A hij komt heelhuids over kasseien \fi De vier grote favorieten - Froome, Contador, Nibali en Quintana - overleefden gisteren wonderwel de kasseien die hun Tour had kunnen ruïneren. SPORT 17 Martin wint vierde etappe op 'verkeerde' fiets Tony Martin zat giste ren in zijn gedachten ei genlijk al bij de komen de dagen, voordat hij in Cambrai naar winst in de vierde etappe én de gele trui soleerde. De Duitser van Etixx- Quick Step reed name lijk in volle finale lek en moest op de fiets van ploeggenoot Mat- teo Trentin zijn weg vervolgen. „Op de een of andere manier vond ik de kracht en lukte het toch", zei de drie voudig wereldkampi oen tijdrijden. „Ik heb meer gegeven dan ik ooit heb gedaan." Baaidag voor Degenkolb Met de winst van To ny Martin bleef het dagsucces in Duits land, maar John De genkolb baalde ste vig van zijn tweede plaats. „Ik ben ex treem teleurge steld", zei de troef van Giant-Alpecin. „Leuk dat weer een Duitser wint, maar ik had dat zelf wil len doen." CAMBRAI. Het was geen uppercut, meer een serie plaagstoten die Chris Froome de afgelopen drie da gen uitdeelde aan zijn concurren ten. Maar die kwamen wel aan. Op de laatste van de drie doldwaze Tour-dagen, op de zeven kasseistro ken tussen Seraing en Cambrai, danste Froome om zijn concurren tie heen als een bokser om een te genstander die in de verdrukking zit. Geen paniek, klonk het vanuit de kampen Astana (Nibali), Tin- koff-Saxo (Contador) en Movistar (Quintana). Die benadrukken voor al dat zij de afgelopen dagen zon der al te veel kleerscheuren, valpar tijen of groot tijdsverlies zijn door gekomen. Maar ondertussen was het ijzersterke optreden van Froome niemand ontgaan. Waar vorig jaar op de kletsnatte kasseien de eerste contouren van de Tourzege van Nibali zichtbaar werden, was het dit keer Froome die liet zien de sterkste te zijn op de stroken in Noord-Frankrijk. Ni bali probeerde het drie keer, maar kon het verschil niet maken. Zijn ploegmaten (Boom, Gruzdev en Fuglsang) waren niet bij machte de Italiaan te lanceren of de groep van bijna vijftig renners met daarin alle favorieten uiteen te scheuren. „Met dit weer was het niet mogelijk om het verschil te maken", was Niba- li's conclusie achteraf. Geen regen, zoals vorig jaar, en met de tegen wind hadden aanvallers nog een extra tegenstander. Eén keer ontstond een breuk, bij het afdraaien van de 2300 meter lange kasseistrook tussen Ave- nes-les-Aubert naar Carnières. Drie keer raden wie de aanstich ters waren: Froome in zijn gele trui en zijn ploegmaat Geraint Thomas. Van de vier grote favorieten wist al- Op de laatste van drie doldwaze Tour-dagen danst Chris Froome om zijn concurrenten heen leen Nibali te volgen. Contador en drie ploegmaten moesten alle zei len bijzetten om het gat van veer tig meter dicht te rijden. „Ik had nooit het idee dat ik in de problemen zou komen. Het doel was niet om te laten zien hoe sterk ik was, maar om uit de problemen te blijven. Dat ik voorop kwam was een bonus", vertelde Froome met gevoel voor understatement. Zijn reactie op het verlies van de gele trui zei veel over zijn zelfvertrou wen. „Ik verlies de trui liever aan Tony Martin dan aan een van mijn concurrenten. Hopelijk kunnen mijn ploegmaten het zo wat rusti ger aan doen de komende dagen en kunnen we wat meer bij anderen in het wiel zitten dan normaal." Froome en Team Sky sparen de energie met een ploegentijdrit en de eerste bergritten op komst. Daar wil de Tourwinnaar van 2013 zijn verschil verder uitbouwen. Na de dramatische Tour van vo rig jaar, is Sky-trainer Tim Ker- rison nu in zijn nopjes. Froome heeft twee minuten voorsprong op Quintana, ruim anderhalve mi nuut op Nibali en bijna veertig tel len op Contador. „We wisten dat het drie gevaarlijke etappes zouden worden, maar het kon niet beter dan dit." Kerrison weet dat Froo- mes aanval in de finale meer was dan een poging om uit problemen te blijven. „Natuurlijk probeert hij het. Dit is de Tour. Chris is nooit bang geweest van de kasseien. Hij kan er wel van genieten en reed ij- zersterk op de kasseien. Het was vo rig jaar ook niet de kasseienrit waar hij viel. Op dag vijf viel hij al, voordat ze bij de stroken waren." Als Froome vandaag in Amiens - etappe vijf - wél over de finish komt, is hij al verder dan vorig jaar in zijn jacht op een tweede Tour-zege. En zijn concurrenten moeten nog maar zien dat ze hem achterhalen. plaatsjes voor Gesink. Mollema had in Noord-Frank rijk grotere verschillen verwacht op de keien. „Er is bijna niet geval len, wat een klein wonder mag he ten op dit parkoers. Het is boven dien niet één keer echt gebroken. En uiteindelijk valt het allemaal hartstikke mee met de verschillen tussen de klassementsrenners. Maar wat ben ik tegelijkertijd ook blij dat het erop zit", gaf Mollema toe. „Als je een beetje pech hebt, verlies je in zo'n rit als deze zo een paar minuten." Met drie vlakke dagen, de Muur van Bretagne en de ploegentijdrit nog in het vooruitzicht voor de ber gen staan Gesink en Mollema er ge woon prima voor. Zij aan zij met concurrenten voor een top-10 plaats als Peraud en Kreuziger en topfavorieten als Quintana en Niba li. „En daar ben ik hartstikke blij mee", aldus Mollema die bij zijn ploeg alvast 'Warrior' wordt ge noemd. „Zo lang deze week zo ver loopt dat je nergens heel veel tijd verliest, dan doe je het als klasse mentsman gewoon goed. Zo moet je de komende dagen doorgaan." Wat het goede presteren alle maal belooft voor de bergen, als het peloton volgende week de Pyreneën induikt? Geen van bei den durfde zich gisteren aan een voorzichtige voorspelling te wagen. Daar bleek ook Gesinks ploeglei der Merijn Zeeman niet voor te por ren. „De enige opdracht die Gesink nu heeft is door de hectiek komen en dat duurt nog wel een paar da gen voor we de bergen zien. Mor gen een vlakke rit, met wind. Dus daar heeft hij een job te klaren." WOENSDAG 8 JULI 2015 Plaagstootjes van Froome komen wel aan door Daan Hakkenberg Robert Gesink hield zich gisteren op de kasseien voorin staande. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17