Toch weer miljarden naar de Grieken? De nieuwe Griekse minister van Financiën heeft Rotterdamse roots. 'Tante Jo' vindt hem opgeknapt. 'Hij was een dikkig mannetje.' 4 NIEUWS GRIEKSE SCHULDENCRISIS y j De nieuwe Griekse minister van Financiën studeerde in Oxford en is hoogleraar. Hij houdt er dezelfde ideeën op na als de gisteren afgetreden Yanis Varoufakis. V7f fef*" 9 ROTTERDAM. Hij wordt al een 'hardli ner in een lamswollen trui' genoemd. Euclides Tsakalotos (55) is hoogopge leid, een beetje bekakt en een nazaat van een bekend geslacht. En hij heeft in Rotterdam zijn eerste stapjes ge zet. Hij leefde tot zijn vijfde in de Maasstad. De krasse 94-jarige Rotter damse Jo Haasdijk kan daar over ver tellen. 'Tante Jo' werd gisterochtend gebeld. Door een buurmeisje met de mededeling: 'Weet u wie de nieuwe Griekse minister wordt? Die kleine Euclides.' Zij zet de tv aan, en wat schetst haar verbazing? Hij is het. „En wat is die jongen opgeknapt! Toen hij klein was, was het nog zo'n miezerig man netje. Beetje dikkig. Nu lijkt hij meer op zijn moeder Maria. Die was ook al zo mooi." Tante Jo woont nog steeds in de flat op de Jan Evertsenplaats in het centrum van Rotterdam. In 1958 werd-ie opgeleverd, 'gloednieuw en heel chique'. „Het had toen al centra le verwarming, wat heel bijzonder was." De bewoners die erin trokken, behoorden tot rijkeren. Zo ook het ge zin Tsakalotos. „Zij hadden zelfs een dienstmeisje in huis." Ook de oudste leden van de Rotter damse Griekse gemeenschap kunnen het welvarende gezin Tsakalotos te rughalen. Neem de 70-jarige Nikos Gi- kas. „Hele nette, goede mensen wa ren het. Ze groetten altijd iedereen. En ik weet nog goed dat Euclides een leuk mannetje was." Nikos Gikas treft hen regelmatig in de Agios Niko- laos, de Grieks-Orthodoxe kerk aan die door rijke reders uit Londen ge schonken wordt. Alle Grieken ont moeten elkaar daar. Eind jaren vijftig is de Griekse gemeenschap nog klein. Maar 41 landgenoten staan in Neder land ingeschreven. Euclides vader Stephen, een civiel ingenieur, werkt voor scheepvaartbe drijf Andros Maritime. Volgens Gi kas, die zelf schipper was, keurt hij schepen in de Veerhaven, Maashaven en Leuvehaven voor ze weer het rui me sop kiezen. Na de oversteek naar Engeland, in 1965, krijgt de jonge Euclides alle kan sen de maatschappelijke ladder op te racen. Zijn ouders sturen hem naar St. Paul's, een peperdure privéschool in Londen. En hij studeert aan de ge renommeerde universiteiten van Ox ford en Sussex economie, politieke wetenschappen en filosofie. Later wordt hij hoogleraar in Athene. En, nee, zegt Irini Karanasopoulou (politiek commentator en Syrizaken- ner), die elitaire achtergrond maakt hem niet ongeloofwaardig als spreek buis van de arme, sombere Grieken. „Bewoners waarderen het juist dat high potentials naar hun bakermat te rugkeren en zich voor de openbare zaak inzetten." Wel moeten de Grie ken nog steeds om zijn uitspraak gie belen. Hoewel hij sinds zijn 33-ste al weer in Griekenland woont, klinkt het bekakte Oxford-engels nog steeds door. In zijn studietijd leert hij ook zijn 'Ik herinner me dat Euclides een leuk mannetje was' vrouw kennen, de Schotse Heather Gibson. Samen krijgen ze drie kinde ren die hij tot nu toe succesvol uit het zicht van de paparazzi houdt. An ders dan zijn voorganger Yanis Varou fakis, die zich gewillig met vrouw op terrasjes in Athene liet kieken, houdt Tsakalotos privé graag privé. Of, zo als Karanasopoulou zegt: „Varoufakis is een ster, Tsakalotos is meer een, eh, stille willie." Na een lange werkdag rijdt de rij zende ster aan het Europese firma ment snel terug naar zijn huis in Kifi- sia: een rijke voorstad van Athene. En hij heeft, net als veel Grieken in goeden doen, ook nog een vakantie huis. In Preveza, de regio waar de famlie Tsakalotos oorspronkelijk van daan komt. Een familienaam die in Griekenland trouwens nog steeds een magische bijklank heeft. De broer van zijn grootvader, Thrasivulos Tsakalotos, vecht als ge neraal tegen de nazi's en zorgt voor verzoening tijdens de burgeroorlog. De Griekse journalist Athanasios Athanasiou noemt dat met gevoel voor understatement 'een interes sant contrast'. „De oudoom een uitge sproken rechtse nationalist, en de na zaat een econoom die zich graag als marxist presenteert." De stijl van Tsakalotos, die als chief negotiator* vanaf april al een pro minente plek aan de onderhande lingstafel van Brussel heeft, verschilt volgens insiders enorm van die van Varoufakis. De nieuwe man is, bena drukt Karanasopoulou, 'ingetogen, rustig, correct'. „Hij was niet voor niets eerst onderminister voor Inter nationale Economische Betrekkin gen. Hij beheerst de taal en cultuur van diplomaten." Van hem geen oorlogsretoriek, zo als die van Varoufakis die de Europe se regeringsleiders dit weekend nog voor 'terroristen' uitmaakte. In een r -A L oJÉIy recent interview met CNN's Christia- ne Amanpour hapte Tsakalotos zelfs niet op een venijnige opmerking van IMF-baas Christine Lagarde die Grie kenland om 'volwassener gedrag' vroeg. 'Zo ga ik niet in gesprek', ripos teerde hij. Maar wie nu denkt dat de Griekse leider Tsipras na Varoufakis een softie in een lamswollen trui naar voren heeft geschoven, zit er vol gens Dimitris Papadimitriou (hoogle raar politicologie in Manchester) flink naast. Oké, uiterlijk en aanpak verschillen, maar boodschap niet. „Hij heeft precies dezelfde ideeën als Tsipras. Uiteraard. Die beschouwt hem als een vertrouweling." AANBIEDING ALLEEN VANDAAG GELDIG 16-pack Opzetborstels voor Oral-B/Braun en Philips Vanaf slechts €7,95 DEN HAAG. Gaan er toch nog meer Nederlandse miljarden naar Griekenland? Minister van Financiën en eurogroepvoorzit- ter Jeroen Dijsselbloem gooit de deur nog niet helemaal dicht. Maar eerst zullen de Grieken moeilijke maatregelen moeten slikken. Anders is het alsnog exit, zegt Dijsselbloem. De Grieken hebben hun oog laten vallen op het noodfonds ESM (Europees Stabiliteitsme- chanisme). Daarin heeft Neder land net als andere eurolanden geld gestort. De Nederlandse bij drage in het fonds is 4,6 miljard euro. Daarnaast staat ons land nog eens voor 35,4 miljard euro garant. Dat geld is opeisbaar als leningen niet worden terugbe taald. Spanje en Cyprus deden eerder al eens met succes een be roep op het ESM, dat een totale leencapaciteit heeft van 500 mil jard euro. Dijsselbloem wilde gis teren nog niet vooruitlopen op het Griekse verzoek om een nieuw 2-jarig steunpakket via het ESM. „We gaan de komende dagen kijken wat nodig is en mo gelijk is." Vorige week verliep het oude pakket, waarin nog ette lijke miljarden zaten, omdat Grie kenland weigerde in te stemmen met een nieuw hervormings plan. Daarop volgde het referen dum van zondag. Tsakalotos: havik in een lamswollen trui w door Eefje Oomen en Jitske-Sophie Venema Tante Jo buurvrouw •y Geschikt voor Oral-B en Philips elektrische tanden borstels •y Slechts €0,50 per stuk - poetsen wordt weer leuk! v Tip: altijd handig om extra borstels in huis te hebben v Groot ingekocht dus FLINKE korting Adviesprijs 59,95 Korting 87% U bespaart 52,- f BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen l:ï) NIET tevreden? gelo terugi) door Laurens Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4