5 Houd rekening met slechthorende 8 HART&ZII Laat de teugels vieren Vakantie Marga Vermeulen (58) uit Prinsenbeek hervond na een lange intensieve periode van mantelzorg haar passie: werken als stemaetrice. Ik kies voor dingen die energie geven. Het inspreken van commercials maakt mij gelukkig «ANNEUES WIJNEN Ik had een bijzondere band met mijn tante. Ze was als een moeder voor mij, al sinds mijn achttiende. Het was vanzelfsprekend dat ik de zorg voor haar op mij nam in de laatste periode van haar leven. Maar die mantelzorg beheerste al gauw een groot deel van mijn leven. Ik werkte in Breda en reed daarna vrijwel elke dag naar Amersfoort. De laatste maanden kon ze terecht in Breda, maar in totaal heeft deze situatie zeker anderhalfjaar geduurd. Dat alles gebeurde naast mijn gezin en full time baan. Na haar overlijden op 92-jarige leeftijd kreeg ik te maken met een complexe erfenis, een ern stig ziek familielid en in mijn werk als directiesecretaresse zat geen uitdaging meer. Psycholoog Zoveel heftige emoties en geen tijd voor een fatsoenlijk verwerkings proces. Het leek net of mijn lichaam ermee ophield, ik had ner gens meer gevoel. Ik kon niet meer horen, niet meer op mijn benen staan. Ik heb toen hulp gezocht bij een psycholoog. Een jonge vrouw nog, maar ik had direct een klik met haar. Ik ben haar zeer dank baar voor de fijne gesprekken. Zij werkte volgens de methode van EMDR (Eye Movement Desensitiza- tion and Reprocessing, red.). Ik kreeg een koptelefoon op en met behulp van simpele, repeterende geluiden moest ik herinneringen oproepen en het verleden opnieuw beleven. Dat is best eng in het begin. Ik heb vroeger bijvoorbeeld ruzie gehad met iemand, waar ik lang over heb gepiekerd. Maar het kan ook een herinnering zijn aan het verlies van iemand. Met deze methode kun je verdriet als het ware inpakken en opbergen. Het is eigenlijk een vorm van traumaverwerking. Je vergeet het niet, maar het raakt je niet meer. Je kunt er normaal over praten. Energie Ondertussen vraag je jezelf af: Hoe heeft het zover kunnen komen? Wat wil je met je leven? Het proces van helemaal opbranden is heel heftig, maar ik heb ook stappen gezet die ik anders nooit had aan gedurfd. Ik stuitte op een basisop- leiding tot stemacteur. Dat leek mij wel wat en mijn man zei: 'Ga dat doen'. Ik bleek talent te heb ben. Terug op mijn werk kwam ik er al snel achter dat mijn baan me negatieve energie gaf. Die baan heb ik opgezegd. Ik kies nu voor dingen die mij energie geven. Ik werk vanuit mijn thuisstudio als stemacteur en nieuwslezer. Ik maak meer keuzes voor mezelf. Het inspreken van commercials, zoals voor Beter Horen, of een voice-overproject over Tsjernobyl geven mij zoveel voldoening. Dat maakt gelukkig." deert hoe ze rekening kunnen hou den met auditief beperkten. Gewoontes „Zorgen voor goede communicatie is namelijk de verantwoordelijk heid van beide gesprekspartners," zegt een woordvoerder van Kenta- lis. „In de campagne wijzen we op praktische tips als rustig praten, niet door elkaar spreken of je tele foon wegleggen. We zien graag dat meer mensen dit soort gewoontes overnemen." Bewust is de campagne ook begon nen bij de start van een zomersei zoen vol festivals en luide muziek. Geluiden onder de 75 decibel wor den als veilig beschouwd. Een pop concert met geluidsniveaus van 90 decibel of meer kan tot blijvende gehoorschade leiden. „We willen vooral jongeren waar schuwen dat bijna de helft van hen hierop kans loopt. Bijna 50 procent van alle jongeren heeft waarschijn lijk al last van oorsuizen. Met deze campagne hopen we dat festivalbe zoekers zich hier meer bewust van zijn." Daarbij helpt het om geluids- dempende oordopjes te dragen en op afstand te blijven van geluids boxen. Geef een slechthorende een seintje voor je begint te spre ken en toon je gezicht als je praat. Adviezen uit een nieuwe campagne. Ongeveer 10 procent van de bevol king heeft een verminderd gehoor. Veel mensen weten niet hoe ze met die beperking rekening kunnen houden. En dat terwijl slechthoren den al extra moeite moeten doen om een gesprek te volgen en infor matie te krijgen. De landelijke zorg- en onderwijsor ganisatie Kentalis is een campagne begonnen die mensen erop atten- dinsdag7 juli 2015 Laat je puber de tuin sproeien. De school is dicht, weg is de structuur in het gezin. Al is vakantie leuk, de ver veling ligt dagelijks op de loer. Hoe help je een puber goedgehumeurd de zomer door? Orthopedagoog Ellen Lisa van Woerden geeft tips. IJe kind wil uitrusten, dus uitslapen hoort erbij. Voorkom datje kind zijn ritme verlegt door af spraken te maken en te onderhandelen over bed tijden. 2 Vakantie is bij uitstek geschikt om je kind meer vrijheden te gunnen. Bespreek samen waar je de teugels kunt laten vie ren. Zo is deze periode voor ouders een mooie oefening in loslaten. Stimuleer je puber iets met leeftijdsge noten te ondernemen. Dit vinden de meeste pubers het allerfijnst. 4 Geef je puber ver antwoordelijkheid voor klusjes zoals de tuin sproeien of verse broodjes halen op de camping. Ga je op vakantie, onderhandel dan over de bestemming. 6 Zorg voor vaste mo menten voor ontbijt, lunch en avondeten. Structuur geeft houvast en dat vinden pubers pret tig. Ook al laten ze dat niet altijd blijken. PZ 'Deze stap had ik eerder niet gedurfd' 44 Meedoen aan Een nieuw begin? Stuur een e-mail met je gegevens en een korte motivatie naar enkatern@bndestem.nl «ARNOUDKLUITERS De campagne wordt bewust gehouden in het festivalseizoen, foto kentalis Marga Vermeulen: 'Het proces van hele maal op branden is heel heftig, maar ik heb ook stap pen gezet die ik an ders nooit had aange durfd.' FOTO KEESBENNEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53