Kabinet toch bereid tot extraatje voor ouderen Shantykoor krijgt nieuw tenue 'Tegenbeweging tegen nadruk op toetsen' NIEUWS 11 Minder prestatiegericht, meer oog voor groei. Steeds meer ouders sturen hun kind naar antroposofisch onderwijs. DIE PET PAST ONS TOCH NIET ALLEMAAL ROTTERDAM. De afgelopen jaren groeide het aantal leerlingen op vrijescholen met in totaal vijftien procent, zo blijkt uit onderzoek dat de Vereniging van Vrijescho len heeft laten doen. Zo'n 23.500 kinderen volgen nu antroposofi sche onderwijs. In 2014 ging het om een toena me van 4 procent in het basison derwijs, op middelbare scholen om 8 procent. De Vereniging van Vrijescho len is verrast door die rappe groei en wilde weten waar die van daan komt. Daarom vroeg ze DUO Onderwijsonderzoek die vraag aan ouders voor te leggen. Tweederde van de ondervraag den vindt het waardevol dat vrije scholen minder de nadruk leg gen op prestaties en meer oog hebben voor de persoonlijke ont wikkeling van hun kind, zo blijkt uit de resultaten. „Wij zijn niet al leen bezig met taal en rekenen. Bij ons gaan de kinderen daar vanuit spel en eigen ontdekking mee aan de slag. Ze hoeven in de kleuterklas geen toetsen te ma ken", zegt Jeroen Gommers, be stuurslid van de Vereniging van Vrijescholen. „Dit is een tegenbeweging op 'Wij zijn niet alleen bezig met taal en rekenen' de scholen die focussen op toet sen en leerprestaties", conclu deert DUO-directeur Vincent van Grinsven. Toch zijn ook de vrijescholen prestatiegericht, betoogt onder wijssocioloog Jaap Dronkers. „Die kinderen gaan met goede re sultaten van school af." Maar de druk van allerlei toetsen is daar inderdaad afwezig. De vrijescho len proberen oog te hebben voor de talenten van kinderen en die te ontplooien. „Dat vinden ouders tegenwoordig belangrijk", constateert Dronkers. „Waar ze scholen vroeger op religie beoor deelden, kijken ze nu naar per soonlijke ontwikkeling." Uit het onderzoek blijkt dat de ouders van de leerlingen meestal zelf niet op een vrijeschool heb ben gezeten. Zij gingen voorna melijk naar openbare scholen. „We boren echt een nieuwe doel groep aan", aldus Gommers. Naast de aandacht voor ont wikkeling vinden ouders ook de bijzondere vakken op de vrije scholen belangrijk. Dat de leerlin gen kunstzinnige vakken krijgen, trok 42 procent van de ouders over de streep. En 36 procent geeft aan belang te hechten aan het spelend leren. Ondanks de groeiende vraag naar vrijescholen stapt 'slechts' 45 procent van de basisschoolleer lingen over naar een vrije middel bare school. De belangrijkste re den die ouders noemen, is de af stand. Het aantal vrije middelba re scholen is nog beperkt. Boven dien kunnen leerlingen in het praktijkonderwijs er niet terecht. 50PLUS, goed voor twee Senaats zetels, kreeg gisteren alvast een warm onthaal in het Torentje van premier Mark Rutte. Partijleider Henk Krol was na afloop van het onderhoud vol lof over de bereidheid van het kabi net om te luisteren naar zijn wens om onder meer 1 miljard in te zet ten voor verhoging van de AOW of het terugdraaien van afgeschaf te fiscale voordelen voor ouderen. „Het is duidelijk dat het kabi net wat voor de ouderen wil doen", aldus Krol. „We kwamen op het juiste moment langs, werd ons gezegd." Na jaren van lastenverhogingen willen WD en PvdA dolgraag 5 miljard euro teruggeven aan bur gers en bedrijven. Aanvankelijk werd nog een poging gedaan om die lastenverlichting te koppelen aan een hervorming van het belas tingstelsel, maar nadat D66 afhaak te bij de onderhandelingen heeft de coalitie dat voornemen laten va ren. Alleen het idee van een 'plat te' lastenverlichting staat nu nog overeind, die oorspronkelijk uit sluitend werkenden ten goede zou komen. Obstakel is nog wel dat zo'n plan uiteindelijk door de Eerste Kamer zal moeten, waar WD en PvdA geen meerderheid hebben. Aanvankelijk klonk in de coali tie nog het geluid dat geen sena tor het aan zou durven om tegen het douceurtje voor de burger te stemmen. Maar inmiddels kun nen WD en PvdA daar niet meer zo zeker van zijn, nu onder meer D66 en Groenlinks daar niet voor terug lijken te deinzen. Het CDA is positiever, maar stelt net als 50PLUS de 'voorwaar- Oppositiepartijen CDA en 50Plus zijn bereid voor de lastenverlichting te stemmen, als er iets voor 'de oudjes in het vat zit' de' dat er 'ook iets voor de oudjes in het vat zit', aldus Elco Brink man, fractieleider in de senaat. Dat het CDA anders tegen durft te stemmen, heeft zijn fractie de afgelopen jaren wel laten zien: „Wij durven heel veel", aldus Brinkman. Volgens soPLUS-leider Krol heeft Rutte hem gevraagd zich de komende weken beschikbaar te houden. Vicepremier Lodewijk Asscher, ook aanwezig in het Torentje, rela tiveerde bij voorbaat de ontvangst van 50PLUS, die vooral bedoeld zou zijn om 'kopjes koffie te drin ken'. „Ik verwacht dat ik zal vertel len dat ik in augustus voorstellen zal doen voor de koopkracht en dat ik ook voor de ouderen mijn best ga doen. En dat zij na afloop zullen vertellen dat zij dat hebben binnengehaald", aldus de PvdA'er. WOENSDAG 8 JULI 2015 WOERDEN. Vijftien jaar liepen de zangers en muzi kanten van shantykoor Bravour in Woerden al in marineblauw tenue met driedubbel geel streepje - destijds speciaal voor het koor ontworpen. En plotsklaps hadden ze er 50.000 leden bij, zo leek het dit najaar. Het nieuwe uniform van de nationa le politie leek als twee druppels water op de outfit van de Woerdenaren. De politie trok aan de bel. Het kon toch niet de be doeling zijn dat er op straat onduidelijkheid kon ontstaan over de kledij, meldde het korps Mid den-Nederland verontrust. Na enkele maanden soebatten zijn de partijen er uit. De zangers krijgen een nieuw kooroutfit dat op geen enkele manier nog lijkt op kledij van de politie, zo is afgesproken „Het heeft even geduurd maar wij zijn hier blij mee", zegt koorvoorzitter Ad de Goey. Een nieuw ontwerp is inmiddels definitief vastgesteld en een proefdruk wordt ieder moment verwacht. Hoe het er uit zal zien, is nog geheim. Na de zomer volgt een officiële presentatie, samen met de politie. „We zijn hier in goede harmonie uitgekomen", glimlacht De Goey. Vrijeschool wint aan populariteit door Ellen van Gaaien Jeroen Gommers, bestuurslid Vereniging Vrijescholen door Laurens Kok DEN HAAG. Het kabinet lijkt toch nog iets in petto te hebben voor ouderen. Dat moet ook wel, want anders zou het gehoopte cadeautje van 5 miljard euro aan lastenver lichting voor burgers zomaar kun nen stranden in de Eerste Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11