B en W onderzoeken nut van kabelbelasting Drinkende jongeren hard aangepakt op Visserijdagen Petra van Gent en Fred Kiel zetten galerie Haamstede voort vanuit Sint Maarten lampenier SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Kunstenaars expo seren in lege galerie en moeten er in ruil een aantal dagdelen werken. Ze zijn inmiddels al een jaartje of tien weg maar blijven tot op het bot be trokken bij hun oude woonplaats Burgh- Haamstede. Dus geen dichtgeplakte ramen bij Galerie Haamstede aan de Noordstraat, eigen dom van de op Sint Maarten wonen de Petra van Gent en Fred Kiel. Inte gendeel. Het is een galerie waar be zoekers in- en uitlopen, aangetrok ken door onder meer kunstenaar Paul Franssen, die ter plekke aan zijn schilderijen werkt. „Niets ergers dan een pand dat leegstaat, dus hebben we de galerie voortgezet. We voelen ons dat ook wel verplicht naar de omgeving toe", zegt Kiel. „Je maakt deel uit van een gemeenschap, zo voelt dat voor ons nog steeds. Daar moet je iets voor doen of je moet er op z'n minst voor zorgen dat je die gemeenschap niet benadeelt", voegt Van Gent toe. De twee vertrokken aanvankelijk voor een periode van drie jaar nadat Van Gent een baan op het in het Cari- bisch gebied gelegen eiland kreeg aan geboden. Een collectief hield de boel in eerste instantie draaiende, later werd de Stichting Centrum Beelden de Kunst Burgh-Haamstede opge richt. Via die stichting worden kun stenaars uitgenodigd hun werk in de galerie te exposeren. In ruil daarvoor dienen zij een aantal dagdelen in de week aanwezig te zijn en vooral ook lekker aan hun creaties te werken. „Zodat dit een levendige ruimte is. Als iemand met veel lawaai een beeld hakt, komen mensen toch sneller een kijkje nemen", stelt Kiel vast. „Het is niet statisch hier. Er ge beurt wat, zegt ook Paul Franssen - één van de vijf kunstenaars die bij Ga lerie Haamstede is betrokken. Met smaak vertelt hij over zijn passie, schilderen, wat bij hem een grote va riatie aan beelden oplevert. „Schilde ren is voor mij hetzelfde als eten: je wilt ook niet elke dag biefstuk met brood. En als ik in de ene stijl een stap vooruit zet, werkt dat ook door in een andere stijl." Tezamen met het werk van Petra van Gent zelf en overige betrokken kunstenaars als Corry van Rees, Ma rion Kamper, Chris Grinwis en Wim Stok geeft Franssen de galerie een breed aanbod. „Iedereen die hier bin nenkomt moet iets mooi vinden en minstens één keer staan lachen, vin den wij", schetsen Kiel en Van Gent. „We zijn laagdrempelig en dragen zo bij aan het cultuurtoerisme." Ze zijn nu even terug op hun 'Sint Maarten is een bloedmooi eiland. Hét paradijs' Zeeuwse nest, maar vliegen over een paar weken weer naar Sint Maarten. Want dat eiland trekt nog steeds. „Omdat je er het verschil kunt ma ken. Iets kunt betekenen", verwijst Van Gent naar onder meer haar werk als docentencoach en docent Neder lands op de havo en het vwo. Maar ook omdat het een 'bloedmooi ei land' is. „Echt hét paradijs". Kiel: „Het is er relaxed en prachtig. En er is veel minder stress." Er worden tijdens dit driedaagse festijn (van 16 tot en met 18 juli) extra mensen ingezet om te con troleren op het schenken aan en drinken door jongeren onder de 18 jaar. Vorig jaar lag de focus nog vooral op waarschuwen. Inmid dels is de wet al een tijdje van kracht. De gemeente kondigde gisteren aan daadwerkelijk te gaan handhaven. Met de organisatie en de plaat selijke horeca wordt heel goed sa mengewerkt, meldt Wout van Brouwershaven van de afdeling handhaving van de gemeente. „Om af te stemmen hoe dit het beste in goede banen geleid kan worden." De horeca werkt tij dens de Visserijdagen met pols bandjes. Om zo'n bandje te krij gen, moeten jongeren eerst aanto- 'Ik heb de indruk dat iedereen zich redelijk bewust is van dit verhaal' nen hoe oud ze zijn. Daarna hoe ven zij zich bij het bestellen niet meer te legitimeren. De strenge aanpak is niet voor behouden aan Bruinisse, maar zal ook bij andere grote evene menten worden toegepast. Daar naast wordt met enige regelmaat gecontroleerd in kantines en ho recagelegenheden. Afgelopen weekend nog zijn er controles ge houden in verschillende horeca gelegenheden in kleine kernen en in een horecagelegenheid in Renesse. Precieze cijfers heeft Van Brouwershaven niet paraat, maar hij is positief over de uit komsten. „Het is nooit te bewij zen, maar ik heb wel de indruk dat -omdat we van begin af aan de vinger aan de pols hebben ge- houden- iedereen zich redelijk bewust is van dit verhaal." Jongeren onder de 18 jaar die met alcohol worden betrapt, krij gen een boete van 45 euro (onder de 16 jaar) of 90 euro (16 en 17 jaar). Zij mogen geen alcohol bij zich hebben in de openbare ruim te. Onderzocht wordt onder meer of er in het verleden geen con tracten zijn afgesloten die een dergelijke heffing onmogelijk maken. Met het onderzoek is 6600 euro gemoeid. Dat wil het college betalen met het voor deel dat de samenwerking met Walcheren wat betreft belastin gen komend jaar oplevert- naar verwachting in totaal 100.000 euro. De eventuele opbrengst van de precariobelasting op ka bels en leidingen kan worden gebruikt voor lastenverlichting van de inwoners van Schouwen-Dui- veland. Steeds meer gemeenten gaan over op het heffen van kabelbelas ting, waardoor ook Schouwen-Duive- land zich genoodzaakt ziet deze hef fing te overwegen. Delta slaat die be lasting om over alle aansluitingen, wat dus ook tot hogere lasten leidt voor inwoners van gemeenten die er niet aan mee doen. PHILIPS Mat en helder 25,40, 60, 75 en lOOw 2,95 nu 5 voor 10,00 DINSDAG 7 JULI 2015 door Esme Soesman 'Niets erger dan 'n leeg pand' Paul Franssen aan het werk in Galerie Haamstede. Petra van Gent en Fred Kiel kijken over zijn schouder mee. De Limburgse Franssen trok voor het sur fen naar Zeeland, maar heeft hier inmiddels al heel wat werk verkocht. Mede daardoor is hij vooral in Duitsland bekend, foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman door Esme Soesman BRUINISSE. Maakte je vorig jaar nog kans er met een waarschu wing van af te komen, dit jaar zal gemeente tijdens de Visserijdagen in Bruinisse streng optreden bij overtreding van het alcoholver bod voor jongeren. Wout van Brouwershaven, afdeling handhaving ZIERIKZEE. Om een goed oor deel te kunnen vormen, willen B en W van de gemeente Schou- wen-Duiveland een onderzoek laten uitvoeren naar opbreng sten en juridische mogelijkhe den van het heffen van belastin gen op kabels en leidingen. Gasthuisstraat 41 www.lampeniergoes.nl I goes@lampenier.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59