Euforie in Athene slaat razendsnel om Zuidelijk Afrika NIEUWS 5 De euforie onder vooral de honderdduizend jongste Griekse kiezers die voor de eerste keer hun zegje mochten doen bleek van korte duur. Brussel heeft be leefd kennisgenomen van hun pu- beridealen en het feit dat 61 pro cent van de Grieken het 'ontwerp akkoord' voor een nieuwe schul denregeling afwijst. Dat sommige feestvierders van het Syntagmaplein gisteren zou den opstaan in een mooiere we reld bleek een misvatting. De helft van de Griekse jeugd blijft werkloos, zonder vooruitzichten. Hun cultheld, de hippe minister van Financiën Yanis Varoufakis, ruimde onverwacht het veld. Daar kwam later op de dag nog bij dat de banken, anders dan toegezegd, vandaag én woensdag dicht zullen blijven om de gevreesde bankrun te voorkomen. Op televisie scholden linkse en rechtse politici elkaar gisteren nog harder uit voor rotte vis dan de afgelopen week. Een ander veeg teken is dat de pa- piervoorraden van de grote kran ten opraken. Tot zondag zouden ze kunnen uitkomen. Ondertus sen kunnen geldautomaten vaak nog uitsluitend 1 briefje van 50 le veren. Het dagmaximum van 60 euro is lastig haalbaar bij gebrek aan briefjes van 20. Katharina, nucleair medicus in een groot Atheens ziekenhuis, zegt dat ze over juni jaar salaris heeft gehad maar vreest met haar collega's voor volgende week. Ambtenaren worden in Grieken land altijd rond de twaalfde van de maand betaald. Als dat niet ge beurt en een half miljoen onbe taalde en vanwege salariskortin gen toch al kwade ambtenaren de straat op gaan, krijgt de ME van Athene overwerk. Het ziekenhuis functioneert, zegt Katharina. Maar de krappe kas doet zich meer en meer voelen bij het inkopen van bijvoorbeeld medicijnen. „Ik hoop dat ze er snel uitkomen." Er is ongerustheid onder de ouderen die moeilijk aan geld kun nen komen. Het gaat niet alleen om Griekse bejaarden, maar ook om de duizenden Britse pensiona- do's die op de eilanden wonen. De alleroudsten hebben slechte herinneringen aan voedselrantsoe nering en alle ellende die daarbij hoort. In het Britse parlement werd gisteren gevraagd of premier Cameron een noodplan had om landgenoten met acuut geldge brek van cash te voorzien. 'Dat is er', aldus een regeringswoordvoer der die hoopte dat het noodplan niet nodig zal zijn. Gaan Britse vliegtuigen straks geldpakketjes droppen boven Kreta? Aan de rechterzijde van het po litieke spectrum, daar waar men jarenlang meedeed aan corruptie en vriendjespolitiek en nu cyni sche lesjes leert aan premier Tsipras, groeit de irritatie over 'communisten' die het land naar de knoppen zouden helpen. Op te levisie scholden linkse en rechtse politici elkaar gisteren nog harder uit voor rotte vis dan de afgelopen week. Het melodramatische aftreden van Yanis Varoufakis leek aan het einde van de ochtend alweer ver geten. Dat hij moest wijken van wege druk van 'sommige Euro- groepdeelnemers', zoals hij het zelf schreef op zijn blog, werd door een Syriza-bestuurder in de stad wat genuanceerd. „De partij heeft hem gevraagd opzij te stap pen omdat hij in Brussel slecht ligt. Het is een gebaar. Varoufakis blijft premier Tsipras adviseren." De popster onder de ministers van Financiën verdween niet op een motor bij ondergaande zon maar wel in de stijl van de Griek se tragedie waarin de tragische held ten onder moet gaan: 'Ik zal de walging van de schuldeisers met trots dragen,' liet hij weten. Tsakalotos onderstreept dat niet de Grieken debet aan hun penibele financiële situatie zijn, maar de on gebreidelde marktwerking in Euro pa. Ook hij zal, net als de andere boegbeelden van Syriza, eisen dat de bezuinigingslast wordt vermin derd. Athanasiou: „De toon zal zach ter zijn, de boodschap net zo fel." Priester Christos Sidiropoulos, de spilfiguur in de kleine Griekse gemeenschap hoort de oude garde er na de mis op zondag wel druk over praten. „Dat het zoontje van die familie die nog een paar jaar in het centrum van woonde, het zó ver heeft geschopt." Ook de krasse Hij studeert in Oxford en Sussex economie, politieke wetenschappen en filosofie. Later wordt hij hoogleraar in Athene. Griekse Rotterdammer Nikos Gikas is plaatsvervangend trots. „Het is goed dat hij succes heeft." En tante Jo? Die is fier én verbol gen. Ze is na al die jaren nog steeds een beetje ontdaan dat het gezin na hun vertrek uit Rotterdam nooit meer iets heeft laten horen. „Ik werkte bij een telefooncentrale en heb zijn moeder zelfs nog een keer in Londen gebeld. Ze reageerde niet enthousiast." Ook de rest van de Grieken hebben het trouwens bij tante Jo verbruid. Om heel andere redenen. „Ze hebben er zelf een pot je van gemaakt. Dus ik zeg: geen cent meer geven." REPORTACE door Bob van Huët In april zat de 'Rotterdam se' Griek Euclides Tsakalotos nog als onderminister achter op bij Yanis Varoufakis. Sinds gisteren is hij de opvolger van de rockster/minister, foto Alkis Konstantinidis/Reuters DINSDAG 7 JULI 2015 Beleef de prachtige natuurroutes, indrukwekkende Nationale Parken en bijzondere steden. Onze rondreizen zijn incl. vliegreis, hotels, ontbijt en deskundige reisleiding. Senegal in vogelvlucht Nieuwe rondreis naar alle hoogtepunten met o.a. Dakar, Pink Lake, St. Louis Bandia Reserve. Boottocht Delta Saloum National park Zie: Kras.nl/36639 'Skitterend' Zuid-Afrika Ontdek de wildparken en koninkrijken met o.a. Kruger NP, Durban Drakensbergen. Klantbeoordeling 8,6: "Verwonderend" Zie: Kras.nl/36553 Grand Tour South Africa Nationale Parken, wijnen, bergen, Kaapstad... heel compleet. Nu met korting tot 300 p.p. Klantbeoordeling 8,5: "Onvergetelijke reis" Zie: Kras.nl/36542 Wildparken van Tanzania Nergens voordeliger! Met o.a. Serengeti, Ngorongoro en alle entrees Nationale Parken. Klantbeoordeling 8,8: "Geweldigesafari" Zie: Kras.nl/36555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5