Een hele generatie politici moet het doen zonder Binnenhof-dna NIEUWS 9 Zelfs de snelle verbouwing rond het Binnenhof gaat 5,5 jaar duren en een half miljard euro kosten. Dealer 'coke' van moord verdacht Vrolijke betoging Publiciteit plaag voor verdachten 'Duitse N-wegen zonder bomen' t DEN HAAG. De verbouwing van het Binnenhofcomplex gaat ruim een half miljard euro kosten. In een advies aan minster Blok van Wonen stelt voorzit ter van de Stuurgroep Renovatie Bin nenhof oud-minister Liesbeth Spies voor de kortst mogelijk periode van ruim vijfjaar te benutten. „De korte klap" van 5,5 jaar is volgens Spies het beste, zowel technisch als fi nancieel. In dat geval is het 125 mil joen goedkoper, maar moeten de Bin nenhof-bewoners uitwijken naar an dere gebouwen in Den Haag. Het gaat daarbij om de Eerste Kamer, de Twee de Kamer, de Raad van State en het de partement van minister-president Rutte, Algemene Zaken. De langdurige renovatie-variant van 13 jaar lijkt de voorkeur te hebben van sommige Binnenhofbewoners. Spies: „Als je gefaseerd gaat verbou wen hebben de buren altijd overlast. Bovendien zijn er dan risico's voor de bedrijfsvoering." Technisch is de snel le renovatie om die reden beter. En fi nancieel heeft die ook haar voorkeur, want dat scheelt 125 miljoen. De Tweede Kamer zou in dat geval moeten uitwijken naar het huidige mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Spies gaf een indruk van het gekreun bij de bewoners over de verhuizing dat zij tegenkwam in het afgelopen jaar. „Een hele generatie politici krijgt zo niet het Binnenhof-DNA." Ande ren vonden de verhuizingen 'gruwe lijk'. Het goede nieuws is dat iedereen het noodzakelijk vindt dat er wordt verbouwd. In een infographic die Spies tijdens haar persconferentie toonde, maakte zij zichtbaar dat het verval op het Bin nenhof zo is uitgezaaid, dat het com plex zwaar ziek oogt. De brandveilig heid is ruim onvoldoende. Omdat er tussen de gebouwen geen comparti mentering is, zal bij een brand een flink deel van het historische complex verloren gaan. In haar toelichting zei Spies dat het onmogelijk is om de bouw van 5,5 jaar een stuk te bekorten. Kamerleden van de Bouwbegeleidingscommissie had- Als je gefaseerd verbouwt hebben de buren altijd overlast den hierom meermalen gevraagd. Spies: „Op het Binnenhof blijven en het een stuk sneller doen, dat kun je niet waarmaken." Op een lopende diavoorstelling werden de rotste plekken van het Binnenhof onthuld. Foto's van vochtproblemen in de kelder van Mark Rutte, onoverzichtelijke wir war van draden, kabels en leidingen, de verouderde elektrische installa ties in de Tweede Kamer, betonrot in de gevel van de Tweede Kamer, een combinatie van overvolle kabel vervlechtingen en het ontbreken van brandscheidingen en gebrekki ge luchtverversing in de Eerste Ka mer en Algemene Zaken. In een document van het Rijks vastgoedbedrijf wordt gewaar schuwd dat de brandweer kan ingrij pen als er nog lang wordt gewacht met renoveren. „Handhaven kan be tekenen dat het Binnenhofcomplex - ook nieuwbouw Tweede Kamer - per direct gesloten wordt en pas wordt vrijgegeven als alle noodzakelij ke definitieve brandveiligheidsmaatre gelen getroffen zijn." In een reactie zei D66-Kamerlid Kees Verhoeven: „500 tot 600 miljoen euro is een gigantisch bedrag. De ver bouwing van het Binnenhof krijgt nu al trekjes van een uit de hand gelopen ICT-project van de overheid." Spies zei blij te zijn openheid van zaken te mogen geven. „Want de reno vatie van het Binnenhof was een beet je stiekem aan het worden." De 42-jarige man die in Amsterdam witte heroïne zou hebben verkocht als cocaïne, wordt verdacht van moord of doodslag op drie Britse toeristen. Het Openbaar Ministerie (OM) denk dat die drie om het le ven kwamen nadat ze van hem drugs hadden gekocht. Hij staat don derdag voor het eerst voor de recht bank. Naast de dood van de drie Britten, houdt het OM hem verant woordelijk voor poging tot moord of doodslag op twaalf anderen. Ver der staat hij terecht voor handel in verdovende middelen en schadelij ke stoffen. De straatdealer zit sinds begin mei weer vast en houdt vol dat hij dacht dat hij cocaïne verhan delde in plaats van witte heroïne. De 29 verdachten die zich vanaf don derdag voor de rechtbank in Maas tricht moeten verantwoorden voor seks met een zestienjarig meisje in Valkenburg, zijn benauwd voor de media-aandacht. Volgens hun raads lieden vrezen ze de gevolgen van de publiciteit voor hun gezin. Om die reden willen meerdere advocaten de zittingen, of een deel ervan, ach ter gesloten deuren hebben. Morgen beslist de rechtbank daarover. „Als de zaak in de media niet zo was uit vergroot, hadden verdachten graag hun verhaal gedaan", zegt raadsman Ivo van de Bergh. „Ze wisten niet dat het meisje zestien was." Twee verdachten pleegden zelfmoord na de publiciteit rond deze zaak. Bomen zijn levensgevaarlijk langs provinciale wegen. Dat vindt een Duitse raad voor verkeersveiligheid. Het is niet nodig bomen te kappen, maar gestorven of omgevallen bo men kunnen beter niet worden ver vangen. Een kwart van alle dodelij ke ongelukken op 'Landstrassen' is een botsing tegen een boom, meldt de Deutsche Verkehrssicherheitsrat. In 2013 vielen daarbij 507 doden en 3.990 zwaargewonden. Sinds 1995 gaat het zelfs om 22.000 doden. On geveer de helft van de slachtoffers heeft het ongeluk niet veroorzaakt. Ze zaten bij een ander in de auto of moesten uitwijken om een aanrij ding met een tegenligger te voorko men. DINSDAG 7 JULI 2015 door Jan Hoedeman De boel moet dras tisch verbouwd, maar de meeste be woners van het Bin nenhof willen er niet weg. foto Bram van de Biezen/Novum Regio Foto Liesbeth Spies 125 Het scheelt 125 miljoen euro als het Kamergebouw in een keer onder handen wordt genomen en de Kamerleden elders worden gehuisvest. AMSTERDAM Australië wil meer erkenning geven aan zijn oorspronkelijke bewoners en is bereid daarvoor de grondwet te wijzigen. Premier Tony Abbott en oppo sitieleider Bill Shorten zeiden dat gisteren in een gezamenlijke verklaring. Bij deze actievoerster kan er al een lachje af. foto david moir/epa MAASTRICHT BONN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9