I 5 6 manieren om je lichaam voor de nacht af te koelen l _9 Films om over je dood te praten 0 LEESTIPS PASPOORT Zomerse slaaptips Ga naar bed met sokken die je een paar minuten in de vriezer hebt gelegd land van angst. Ze kunnen niet op straat spelen of lopend naar school. Als we dat toe zouden staan sturen ze de politie op ons af. Er zijn ou ders die hun kind alleen een stukje naar school laten lopen. Dan bellen anderen soms 911 en komt Social Services aan je deur omdat je je kind verwaarloost. Er is een con stante angst dat er iets gebeurt; angst om kidnapping en geweld. En wij doen er aan mee want we zijn ook bang. Als onze kinderen in de voortuin zijn, zijn wij er ook." Maarten: „Waarom wonen we er? Je hebt de ruimte. Een weekend New York is fantastisch. Als je naar Was hington gaat zie je oude monumen tale gehouwen en mooie musea. En Amerikanen zijn veel meer open dan Nederlanders. Hier kun je een treinreis van drie uur maken, te genover iemand zitten en geen woord tegen elkaar spreken. Dat bestaat in de VS niet. Daar betrek ken ze je meteen in een gesprek. We hebben een vrijstaand huis aan een meer. Met een grote tuin; de buren hoor je niet. Het is er prach tig!" Nederland in een notendop Hoe heerlijk de zomerse tempera turen overdag ook zijn, 's nachts wil je slapen! Niets zo erg als wakker liggen in de hitte. Zes - soms minder alledaagse - tips om aan nacht rust toe te komen. De speciale zomeruitgaven van di verse magazines bieden heerlijke verstrooiing, waar je deze zomer ook bent. Voor de momenten waarop je even niets (anders) wilt. Stichting Olijf dinsdag7 juli 2015 Uit het oog, uit het hart? Met tien vragen testen we of de emigranten nog wel weten wat de Nederlander bezighoudt. I Wie is de minister van Sociale Zaken? Geen flauw idee. 2. Wat is de naam van de geel-blauw- witte stoptrein van de NS? Weet ik ook niet, we huren altijd een auto als we hier zijn. 3. Wie is de presentator van 'De we reld draait door'? Mmm... we heb ben geen toegang tot Nederlandse televisie in Amerika. 4. Welke Brabantse supermarktke ten is de grootste concurrent van Albert Heijn? Ik denk Jumbo. 5. Wie zijn Mattie Wietze? Is dat die Helmondse show die ik op de regionale omroep zag? Nee? 6. Hoe heet het jaarlijkse, door pak weg 150.000 toeschouwers be zochte evenement in Lichtenvoorde met muziek, theater en motorcross? Parkpop? O nee, Zwarte Cross. 7. Noem drie voorbeelden van super- foods. Dat kennen we niet en die eten we dus ook niet. 8. Wat is de naam van de eerste kee per van het Nederlands elftal? We hebben wel het WK gezien, maar ik heb er niet op gelet. 9. In welke Nederlandse provincie zijn aardbevingen door gasborin gen? Groningen. In Amerika is ook veel te doen over boren naar schaliegas. Grote discussie. 10. Welke Nederlandse wetenschap per is sinds juli 2012 directeur van het Institute for Advanced Study in Princeton? Wubbo Ockels? Laat koude buitenlucht binnen. Zet 's avonds (op veilige plekken) meer dere ramen en/of deuren tegen elkaar open. Zorg dat ze niet met een klap dichtslaan! Zonde om daarvan wakker te schrik ken. Zet desnoods de vlie ring open, zodat de warmte nog verder naar boven stijgt. 2 Zoek het koudste plekje op. Warme lucht stijgt op, dus de slapers op zolder kunnen beter een verdieping lager een matrasje neerleggen. Creëer je eig In bezit van i eigen airco. i een ventilator is dit een tip: plaats flessen met ijs of een bak met ijsklonten voor de ventilator. Dat maakt dat de lucht kouder aanvoelt. Vang condens- water met een schoteltje op. Koel beddengoed. Leg vlak voor bedtijd het bedlinnen enkele mi nuten in de vriezer. Of be vochtig een handdoek met koud water en ga eronder 44 slapen. Bescherm het ma tras met een handdoek. Afkoelen per app. De enige apparatuur die op de slaapkamer mag, want ook die produceren warmte, is je mobiel met een app waaruit golven klinken. Zet het geluid hard. Mede dankzij de kal merende werking val je snel in slaap. 6 Koele voeten. Draag sokken die in de vriezer hebben gelegen of vul de sokken met rijst en leg die in de vrieskou. Dit verkoelt een half uur en dat is precies genoeg om in slaap te vallen. Of zet een bak met ijswater naast uw bed. Wie 's nachts wakker wordt van de hitte, dompelt zijn voe ten in de bak water voor snelle verkoeling. iS-MET DANK AAN YUMEKO PH7NAK v >Ook op een app om bij oorsuizen af te leiden, klinken heerlijke golven. FOTO PH0NAK FLOW VAKANTIEBOEK Mooie verrassingsmix van kleur platen en mijmerkwesties, zoals 'hoe zet je jezelf op de rails na de vakantie?'. Met verhalen over kunstenares Frida Kahlo en Annie M.G. Schmidt. 12,95 euro QUEST VAKANTIEBOEK Het populair wetenschappelijke Quest komt met zijn eerste vakan tieboek. De makers geven ant woorden op soms logische, soms aparte vragen. Testjes en proef jes? Altijd leuk. 7,95 euro PSYCHOLOGIE ZOMERDOEBOEK Met het doeboek van Psychologie magazine kan je geest alle kanten uitschieten: van slimme oplossin gen voor klein vakantieleed tot bingo spelen met zwerfvuil en ter- ras-psychologie. 6,50 euro VAKANTIE BOEK Hoe kijk je aan tegen jouw naderende dood? Welke overwegingen maak je om door te gaan met levensverlen gende behandelingen? Drie vrouwen met gynaecologische kanker spreken daarover openhartig in de online film serie Doodgewone gesprekken. De stichting Olijf biedt een netwerk voor vrouwen met gynaecologische kanker. Met drie films wil de organisa tie sterven bespreekbaar maken. Ook helpt zij vrouwen met de ervaringen van lotgenotes. KWF Kankerbestrij ding subsidieerde de films, die docu mentairemaakster Gonnie Janssen maakte. Kanker.nl/organisaties/olijf Afkomst: Maarten is ge boren in Helmond, Lynn in Milwaukee. Maarten vertrok op 25-jarige leef tijd naar Amerika om met Lynn te trouwen. Wonen nu: in San Fran cisco. Maarten en Lynn skypen iedere week met de familie en houden contact met vrienden via Facebook. De kinderen spreken geen Neder lands. Sylvia vindt de Efteling het leukst en ze houdt van poffertjes en pan nenkoeken. Leo vindt Nederland leuk, vooral het spelen met zijn ou dere nichtjes. Anneke (51) Cato (44)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50