart ge steente. De buitendoorsnede was 10,5 centimeter: een flin ke armband dus, vergeleken met z'n glazen voorganger. Het patroon op de glazen La Tène-armband kwam vol gens de oudheidkundige W.H. Kam uit Nijmegen over een met de gele zigzaglijn op de rug van een adder. Het sie raad uit prehistorisch Tholen had dus misschien gediend als afweermiddel tegen adder beten, dacht Kam. Een magische functie, die meer tot de verbeelding spreekt dan die van de gitten armband die Jasperse later vond. Want zulke armbanden werden ook gebruikt als be taalmiddel. Die praktijk zou nog lang voortduren. Ook in de vroege middeleeuwen, eeu wen later, werden in stukken gehakte sieraden van goud en zilver door onder anderen de Vikingen gebruikt als een vorm van geld. Tholen was in de late ijzer tijd deel van een uitgestrekt kustveenmoeras ten noorden en oosten van de oude Schel- deloop. Armetierig land. Maar sommige 'Tholenaren' in deze periode moeten, getuige de sieraden van Jasperse, toch enige welstand hebben ge kend. WOENSDAG 8 JULI 2015 Op kop van de stoet door Jan van Damme Ad Mondeel, verkeersregelaar van beroep. foto Lex de Meester Jonge bontbekplevier. foto Chiel Jacobusse door Jan Kuipers Jan Kuipers werkt bij Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland. De glazen La Tène-armband uit Tholen. illustratie Jan Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41