Energiedrankjes zijn geen dorstlessers r l 6 I HART& VRAAG HEI DE DESKUNDIGE kim Spierenburg De wilskracht van violiste Kim Spierenburg (22) is welhaast onbegrensd. Ondanks haar spierziekte speelt de fragiele studente viool op het hoogste niveau en geeft ze lezingen aan beursanalisten en ondernemers. Die trillingen en ook de ontspanning door de muziek verlichten mijn pijn Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag: voedingsdeskundige Ay 1 in kho over sportdrank. Als je op hoog niveau (intensief) sport en lan ger dan een uur, kun je baat hebben bij sport drank. Na een uur gewoon sporten heb je het inderdaad niet nodig. Water is echt voldoende om je vocht bij te vullen en dit wordt even snel opgenomen als de sportdranken. Je kunt veel zout kwijtraken door te zweten maar dit vul je ook zeker aan met je maaltij den. We hoeven niet bang te zijn voor een te kort aan zout, want we krijgen allemaal te veel zout binnen. Per dag zouden we maar 4 tot 6 gram nodig hebben. Als je naar een diepvriespizza of kant-en-klare maaltijd kijkt is de dagelijkse hoeveelheid zout al ongeveer behaald. We denken ten onrechte vaak dat we meer ener gie verbranden tijdens het sporten. Automa tisch eten en drinken we dan veel meer dan we nodig hebben. Op termijn word je zwaar der, wat voor de meesten niet wenselijk is. Anders dan sportdranken bevatten energie dranken stimulerende stoffen met als hoofd ingrediënt cafeïne. Daarnaast kunnen ze taurine bevat ten, vitamines en een scala aan exo tische ingrediën ten. Natuurlijk zit er ook veel suiker in. Aangezien we hier al meer dan ge noeg van binnenkrijgen is het wijs om op te letten watje aan suiker eet en drinkt. Ik zou geen energiedrankjes drinken voor of tijdens het sporten. Energiedrankjes zijn namelijk geen dorstlessers. Er zit te veel suiker in. Hierdoor kan je darm niet snel vocht opnemen. Je kunt ervan uitdrogen en dat kan schadelijk zijn. Een ander effect van cafeïne is dat het lichame lijke afhankelijkheid veroorzaakt en versla ving in de hand kan werken. Het ligt aan je leeftijd of het schadelijk kan zijn om energie dranken te drinken. Kinderen krijgen het ad vies geen cafeïnerijke producten te drinken, jongeren maximaal één cafeïnerijk product en zwangere en borstvoedende vrouwen niet meer dan één kopje koffie of blikje energie drank per dag. HET PANEL ENDOOR DORA ROVERS Kim Spierenburg is 4 jaar oud als ze te horen krijgt dat ze lijdt aan Syste- mische Lupus Erythematodes (SLE); een auto-immuunziekte die ontste kingen veroorzaakt in spieren, ge wrichten en huid. Buiten spelen kan ze vergeten, en ook de judolessen moeten worden gestaakt. Maar ze vond een nieuwe liefde die nooit meer uit haar leven zou verdwijnen. „Nog voor ik ziek werd - ik was 3 - raakte ik door een concert op de tele visie verliefd op de viool. Toen ik na jaren van aandringen op mijn 6de een viool kreeg en voor het eerst een snaar 'aanstreek', voelde ik de trillin gen via het hout door mijn huid gaan. Die trillingen en ook de ont spanning door de muziek verlichtten mijn pijn. Hoe zuiverder de noten, hoe minder last ik heb. Nog steeds slik ik geen pijnstillers." Haar rode Canta, het 45 kilometerau tootje dat haar bewegingsvrijheid geeft, kon ze nog net kwijt tussen de Drie karakteristieke uitingen van één ziekte fietsen op het drukke trottoir. Het is zonnig en er steken windvlagen op. Ze houdt, zoevend in haar rolstoel over het trottoir, haar stoffen hoedje vast. Die moet haar samen met een zonnecrème factor 50 beschermen tegen uv-stralen die haar ziekte ver ergeren. De getalenteerde eindejaarsstudent aan het Amsterdamse conservato rium is verknocht aan haar Lefèbvre- viool uit 1770. Het kostbare instrument, afkomstig uit de collectie van het Nationaal Muziekinstrumen ten Fonds, ligt 's nachts onder haar bed of op tafel. Ze kan er altijd bij. „Mijn ziekte bezorgt me altijd pijn en ik heb weinig energie. Als ik wakker word, kan ik me soms nauwelijks be wegen. Ik doe dan een paar speciale oefeningen om op gang te komen, maar daarna pak ik gelijk mijn viool. Muziek maakt iets in mij wakker. Het geeft mij kracht." Krachtsinspanni ng Op haar 12de wordt Kim toegelaten tot de jongtalentklas van het conser vatorium. Als ze had toegegeven aan de reacties van 'jij kunt niet viool spelen wantje bent ziek' was ze nooit zo ver gekomen. Maar ze bleef strijd baar en ambitieus. Wanneer haar docent Coosje Wijzen beek voorschrijft dat ze in haar strijkersensemble louter violisten wil 'die kunnen staan', staat ze op haar 17de na een ultieme krachtsinspan ning op uit haar rolstoel en geeft staand een concert. Net zo verras send is haar verschijning in een Ted Talk - toespraken van fantastische sprekers met inspirerende verhalen - waar ze voor publiek zingt. „Ik treed op omdat ik wil laten zien dat veel lukt, ook als het niet gemakkelijk gaat. Ik wil geen perfect beeld geven." Haar boodschap werd ge hoord. „Vorig jaar was er elke week wel wat: Ik was te gast in De wereld draait door, in Hart van Nederland, bij Shownieuws, ging naar Giel Beelen Ay Lin Kho is voedingsdeskundige dinsdag 7 juli 2015 so Na het sporten drink ik graag AA-drink in de kan tine. Soms als ik moe ben voor de training neem ik van tevoren ook energiedrank. Ik hoorde van een teamgenoot datje beide dranken helemaal niet nodig hebt en dat je beter water kunt drinken. Ook zei hij dat energiedranken je dorst niet lessen en zelfs schadelijk kunnen zijn. Hoe zit dit nu? Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHOLOOG Steven Pont PECH IN HET LEVEN MAAR GELUK IN DE MUZIEK Snaren raken it 44 RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Systemische Lupus Erythematosus (SLE) is een chronische auto-immuunziekte die de huid, gewrich ten, spieren, bloed cellen, nieren en de hersenen kan aan tasten. Het is zeld zaam en komt vier tot vijf keer zo vaak voor bij meisjes. De ziekte heet niet voor niets 'syste- misch', omdat veel organen kunnen wor den aangetast. Lupus is Latijn en betekent wolf, verwijzend naar de uitslag in het ge zicht die doet denken aan de witte tekening op de snuit van de wolf. Erythematosus betekent rood en staat voor rode huid uitslag. >Hoe meer Kim Spieren burg kan vioolspelen, hoe minder pijnstillers ze hoeft te slikken. FOTO SHOOY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51