Zo gaat de Zeeuwse zorg eruitzien Medicijnen goedkoper SGB en Scheldekraan ruilen onderdelen Raadsman wil symbolische boete voor verdachte misbruik meisje van hulp dicht bij huis als het kan en ver weg als het moet Gezondheidscentra Ziekenhuizen Geestelijke zorg ZEELAND 3 MIDDELBURG. Minister Edith Schip pers van Volksgezondheid zal de regels zo aanpassen, dat Zeeuwen niet de hoofdprijs hoeven te beta len als ze 's avonds of 's nachts naar de apotheek moeten. Wie buiten normale openings tijden medicijnen haalt bij de dienstapotheek, betaalt boven op de medicijnprijs een extra bedrag. Dat verdwijnt niet in de zak van de apotheker, maar is nodig om personeel dienst te laten draaien. Dat diensttarief is in Zeeuws- Vlaanderen 76 euro, op Walche ren 70 en op de Bevelanden 50 eu ro (in Rotterdam is dat 12 euro). Heb je pech en slechts een tablet je nodig van 20 eurocent, ben je dus duur uit. „We krijgen 's nachts te weinig patiënten om de kosten te kun nen dragen", zegt de Goese apo theker Serge van de Rijt. „Iemand slaapt de hele nacht in de apo theek voor vaak maar één recept." Hij stelde dat bij het vorige be zoek van minister Schippers aan de kaak. De minister past nu de re gels aan. „Het kan niet zo zijn dat de spoedhulp hoge tarieven moet rekenen, omdat hier te weinig pa tiënten zijn. Dat gaan we aanpas sen." 'Mits het vervoer goed is geregeld, is één dienstapotheek een goed plan' Lokaal komen er zorgcen tra, waar thuiszorg, huis artsen en geestelijke ge zondheidszorg zitten. Meer ingewikkelder zorg wordt ondergebracht in een regionaal zorgcen trum. Daar hebben bij voorbeeld ook specialisten uit ziekenhuizen spreek uren. Mensen kunnen er maximaal drie weken wor den opgenomen, om (du re) ziekenhuisopname te voorkomen. Tijdens nacht en weekend komt er voor heel Zeeland één dienstapotheker met één centraal nummer. Me dicijnen worden gebracht. 'We gaan met elkaar de zorg in Zeeland goed regelen' Het ADRZ en ZorgSaam blijven bestaan. In beide ziekenhuizen kunnen mensen terecht voor acu te zorg. Maar complexe in grepen worden gecentrali seerd. Dus voor de ene in greep zul je naar Goes moeten, voor de andere naar Terneuzen. Welke af delingen waar komen, moet nog worden be paald. Bij beide ziekenhui zen blijft een huisartsen post. Los van alarmnum mer 112 komt er een cen trale zorgmeldkamer voor Zeeland. Die kunnen inwoners en toeristen bel len voor accute hulp. 'Het is een goede oplossing en sluit aan hoe in de GGZ wordt gedacht' Waar mogelijk kun je straks ook voor geeste lijke gezondheidszorg (GGZ) dichtbij huis te recht. Aangesloten wordt (waar dat kan) bij regiona le zorgcentra. Pas als het echt niet anders kan, wordt doorverwezen naar gespecialiseerde geeste lijke gezondheidszorg. Een aantal gespecialiseer de voorzieningen is alleen bovenregionaal beschik baar. Zo komt er één psy chiatrische afdeling alge meen ziekenhuis (paaz). Daarvan zijn er nu twee: één boven en een bene den de Westerschelde. VLISSINGEN. De Stichting Stoom trein Goes-Borsele en Red de Scheldekraan no38 proberen met het uitwisselen van onderdelen beider doel te bereiken. Initiatiefnemer Wesley Seke- wael van de Oude Verbandkamer in Vlissingen zoekt een specifie ke dieselmotor voor de nieuwe machinekamer van de SGB. Als dat lukt, wil SGB die wel ruilen tegen de originele stoomketel van de railstoomkraan die Sekewael van de metaalshedder redde en nu wil restaureren. De spoorhijskraan no. 38 die de Scheldewerf in 1946 bouwde, lag in stukken bij SGB. Maar toen de SGB de al wel gerestaureerde zusterkraan no. 39 kreeg van een museum uit Hoorn, verkocht SGB de meeste kraandelen voor oud ijzer. Toen Sekewael, student werktuigbouwkunde in Delft, dat hoorde, kwam hij in actie. Hij wist de voornaamste kraandelen aan te kopen, deels door crowd- funding, en met hulp van bedrij ven naar Vlissingen te krijgen. Hij wil dit najaar een restauratie plan klaar hebben. „Ik hoop dat ik een deel van de Machinefa briek in mag richten als werk plaats waar we met een groep vrij willigers kunnen werken aan de kraan." De man moest voor de rechtbank verschijnen omdat hij zijn stief dochter een aantal jaren geleden seksueel zou hebben misbruikt toen ze dertien of veertien jaar oud was. Volgens de raadsman is er ech ter geen enkel overtuigend be wijs dat hij ook maar iets heeft uitgehaald met het meisje toen hij een relatie had met haar moe der. Hij zou haar alleen eens ste vig bij haar arm hebben vastge pakt waardoor ze een blauwe plek opliep. De raadsman hield de rechtbank voor dat het bewus te meisje in haar jeugd een trau matische ervaring heeft opgelo pen toen ze haar biologische va der verloor. Volgens hem moet Officier van justitie vindt dat de verdachte veroordeeld moet worden tot een celstraf van achttien maanden. daar de oorzaak gezocht worden voor haar beschuldiging tegen de Vlissinger. Officier van justitie Hannah Huizinga vindt echter dat er vol doende bewijs is om de man te veroordelen. En ze vindt dat de man extra straf verdient omdat hij tijdens de zitting bleef ont kennen dat hij het meisje onzede lijk zou hebben betast. Ze eiste een celstraf van achttien maan den waarvan zes voorwaardelijk tegen de Vlissinger. Ze zei ook dat ze tot een dergelijke hoge eis komt omdat de man geweld zou hebben gebruikt tegen het meis je- Uitspraak 20 juli. WOENSDAG 8 JULI 2015 in tien jaar gezond Vlnr: gedeputeerde George van Heukelom, minister Edith Schippers, commissievoorzitter Victor Slenter en CZ-topman Wim van der Meeren. foto's Lex de Meester Serge van de Rijt, apotheker Maarten Rutgers, ZorgSaam Rick Mentjox, Emergis door Claudia Sondervan door Emile Calon MIDDELBURG. Een symbolische voorwaardelijke boete, dat is vol gens raadsman Eduard Smit het maximale dat de 46-jarige V. L. uit Vlissingen hoort te krijgen. Dat zei hij deze week tegen de Middel burgse rechters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31