Internationale sterren naar jubileumfèstival in Rotterdam CULTUUR SHOW 27 Niet eerder in zijn 40-jarige geschiedenis raakte festival North Sea Jazz zo snel uitverkocht. Met dank aan sterren als Mary J. Blige, Chaka Khan en Lady Gaga Tony Bennett. Stevie Wonder (2010) Miles Davis (1991) Voor even is Rotterdam de jazzhoofdstad van de we reld. Sterren als Lady Ga ga, John Legend en Mary J. Blige arriveren er de ko mende dagen, met een ko lonie van een kleine 25.000 fans per dag. Nooit eerder in zijn 40-jarige geschiede nis raakte het festival zo snel uitverkocht. De verklaring daarvoor is eenvoudig, zegt festivaldirecteur Jan-Willem Luy- ken. „De zwarte muziek is simpelweg erg populair nu. Daarmee hebben we geluk. Elk festival kent zijn pieken en dalen, maar wij bevinden ons nu al enkele jaren op een piek." En zo beleeft North Sea Jazz na vier de cennia zijn wellicht roemrijkste editie ooit. Het succes is het resultaat van een al veel eerder ingezette transformatie. Een slimme metamorfose van een enigszins elitair feestje voor de jazzpurist tot een breed muziekfestijn dat zelfs de Top 40 heeft omarmd. De parade van gerimpelde, donkere jazzdino's werd, mede als gevolg van het verscheiden van een aanzienlijk deel van die populatie, steeds meer gemixt met he dendaagse helden. Pharrell Williams, Snoop Dogg, Katie Melua en Adele tra den al op in Ahoy. Dit jaar debuteert Jett Rebel. Luyken stelt echter dat de formule van het festival in al die jaren vrijwel ge- lijk bleef. „Ook oprichter Paul Acket mix te in de beginjaren al populaire artiesten met echte jazzcats. Zo kan iedere bezoe ker zijn eigen festival maken. De fanatie ke jazzfan blijft in de kleine zalen, de lief hebber van de grote namen zoekt het op de grote podia." Niettemin leest het programmaboekje van de eerste editie uit 1976 als een goud glanzend songbook van de jazz. Én in middels ook als een langgerekte overlij densadvertentie. Duke Ellington, Stan Getz, Ella Fitzgerald, Ray Charles, Sarah Vaughan en Dizzie Gillespie polijstten toen hun stemmen en poetsten hun ko perwerk voor een festival dat volgens re censenten 'avant-garde in topvorm' bood. Er kwamen 9.000 mensen kijken in die drie dagen in het Haagse Congres centrum. Het is een fractie van de 70.000 fans van komend weekend. Groeide het artiestenbudget net zo hard als de bezoekersaantallen? Luyken wil de exacte inhoud van zijn kassa niet prijsgeven, maar bevestigt het wel: dit is de duurste editie van North Sea Jazz ooit. Net zoals popfestivals als Pinkpop lijdt ook North Sea Jazz onder de grijpgrage handen van de zogeheten headiiners. „Ar tiesten spelen weliswaar graag bij ons, maar over de gehele linie vragen buiten landse toppers steeds meer geld", consta teert Luyken enigszins bezorgd. „Het wordt steeds moeilijker het festival be taalbaar te houden. Een dagkaart kost bij ons 85 euro. Zonder sponsoring en subsi die zou dat misschien wel 130 euro moe ten zijn. Ons geluk is onze stabiele, hoge bezettingsgraad." Mochten de gages van de kopstukken verder stijgen, dan is het uitbreiden van de capaciteit van het festival in elk geval geen optie, zegt de festivaldirecteur. „We zijn al sinds 1988 even groot en dat blijft zo. We kunnen er wel vierkante meters bijleggen, maar dat zou ten koste gaan van de intimiteit. Aan die echte North Sea Jazz-sfeer doen we geen concessies." Herbie Hancock Chick Corea (1979) James Brown (1995) Ray Charles (1980) WOENSDAG 8 JULI 2015 North Sea Jazz piekt op 40e verjaardag Nederland mag dan wel de WK-finale van Spanje verliezen, het aansluitende optreden van Stevie Wonder op North Sea Jazz maakt veel goed. „Voor mij is Holland nog steeds een winnaar", zegt Stevie Wonder halverwege het stomende nachtelijke optreden, waarin hij eigen hits als 'Superstition' afwisselt met een mondharmonica versie van Dave Brubecks 'Take Five' Hij opende meer North Sea Jazz-dagen dan welke artiest ook. Trompettist Miles Davis speelde op zondag 14 juli 1991 zijn laatste concert in Den Haag. Op de setlijst toen onder meer een versie van Michael Jacksons 'Human nature'. Tien weken na dat optreden stierf Davis op 65-jarige leeftijd aan een longontsteking. door Stefan Raatgever Grote foto: James Brown tijdens het North Sea Jazz Festival van 1981. foto Kippa Voor de fijnproevers, dit toetsenduel van twee pianoreuzen. Hancock en Corea plaatsten 36 jaar geleden hun vleugels tegenover elkaar voor een virtuoos duet. Voor het eerst spelen de twee zeventigers vrijdag weer samen op North Sea. Stram in de benen, maar nog niet in de vingers. 'Beklagenswaar dig', recenseerde een krant het laatste optreden van de Godfather of Soul op North Sea Jazz in 2004. Negen jaar eerder was hij nog wél in vorm. In glanzend rood kostuum ploegde de 'hardest working man in showbusiness' zwetend door zijn set. Acht keer speelde de legendarische Ray Charles op North Sea. Hij was er op de eerste editie in 1976, maar glorieerde in 1980 toen hij twee concerten achtereen gaf. 'The Genius' overleed in 2004. In 1997 trad hij met zijn achtergrond zangeressen de Raelettes en zijn eigen orkest voor het laatst op in Ahoy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27