Waarom zijn al die veranderingen nodig? Alternatieve runs voor geschrapte Men of Steel Einde aan impasse FZC COLOFON Volleybal Ambitieus toekomstplan gaat uit 2 ZEELAND Betrapt met drugs op zak Auto gaat in vlammen op Drie nieuwe Statenleden 5000e ticket voor festival Mislukken kan niet, zegt minister Edith Schippers, omdat patiënten recht hebben op zorg. COMMENTAAR De impasse in de Zeeuwse gezondheidszorg lijkt einde lijk doorbroken. Jarenlang probeerden het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en ZorgSaam elkaar vliegen af te vangen. Steeds meer zorg werd gecentraliseerd. Pa tiënten klaagden steen en been. Overheden zagen het met lede ogen aan. Nu ligt er een veelbelovend plan. De komende tien jaar wordt ge werkt aan een zorgaanbod dat past bij Zeeland. Waar het kan zo dicht mogelijk bij de mensen, onder meer door het opzetten van (nog meer) regionale zorgcentra en decentrale spreekuren van specialisten. Samenwerking tussen de ziekenhuizen om de kwali teit te verhogen en doublures te voorkomen. Geen onwerkbaar Randstadmodel voor apothekers, maar een oplossing die past bij de Zeeuwse schaal. Het schept ver trouwen dat minister Edith Schip pers op dit punt meteen boter bij de vis levert. Alle partijen hebben zich gecommiteerd aan dit plan, en zorgverzekeraar CZ heeft een stok achter de deur omdat met dwarsliggers geen contracten worden afgesloten. Het zijn de partijen die het moeten doen, maar Rijk en provincie hebben hen zo ver gekregen. Hoewel overheden niet gaan over de grotendeels geprivatiseerde gezondheidszorg, hebben ze hier het maximaal haalbare uit het vuur weten te slepen. Hulde. Geen onwerkbaar Randstadmodel voor apothekers, maar een oplossing op Zeeuwse schaal T: 0118- 434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak De Zierikzeeënaar had naar de schou deroperatie toegeleefd. Maanden pijn na een ongelukkige val moesten maar eens ten einde worden gebracht. De orthopedisch chirurg van het zie kenhuis in Vlissingen boezemde hem het vertrouwen in dat alles goed zou komen. Die twee gescheurde pezen zouden rap weer een flitsende eenheid vormen met het lijdende lichaam. Een standaardingreep van dertien in een dozijn. Zou het zelfs weer zó goed ko men dat hij nog op eredivisie-niveau zou kunnen volleballenl, informeerde de toch wel ietwat benauwde patiënt hoopvol. „Het zal even duren, maar uiteindelijk moet dat geen probleem zijn", antwoordde de arts. De patiënt veerde op, want zo hoog had hij het nog nooit geschopt in zijn sport. Agenten hebben aan de Brouwerijstraat in Sint Jan steen een 36-jarige automo bilist aangehouden. De man, afkomstig uit Terneu zen, had verschillende soor ten drugs op zak. De ver dachte werd maandag rond 20.45 uur door de politie ge controleerd. Hij bleek onder meer hennep, methadon, he roïne en verschillende pil len op zak te hebben. Daar op is de man direct aange houden. De drugs die hij op zak had zijn in beslag genomen. De verdachte is vastgezet. De politie doet onderzoek naar een autobrand aan de Langegracht in Kapelle. Daar ging in de nacht van maandag op dinsdag net voor vier uur een auto in vlammen op. Toen de hulp diensten arriveerden stond de auto al in lichterlaaie en kon als verloren worden be schouwd. Het vermoeden bestaat dat er opzet in het spel is. De po litie is op zoek naar mogelij ke de dader(s) en vraagt ge tuigen zich te melden via 0900-8844, of anoniem: 0800-7000. Nicole Heerkens (WD) uit Kapelle, Job de Visser (SGP) uit Aagtekerke en Anton van Haperen (PvdA, foto) uit Koudekerke worden vrij dag beëdigd in Provinciale Staten. Ze nemen de plek ken in van Carla Schön- knecht (VVD), Harry van der Maas (SGP) en Ben de Reu (PvdA) die dan als gede puteerde worden geïnstal leerd. Zeeland Nazomerfestival heeft al vijfduizend kaarten verkocht voor de komende editie, die wordt gehouden van dinsdag 25 augustus tot en met zaterdag 5 septem ber. Lennert Siering uit Nieuw en Sint Joosland kocht giste ren het vijfduizendste tic ket, voor het optreden van Novastar op 3 september. Daarmee won hij twee pas se-partouts voor alle concer ten op het Abdijplein in Middelburg. MIDDELBURG. De Zeeuwse ge zondheidszorg gaat flink op de schop. Een reeks ingrepen moet de nu zieke zorg in tien jaar weer beter maken. Dichtbij huis als het kan en ver weg als het moet, is het uit gangspunt van het plan dat een commissie onder leiding van Vic tor Slenter gisteren heeft gepre senteerd. Daarbij staat de zorg vraag van inwoners centraal en niet (het voortbestaan van) zorg instellingen. Zorg die dichtbij kan, wordt om de hoek geleverd. Daarvoor komen lokale en regio nale gezondheidscentra. De twee ziekenhuizen blij ven, maar moeten zeer verre gaand samenwerken. Voor zeer complexe ingrepen moeten Zeeuwen naar ziekenhuizen el ders. Maar die gaan nauw samen werken met de Zeeuwse. Cru ciaal is de invoering van één ge meenschappelijk elektronisch pa tiënten dossier. Daarin kunnen zorgverleners en patiënten kij ken. Patiënten kunnen zelfs man- telzorgers toegang geven. De de tails van het plan worden deze zomer uitgewerkt. Daarin schuilt een addertje onder het gras, omdat ziekenhuizen moe ten uitmaken waar welke afdelin gen komen. Voor allebei geldt dat ze niet alles behouden. Toch wordt het plan door alle zorgaan bieders gedragen. Cruciaal is de invoering van één gemeenschappelijk elektronisch patiënten dossier Een speciale commissie ziet erop toe dat het wordt uitge voerd. In 2016 worden de eerste onomkeerbare stappen gezet, zo dat het plan in 2025 is ingevoerd. „Dit is het startpunt voor een be tere zorg in Zeeland", reageerde minister Edith Schippers van Volksgezondheid gisteren na de presentatie op het provinciehuis. „Mislukken kan niet, omdat pa tiënten recht hebben op zorg. Ik hou de vinger aan de pols." MIDDELBURG. „We betalen alle maal een forse premie en we ver wachten daar goede zorg voor. Of je nu in Amsterdam of Zee land woont." Beter kon minister Edith Schippers van Volksgezondheid gisteren het algehele gevoel niet samenvatten. Even terug. Het be gon in januari toen Jos de Beer - op pad werd gestuurd door de provincie - een alarmerende con clusie trok: de Zeeuwse zorg is goed ziek. „Als iedereen blijft weigeren om samen te werken, dan glipt Zeeuwen de zorg als zand door de vingers weg." De minister zette daarop alle zorg aanbieders, gemeenten en pro vincie om tafel en verlangde een toekomstplan. Zorgverzekeraar CZ stelde een commissie in die het plan gisteren presenteerde. Schippers: „Dit is de kans voor Zeeland om de zorg op orde te krijgen. Ik voel optimisme. Dit is het momentum. We zeg gen nu niet: dit is het en toedele- doki. Zodra iemand wil dat ik meekijk, dan doe ik dat direct. Het is geen kwestie van of we sla gen, we slagen gewoon." SCHARENDIJKE. Van het rulle zand aan de Brouwersdam komende za terdag naar het plassengebied bij Amsterdam in de herfst. Het alter natief voor de afgeblazen Men of Steel Run is bij verreweg de mees te deelnemers niet bepaald in goe de aarde gevallen. Te ver weg, op een verkeerd mo ment, is overwegend de reden waarmee de handreiking van Strong Viking Obstacle Run wordt afgewezen. De meerder heid wil gewoon zijn inschrijf geld terug. Die kans is klein. De Men of Steel Challenge BV is fail liet. Schulden uit eerdere runs waren te groot om het gat (de bouw van het parcours kost het meest) te dichten, aldus Henk van der Kruk van beachclub 't Gorsje. Voor zijn deur zou de obstaclerun 11 juli worden gehou den. De investeringen die hij deed en de inkomsten die Van der Kruk misloopt, leveren 't Gorsje een geschatte schadepost van 10.000 euro op. „Een mooie stranddag met veel aanloop kan de pijn nog wat verzachten." Gedupeerden die zaterdag toch hun energie kwijt willen, kunnen ook terecht bij de Mud Water Challenge. De tickets zijn inwisselbaar voor een start bewijs in Tiel. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.ni Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales reeio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl SINT JANSTEEN KAPELLE MIDDELBURG MIDDELBURG Zieke zorg door Jeffrey Kutterink door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30