Agent Blok werd 'de moordenaar van Mitch' Hoe herken je de echte homo onder de asielzoekers? NIEUWS 15 vraag naar melk met zo'n 3 pro cent per jaar blij ven stijgen. In groeimarkten zo als Azië zit de con sumptie in de lift." In die landen wordt melk, meer dan in Europa, als ge zond gezien, blijkt uit onderzoek van verpak kingsfabrikant Tetra Pak. Nederlans babymelk poeder heeft in China bo vendien een uitstekende re putatie. In zulke speciale pro ducten liggen voor de zuivel industrie volop kansen, zegt Van Buitenen. „Denk naast ba bymelkpoeder ook aan voe ding voor ouderen, sportdran ken of producten voor de farma ceutische industrie." Ook bij het Voedingscentrum liggen ze er niet wakker van dat het melkpak lang zaam maar zeker uit de koelkasten verdwijnt. Schutte: „Zo lang men sen dan maar genoeg yoghurt of an dere zuivelproducten eten. In het Nederlanse eetpatroon is zuivel de beste manier om aan calcium te ko men, dat je nodig hebt voor sterke botten." Epke Zonderland FrieslandCampina heeft het pro duct waar het bedrijf groot mee is geworden nog niet opgegeven. De zuivelfabrikant huurt Olympisch turner en arts Epke Zonderland in om als moderne Joris Driepinter 'al het goede van melk' te promoten. Hoe lang zijn contract nog loopt? „Voorlopig gaan we er nog wel mee door", zegt de woordvoerster. Het slaat bij de wijkagent in als een bom. Nog steeds worstelt Blok, die niets met de fatale arres tatie van de Arubaan Mitch Henri- quez in het Haagse Zuiderpark te maken heeft, met de gevolgen. Hij zit in een achtbaan van emoties door de ernstige bedreigingen, ver telt hij in een interview dat gepu bliceerd is op de website van de politie (www. politie.nl). Het is voor het eerst dat Blok zich uit spreekt. „Ik ben geraakt", zegt hij. „Kwaad. Ik vind het onbegrijpelijk dat men sen vanuit hun emotie of vanuit sensatiezucht klakkeloos zo'n be richt overnemen. Dat ze er niet eens bij stilstaan dat het niet de waarheid hoeft te zijn. Dat ze niet beseffen hoeveel leed ze daarmee andere mensen kunnen aandoen." Normaal gesproken neemt hij zijn werk niet mee naar huis. Maar nu stopt het niet: „Het gaat continu door." Blok en zijn collega's hadden het na de dood van Henriquez al zwaar te verduren in de Haagse Schilderswijk waar vorige week rellen uitbraken tijdens een de monstratie tegen politiegeweld. Het loopt die maandag voor het eerst uit de hand. Blok komt sa men met andere wijkagenten voor het bureau De Heemstraat te genover een paar honderd man te staan. „We lieten veel meer gebeu ren dan normaal - stenen naar ons gooien, ons voor van alles en nog wat uitmaken. We beseften heel goed dat als we op dat moment in grepen, het helemaal uit de hand zou lopen. Dat wilden we koste wat kost voorkomen." Er is een lichtpuntje, als buurtbe woners tussen de relschoppers en 'Het liefst was ik van de aardbodem verdwenen. Haar woorden deden mij zoveel pijn' agenten springen als het echt fout dreigt te gaan. Maar het voorkomt niet dat de gemoederen de dagen erop steeds hoger oplopen. En ie dereen leert Bloks gezicht ken nen, dankzij de social media. Soms voelt hij de haat, in de blik ken van mensen. Afgelopen donderdag wordt hij op straat aangesproken door twee mensen, zegt hij in het interview. Eerst is er een 9-jarig meisje. 'Me neer, mag ik u wat zeggen', vroeg ze hem beleefd, terwijl ze beurte lings van zijn afbeelding op tele foon naar de agent keek. 'Ik vind u zo'n vieze man, zo'n vieze man omdat u Mitch heeft vermoord'. „Het liefst was ik op dat moment van de aardbodem verdwenen. Haar woorden deden mij zoveel pijn. Onbeschrijfelijk." Nog voor hij terug is op het poli tiebureau wordt Blok opnieuw aangeschoten door een bewoner, die hij kent door zijn werk uit de wijk. „Die sleepte me een nisje in; niemand mocht zien dat hij mij aansprak. 'Alsjeblieft, ga niet weg uit de Schilderswijk. Laat mijn 11-jarige dochter niet in de han den van kwaadwillenden vallen', zei hij." De momenten staan op zijn net vlies gebrand, zegt Blok. „In mijn hoofd schiet het van het 9-jarige meisje met haar opmerking naar de man met zijn 11-jarige dochter. Het ene moment wint het meisje, het andere moment de vader. Ik wil natuurlijk gewoon als mens kunnen leven. Zonder angst, zon der het gevoel te hebben dat men sen naar me kijken. Het makke lijkst zou zijn als ik nu alles achter me laat en op vakantie ga. En daar na uit de wijk vertrek. Maar dat zou een succes betekenen voor die haatzaaiers die mij op internet be schuldigen. Dat nooit. Daar wei ger ik aan toe te geven." LICHAAM MITCH TERUG Hoe herken je een ho mo? Voor die ingewik kelde vraag ziet de Raad van State zich vandaag gesteld. Het hoogste rechtsorgaan bepaalt of een Oe- gandese, een Gambiaanse en een Afghaanse asielzoeker in Neder land mogen blijven omdat ze ho moseksueel zijn. De Immigratiedienst IND denkt dat ze deze geaardheid zeg gen te hebben om hier een ver blijfsvergunning te krijgen. De ar gumentatie van de dienst? De dui vel kan in de details zitten. Zo ver telde de Gambiaanse asielzoeker dat hij samen met zijn vriend werd betrapt. Dat was reden te vluchten, want op homoseksuali teit kan een levenslange celstraf staan in Gambia. De twee man nen werden echter betrapt omdat de deur van de kamer niet op slot zat, zo verklaarde de asielzoeker toen hij eenmaal in Nederland was. „Dat vond de IND ongeloof waardig, want als je weet dat ho moseksualiteit strafbaar is, dan zou je de deur toch op slot doen?" zegt advocaat C. Chen van de Gambiaanse vluchteling. Het was een reden om het asielverzoek af te wijzen. Advocaat en asielzoeker procederen daar nu al drie jaar te gen. Net zoals een Oegandees en een Afghaan over wie vandaag een oordeel wordt geveld door de Raad van State. Ook zij kregen geen verblijfsvergunning omdat de IND vermoedt dat ze helemaal geen homo zijn, maar dat alleen maar zeggen om hier te mogen blijven. De IND houdt geen cijfers bij hoeveel asielzoekers zich jaar lijks op homoseksualiteit beroe pen als grond voor asiel. Maar het stempel wel/niet homo van de IND is wel van groot belang. Homoseksuele asielzoekers uit landen als Oeganda, Irak, Iran krij gen hier doorgaans een verblijfs vergunning omdat ze bij terug- Het vragen naar bewijzen van homoseksualiteit of het laten verrichten van homoseksuele handelingen is volgens het Europese Hof mensonwaardig. keer gevaar lopen: vervolging, mis handeling, uitsluiting. Maar hoe herken je een homo? Het Europese Hof van Justitie oor deelde eind vorig jaar dat een land daarin niet te ver mag gaan. Het vragen naar bewijzen van homo seksualiteit of het laten verrichten van homoseksuele handelingen zou 'mensonwaardig' zijn. Ook het tonen van pornografische af beeldingen om de fysieke reactie erop te meten, mag niet, vindt het Hof. In Nederland gebeurde dat niet, in Tsjechië en Slowakije wel. Geloofwaardigheid Ook als de asielzoeker zelf met 'filmpjes' komt of aanbiedt 'seksu ele handelingen te verrichten om te bewijzen dat hij homo is' (zoals de Oegandese asielzoeker deed), is dat geen bewijs. Homoseks op ver zoek is geen overtuigend bewijs. Het gaat om de 'geloofwaardig heid van het verhaal', zegt een woordvoerder van de IND. „Het verhaal moet aannemelijk zijn. De verhoorders van de IND vragen door over de geaardheid. Daar heb ben ze een masterclass van het COC voor gehad. Het gaat niet om een simpele checklist." Maar daarmee is het oordeel van de IND nogal subjectief, stel len advocaten en onderzoekers. Advocaat Chen: „Sommige men sen komen nu eenmaal geloof waardiger over dan anderen. Kun nen of willen meer vertellen over hun relatie met een man." Maar hoe groot is dit 'pro bleem'? Het aantal mensen dat op grond van homoseksualiteit asiel aanvraagt, 'is echt geen tsunami', zegt psycholoog Peter Herfst van de stichting Secret Garden, die ho moseksuele asielzoekers begeleidt. „Want een verblijfsvergunning als homo levert je ook een stempel op in je land van herkomst. Dat doe je echt niet zomaar." WOENSDAG 8 JULI 2015 door Carla van der Wal ROTTERDAM 'Dit is de moorde naar van Mitch'. Het is dinsdagmid dag, nu iets meer dan een week ge leden, als wijkagent Marius Blok van een collega hoort dat die tekst op internet rondgaat. Vergezeld van een foto. Eén waarop hij staat. Marius Blok agent Het lichaam van Mitch Henriquez is gisteren naar Aruba gebracht. Op het vliegveld in Aruba wachtte zijn moe der Maria, in gezelschap van vrienden en bekenden. In een stille tocht liepen ze met zijn stoffelijk overschot naar het rouwcentrum. Donderdag zal hij op het eiland worden begraven. De po litie arresteerde gisteren en maandag nog eens drie verdachten in verband met de rellen in de Haagse Schilders wijk na de dood van Henriquez. In to taal zijn er nu 246 mensen aangehou den, van wie er 82 minderjarige zijn. door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15