Fons van Wissen overleden Anders denken hielp beoogde assistent-bondscoach al vaker SPORT 21 Voor Marco van Basten ligt er uitdagend werk als assistent bij Oranje. Vijf punten om wellicht eens een blik op te werpen. Micronesië: 114 tegengoals in drie wedstrijden Notts County haalt Jenner Ebecilio vertrekt naar Anzji Van Amersfoort kopt Oranje onder 19 naar eerste zege op EK Martina naar Southampton ZEIST. Een to-dolijstje voor Van Basten? Een paar nuttige, verras sende en noodzakelijke punten zijn zo benoemd. Maar er hoeven ook items niet op zo'n lijst. Aan de verstandhouding met Ruud van Nistelrooy hoeft alvast niet meer te worden gesleuteld. Hoe Van Basten en Van Nistel rooy botsten tijdens het WK van 2006 en hoe ze twee jaar later weer tot elkaar kwamen tijdens het EK: het is geweest. Vergeven en vergeten, klinkt het. Tegen woordig is er vooral wederzijds respect. Danny Blind wil Van Basten graag in zijn staf omwille van zijn onafhankelijke blik. Zijn ge structureerde manier van werken bij het scouten van tegenstan ders. Zijn kritische kijk op de ont wikkeling van spelers. En om zijn tegengas bij discussies. Die voer den ze vroeger als medespelers bij Ajax. En later als trainer en technisch manager. Het was 2006, Oranje speelde te gen Wit-Rusland en de jonge Ro bin van Persie had net een goal gemaakt. Toch liet hij zich op de terugweg naar eigen helft provo ceren. Even later waren bonds coach Van Basten en Van Persie bij de zijlijn aan het praten. 'Blijf onverstoorbaar' kreeg het talent te horen. Een paar wedstrijden la ter, Albanië-uit: Van Persie had het moeilijk, weer gingen frustra ties met hem op de loop. Het leid de tot een stomme gele kaart en in de rust tot een harde ingreep: 'kom jij maar naar de kant.' Natuurlijk sloeg Van Basten in zijn eerste periode bij Oranje wei eens door of kon zijn aanpak met spelers worden betwist. Zijn strijd met Mark van Bommel, Nic ky Hofs die hij boven Clarence Seedorf stelde. Maar tegelijkertijd groeiden Van Persie, Van der Vaart, Sneijder, Nigel de Jong en nog wat talenten ook uit tot vol waardige internationals. Spelers die later zeiden dat ze door Van Basten bij Oranje en Ronald Koe man bij Ajax nuttige lessen had den gekregen over de normen die gelden in topvoetbal. Nu kan de generatie Depay daar zijn voor deel mee doen. Wat Van Basten ook zeker moet gaan doen: met andere ogen naar spelers kijken. Wie had in 2004 aan Barry Opdam gedacht als in ternational? Aan Denny Land zaat? Aan Khalid Boulahrouz? Zo katapulteerde Van Basten vanuit het niets Dirk Kuyt. Een staaltje dwars durven denken was ook de keuze voor Pierre van Hooijdonk in de eerste kwalificatieinterland die hij coachte, Tsjechië-thuis in 2004. De oude vos Van Hooij donk nam Oranje op sleeptouw, maakte oorlog en tekende voor twee cruciale goals. Misschien is het nét iets te, maar Dirk Kuyt straks in septem ber tegen IJsland én tegen Turkije terug in de selectie? Als extra sig naal dat het do-or-die is voor Oranje? Als iemand het zou dur ven opperen, is het Van Basten wel en Kuyt staat er voor open. Erik Reep, wie kent hem nog? Hij was de mental coach die Van Bas ten bij Oranje haalde. Van Basten was de eerste bondscoach die zo iets deed, al werd het geen suc ces. Misschien was de tijd sowie so nog niet rijp. Maar zwengel het gerust weer eens aan, een dis cussie over mentale begeleiding. In Duitsland maakt een psycho loog al jaren onderdeel uit van de staf van de nationale ploeg. Er zal ook tijd overblijven naast Oranje. Die kan Van Basten mooi vullen met een bijdrage aan het Masterplan 2.0 dat de KNVB aan het ontwikkelen is. Naast Ruud Gullit brengt ook Van Basten een schat aan praktijkervaring mee en kan hij een ambassadeursrol vervullen nu Guus Hiddink is af gehaakt. Oud-international Fons van Wis sen is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden. Van Wissen kwam der tig keer in actie voor Oranje. In 1964 beëindigde hij na een wed strijd in Albanië zijn interlandcar rière, geschokt als hij was over de diepe armoede in de toenmalige communistische staat. De geboren Margratenaar begon zijn carrière bij MW in Maastricht. Daarna kwam hij terecht bij PSV, waar hij in totaal negen seizoenen speelde. In 2963 werd Van Wissen met de Eindhovense hoofdmacht lands kampioen. In totaal droeg de gebo ren Limburger liefst 232 keer het rood-wit van de Eindhovense club. Micronesië blijft voetbalrecords breken, in negatieve zin. De verza meling eilandjes in de Stille Oceaan doet voor het eerst mee aan het Olympisch kwalificatie toernooi in de regio Oceanië, maar kreeg in drie wedstrijden liefst 114 doelpunten tegen. Het eerste verlies tegen Tahiti (30-0) van vorige week was een evenaring van het record op de Pa- cifische Spelen. Fiji legde de lat nog wat hoger, door de ploeg van Micronesië een paar dagen later met liefst 38-0 af te drogen. Giste ren verloor Micronesië van Vanua tu met nog grotere cijfers: 46-0. Julian Jenner voetbalt komend sei zoen voor Notts County, dat uikomt in de League Two - de vierde divisie in Engeland. De club onder leiding van trainer Ricardo Moniz heeft de vleugelaanvaller gisteren na een ge slaagde trainingsstage voor een jaar vastgelegd. Jenner treft bij Notts County onder anderen voormalig eredivisie-spelers Genaro Snijders, Gill Swerts en Mawouna Amevor. De 31-jarige aanvaller voetbalde in het verleden zelf voor onder meer NAC Breda, AZ en Vitesse. Ook kwam Jenner in de Hongaarse com petitie uit voor Ferencvaros en maakte daar al kennis met Moniz, die in april in dienst trad van de oudste profclub ter wereld. Lorenzo Ebecilio heeft een nieuwe werkgever in Rusland gevonden. De oud-Ajacied ondertekende gisteren een contract voor drie jaar bij Anzji Machatsjkala, de club waar Guus Hiddink enkele jaren geleden als trainer werkte. Ebecilio speelde het afgelopen sei zoen al in de Russische competitie voor Mordovia Saransk. De 23-jarige aanvaller won twee landstitels met Ajax voordat hij begin 2013 verhuis de naar Oekraïne, waar hij ging voet ballen voor Metalloerg Donetsk. Het avontuur van Ebecilio in Oekraï ne duurde slechts een halfjaar. Via FC Gabala uit Azerbeidzjan beland de hij vorig jaar uiteindelijk in Rus land. Tropische temperaturen en lege tri bunes in Larissa, maar de jeugdinter- nationals van Oranje hadden er gis teren maling aan. De eerste wed strijd op het EK onder 19, dat wordt gehouden in Griekenland, werd nipt van Rusland gewonnen (1-0). Pelle van Amersfoort (sc Heeren veen) kopte de ploeg van bonds coach Aron Winter op slag van rust naar de uiteindelijke zege. „Dit is een fantastische start", zei Winter. De Russen speelden het laatste half uur wel met tien man. In de snikhete AEL Arena startte Oranje onwennig. Dat was niet heel gek. Winter werkte het hele jaar met een vaste kern naar het EK, maar zag tal van bepalende spelers worden opgeëist door hun de clubs. „Dan moet je toch weer helemaal op nieuw beginnen. Je bouwt het hele jaar iets op met z'n allen, maar ik denk dat we nog steeds een topteam hebben. We kunnen het ver schop pen", voegde aanvoerder Abdelhak 'Appie' Nouri (Ajax) toe. Cuco Martina speelt de komende twee jaar bij Southampton. De Ne- derlands-Curacaose verdediger komt van FC Twente, waar hij nog tot medio 2016 een contract had. Martina stond sinds 2013 op de loon lijst bij FC Twente. Hij speelde voor de club uit Enschede 59 wedstrij den, waarvan elf in het beloftenelf- tal in de Jupiler League. Eerder kwam de elfvoudig Curacaos international uit voor RKC Waal wijk en het ter ziele gegane RBC Roosendaal. Bij Southampton wordt Martina herenigd met Erwin Koe man, die bij RKC zijn trainer was. Bij de Premier League-formatie is Koeman assistent-trainer onder zijn broer Ronald. WOENSDAG 8 JULI 2015 Ook in nieuwe rol moet Van Basten dwars zijn door Maarten Wijffels 1. Geef steun, maar ook tegengas aan Blind 2.Help talenten zoals Depay verder opvoeden Marco van Basten wacht een uitdagende baan als assistent van de bonds coach. foto SCS/Michel Utrecht 3. Dirk Kuyt terughalen a la Van Hooijdonk in 2004 4.Zwengel het nog eens aan, die dis cussie over mentale begeleiding 5.Pak een rol in het Masterplan 2.0. Fons van Wissen VOETBAL VOETBAL VOETBAL Zeeland, pagina 13: Loof valt in VOETBAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21