Rampscenario of een rustige crisis? NIEUWS 7 Toeristen op Kreta vieren lekker vakantie, problemen zijn ver weg Nederlander Roy van Berkum, voorzitter van de Nederlandse Vereniging in Athene, heeft voor dat de pinautomaten op rant soen gingen, zijn voorzorgsmaat regelen genomen. Hij heeft geld opgenomen. „In tegenstelling tot veel andere Nederlandse Grie ken heb ik geen girorekening in Nederland." Het maakt het leven in Griekenland een stuk ingewik kelder. „Als ik wil tanken, zoek ik een pompstation waar ik kan pinnen", aldus de 48-jarige Van Berkum. „De meeste tanksta tions willen cash om hun perso neel te betalen. Dat zie je ook in de supermarkten." Vooralsnog liggen de schap pen in de winkels vol. Dat kan snel veranderen na het massale 'Nee' van zondag. Sluit de ECB de geldkraan voor langere tijd, dan gaan de pinautomaten dicht en kunnen de Grieken geen nieuw geld opnemen. Een blik op Argentinië laat zien wat er dan kan gebeuren: het land ging in 2001 failliet na dat het door een schuld van circa 100 miljard euro niet meer aan zijn financiële ver plichtingen kon voldoen. Re gisseur Marije Meerman film de er enkele weken. „Ik herin ner het me nog goed: mensen waar je het totaal niet van ver wachtte, kwamen in opstand. Een vrouw met een parelket ting die met een lepel op een geldautomaat timmerde, uit pure frustratie." Er ontston den ruilmarkten. De armen verzamelden karton en afval, die ze aan recyclecentra ver kochten. Steden gaven eigen lokale munten uit. Vraag is of het Argentijnse rampscenario zich ook in Grie kenland ontrolt. Een mildere versie is denkbaar. Op Cyprus, waar de banken een maand sloten, verliep de crisis orden- telijker. In het door rebellen bezette oosten van Oekraïne verloopt alles ondanks de ge mankeerde economie relatief rustig. Daar heeft de Russi sche roebel de Oekraïense hry- vnia verdrongen. Hoe hevig een Griekse tra gedie zal zijn, is koffiedik kij ken. Van Berkum is positief. „Mensen helpen elkaar. Paniek bij de pinautomaat is weg. Het zijn uitjes, waar vriendschap pen en zelfs relaties ontstaan." Waar Europa in de ban is van de crisis in Griekenland, lijkt er op Kreta niets aan de hand. Op feest- bestemming Star Beach springen jong en oud vrolijk en slechts in zwembroeken en bikini's gehuld door het schuim. Aline Aernouts (16) uit Waasmunster in België reisde met negen vriendinnen af voor de vakantie van hun leven. „Voor ik hier heen kwam was ik toch best een beetje angstig. Ik had een heel andere situatie ver wacht. Ik was bang dat mensen om geld zouden komen bedelen en dat we nergens konden pin nen." Niets blijkt minder waar. „De Griekse mensen zijn vriende lijk en gastvrij en die 500 euro die ik cash heb meegenomen, die had ik hier ook kunnen opnemen." Rick de Fouw (22) merkt ook nage noeg niets van de crisis. „We heb ben één keer gehad dat mijn pin pas het ergens niet deed." Angela Colpan (23) uit Brussel heeft twee weken op Kreta doorgebracht. Ze trekt zich het lot van de lokale be volking erg aan. „Ik vind het best erg om te zien hoe de Grieken hard werken, maar toch zoveel pro blemen hebben. Ze doen hun best voor iedere klant en proberen ie dereen als klant binnen te halen, zeker tijdens het uitgaan. Laatst ging er iemand op zijn knieën om te vragen of we daar wilden eten, dat was wel heel overdreven." Nederlands 'ja' tegen vakantie Nederlandse vakantiegangers zeg gen al geboekte reizen naar Grie kenland niet af. Ook boeken ze niet om. Dat meldde de Algemene Nederlandse Vereniging van Reis ondernemingen (ANVR). Eerder was al duidelijk dat het aantal nieuwe boekingen flink is terugge lopen. Bij de reisbureaus komen veel telefoontjes binnen met vra gen over Griekenland. „Zorg dat je voldoende contact geld bij je hebt, raden wij aan", zegt ANVR-direc- teur Frank Oostdam. Op de Neder landse vliegvelden hebben vakan tiegangers niet opvallend veel ge pind de afgelopen dagen. „Het pin- gedrag van de reiziger is zoals al tijd", aldus een woordvoerder van de GWK Travelex. Russen beloven Grieken steun De Russische president Poetin heeft Griekenland zijn steun toe gezegd. Dat meldde het Kremlin. De Griekse premier Tsipras had te lefonisch contact met Poetin. Daarbij informeerde hij de Russi sche president over de resultaten van het referendum van zondag. Beiden spraken ook over verdere samenwerking tussen de landen. Volgens Moskou ging het initia tief van het gesprek uit van pre mier Tsipras. Rusland en Grieken land sloten onlangs een akkoord over verlenging van de geplande gaspijpleiding Turkish Stream naar Griekenland. Door een pijp leiding in de Zwarte Zee kan Rus land Oekraïne omzeilen bij het transport van gas. CHRISTINE LACARDE DIRECTEUR IMF JEAN-CLAUDE JUNCKER VOORZITTER EC SPANJE, PORTUGAL, IERLAND FRANCOIS HOLLANDE PRESIDENT FRANKRIJK DINSDAG 7 JULI 2015 door David Bremmer Het dagelijks leven is al behoorlijk gecompli ceerd sinds de pinlimiet van 60 eu ro per dag. Na de massale 'Nee'- stem komt het moment dat Griek se geldautomaten helemaal geen euro's meer uitspuwen een stuk dichterbij. CHERSONISOS door Thom Mandos DEN HAAG MOSKOU De grote onderhandelaar op de achtergrond. Terwijl zijn commissa rissen Dombrovskis en Moscovici het vuile werk doen, belt de voor zitter van de Europese Commissie met half Europa om oplossingen te faciliteren. Steekt al maanden ver zijn nek uit om Griekenland uit de wind te houden, voorstellen van de schuldeisers te versoepe len en met sociale maatregelen de pijn van de minderbedeelde Griek te verzachten. Is zwaar teleurge steld in zijn politieke adoptiezoon Alexis Tsipras, die spuugt op zijn uitgestoken hand. Pakte mis met zijn publieke ja-oproep in het refe rendum, en zal daar pas vandaag- voor het eerst op reageren. Is harde tante die boter bij de vis eist. Op voorspraak van Nederland (Balkenende/De Ja ger) destijds als kredietverlener bij het Griek se drama betrokken, vooral vanwege de ex pertise en stevige opstelling. Trapte bijna drie weken geleden de Griekse inmiddels ex-minis ter van Financiën hard op zijn ziel met de op merking dat ze graag dooronderhandelt 'met alleen nog volwassenen in het ver trek'. Eist elke IMF-cent terug. Publi ceerde vorige week, tot grote woede van Brussel, haar visie op de crisis: zon der 30 procent schuldaf schrijving en 50 miljard nieu we steun, in combinatie met ingrijpende hervormin gen, komt Griekenland er niet bovenoD. Deze gelegenheidscoalitie speelt in het Griekse drama een belangrijke rol op de achtergrond. Bijna nog meer dan Duitsland verzetten zij zich tegen elke concessie aan de 'struikrovers van Syriza'. De Ierse en Portugese regering zouden in oorlog komen met hun eigen bevolking, die zwaar heeft moeten bloeden voor economisch herstel, als Brussel de Grieken cadeautjes ging geven. De Spaanse conservatieven zouden dit najaar net zo goed geen verkiezin gen kunnen houden en hun zetels meteen aan het aan Syriza verwante Podemos kunnen afstaan. Mariano Rajoy, Pedro Passos Coelho en Enda Kenny: geen flamboyante leiders, voor Griekenland wel een trio om re kening mee te houden. Een grote Griekenvriend, slaagt erin zijn economie ook zonder hulp van buiten vierkant te laten draaien. Dat al leen schept al een band. De Franse president belegt vaak onderonsjes met Merkel, zoals gisteravond, maar doet zelfs geen poging de indruk te wekken dat hij dan de agenda bepaalt. Hartstochtelijk pleitbezorger van schuldkwijtschelding, maar heeft ook dat nog niet echt op de eurogroep-agenda gekregen. Is niet erg sterk in zijn analyses en strategie. Zag enkele weken geleden als enige 'binnen de komende uren' een akkoord aanko men, en wilde eind vorige week - licht paars door de wurggreep van zijn eigen linkervleugel om zijn hals - als nog snel een akkoord toen de eurogroep al had beslo ten het overleg met Athene op alle niveaus op te schor ten. Kreeg als dank voor al zijn inspanningen zondaga vond wel als eerste een belletje van zijn Griekse vriend. illustratie Mark reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7