Mondriaan fleurt zonnepanelen op Nieuw werk geplaagde kinderopvang Rente huis stijgt Onderzoek wijst uit: een op de vier bedrijven past demotie toe ECONOMIE 23 Steeds meer werknemers op leeftijd krijgen een lagere en minder betaalde functie. Schande, zeggen de bonden. ROTTERDAM. Demotie lijkt in re cordtijdtempo uit de taboesfeer te verdwijnen. Een op vier bedrijven brengt dit al in de praktijk. Het gaat om werknemers aan wie wordt gevraagd een stapje terug te doen in functie en salaris. Dat stellen salarisdienstverle ner ADP en organisatieadviesbu reau Berenschot in een onderzoek naar de HR-trends van dit jaar. Volgens Hans van der Spek van Berenschot is demotie een duide lijk teken dat vergrijzing, verho ging van de aow-leeftijd en flexi- blisering vast onderdeel is gewor den van het personeelsbeleid. „Mensen moeten langer door werken, en dat doen binnen de huidige functie is niet altijd een juiste optie." Volgens Van der Spek is dit dan ook een belangrij ke drijfVeer van bedrijven om per soneel te vragen een stapje terug te doen: langer gezond doorwer ken van hun medewerkers. „De motie wordt vaak neergezet als iets ergs, maar een stapje terug in functie kan een verademing zijn voor iemand die minder goed kan meekomen met de nieuwe kennis en technieken." Vakbonden FNV en CNV zijn fel tegen. Volgens FNV heeft de werkgever er andere bedoelingen mee. „Met het smoesje van demo tie hopen sommige werkgevers een salarisverlaging op te dringen aan groepen werknemers", rea geert de FNV. Volgens de bond zou demotie in de praktijk nog weinig voorkomen. Als het ge beurt, dan is het vaak omstreden. „Kijk naar de thuiszorgmedewer kers van Vérian die onlangs 30 pro cent van hun loon moesten inleve ren, onder het mom van een func tieverandering. Totdat de rechter daar een stokje voor stak." Volgens Van der Spek spelen loonkosten ook zeker een rol bij demotie. „Werkgevers kijken in derdaad kritscher naar wat een werknemer kost en wat hij ople vert." Capgemini-bestuurder Jeroen 'Met de smoes hopen sommige werkgevers een salarisverlaging op te dringen' Versteeg zette het onderwerp 2,5 jaar geleden op de kaart door 400 veelal oudere werknemers om een loonoffer te vragen om zo hun pro ductiviteit en salariëring meer in balans te brengen. Dit jaar volgde het Wetenschap pelijk Instituut van het CDA met een pleidooi voor demotie, zodat oudere werknemers minder snel langs de zijlijn komen te staan. „Als werknemers minder produc tief worden, moet het mogelijk zijn functie en verdiensten daar mee in lijn te brengen", aldus de denktank. Uit het onderzoek van ADP en Berenschot blijkt dat vooral de fi nanciële sector - een op de drie be drijven - medewerkers vraagt om in te leveren. Elektriciteit winnen uit ge kleurd plastic. Weten schapper Wilfried van Sark, onderzoeker zon- ne-energie van de Universiteit van Utrecht, heeft 'glas-in-lood- zonnepanelen' in vijf kleuren in de stijl van de Nederlandse kun stenaar Piet Mondriaan uitge voerd: rood, roze, groen, geel en blauw. De gekeurde panelen wekken elektriciteit op dankzij zonnecon- centratoren. De platen absorberen het zonlicht en dat wordt bij de zijkanten geconcentreerd. De pla ten zijn gekoppeld aan smalle zon necellen die aan de zijkant zijn aangebracht. De aansluitingen zijn verborgen in het houten fra me. Een paneel van plastic kan op een zonnige dag drie mobiele tele foons opladen. Het raam dat in Utrecht is ont wikkeld zet ongeveer een half pro cent zonlicht om in elektriciteit. Van Sark: „Dat is nog niet zoveel, maar in de toekomst kan het groeien naar 5 tot 10 procent. Het zal geen concurrent worden voor al die zonnepanelen op de daken. Die leveren nu 15 tot 20 procent op. Maar met deze techniek kun nen we gebouwen in mooie kleu ren aankleden en tegelijkertijd elektriciteit opwekken. Ik weet niet of dit in de toekomst veel ge bruikt zal worden, maar het draagt in ieder geval bij tot het ver duurzamen van de samenleving." DEN HAAG. Het plan van het kabi net om 250 miljoen euro extra uit te trekken voor kinderopvangtoe- slag kan tenminste 7.000 nieuwe banen opleveren. Dat heeft bu reau Buitenhek in opdracht van de brancheorganisatie kinderop vang berekend. De sector is de afgelopen jaren hard getroffen door overheidsbe zuinigingen en de economische crisis. Daardoor hebben ongeveer 30.000 kinderopvangmedewer- kers hun baan verloren. Het ging met name om medewerkers op mbo-niveau die zeer lastig een andere baan konden vinden en dus vaker een beroep moesten doen op een uitkering. „We komen van ver. Dat er nu weer zoveel banen kunnen bijko men, is ontzettend goed nieuws voor onze sector", reageert Jel- mer Kruyt van de brancheorgani satie kinderopvang. Bureau Buitenhek verwacht dat 50.000 ouders weer gebruik gaan maken van kinderopvang als het kabinet de kosten omlaag brengt. „Met name de arbeidsdeelname van alleenstaande ouders met jonge kinderen zal naar verwach ting stijgen omdat deze groep het meest gevoelig is voor toegan kelijke kinderopvang", zo wordt in het onderzoek gesteld. Bovendien zou de extra over heidsbijdrage een impuls kun nen geven aan het bereik van kin deropvang, waardoor meer peu ters goed voorbereid aan de basis school kunnen beginnen. Het kabinet wil de komende ja ren 35.000 nieuwe banen creëren. De kinderopvang zou met die 7.000 banen maar liefst twintig procent van die beoogde banengroei voor zijn rekening kunnen nemen. De brancheorganisatie kinderop vang hoopt met het onderzoek het kabinet te overtuigen nog meer te investeren in betaalbare kinderopvang. DEN HAAG. De rentes op hypothe ken zijn het laagste punt voorbij. Alle grote hypotheekverstrekkers hebben hun tarieven voor hypo theken met een rentevaste perio de de laatste tijd verhoogd. Rabo bank beet het spits af half juni, daarna volgden ABN AMRO en ING. SNS kondigde deze week aan de tarieven te verhogen. De meeste hypotheekaanbie ders verhoogden hun rentes met 0,1 tot 0,2 procentpunt voor ver schillende rentevaste periodes. De verhoging is het gevolg van de stij gende rentes op de kapitaalmarkt door de aantrekkende economie en de verwachting van hogere in flatie. Daarmee lijken de rentes hun laagste peil definitief te heb ben verlaten. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en de Vere niging Eigen Huis (VEH) zijn niet verontrust over deze ontwikke ling. „Ondanks de stijging bevin den de tarieven zich nog altijd op historisch zeer lage niveaus", bena drukt een woordvoerder van de NVM. De woningmarkt functio neert juist beter, zegt hij. „Verzwarende omstandighe den zoals de verlaging van de Na tionale Hypotheek Garantie (NHG), het verplicht aflossen en een lening van maximaal 100 pro cent, voelt men nog nauwelijks." Dat wordt misschien anders als de rente blijft stijgen. „Dat zal dan op de lange termijn wel een effect op de doorstroming hebben. Maar nu kunnen woningkopers nog steeds een lage rente tien jaar vastzetten. Interessanter is de vraag wat de rente over tien jaar doet." 'Ondanks de stijging is de hypotheekrente op een zeer laag niveau' WOENSDAG 8 JULI 2015 Oud personeel doet stap terug door Natasja de Groot Vakbond FNV door Bernie van Unen door Natasja de Groot Woordvoerder NVM Het kleurige zonnepaneel; de electricteitsopbrengst is lager dan van een conventioneel pa neel. foto Universiteit Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23