I I 4 HART&ZII Emigranten die deze zomer even terug zijn op Nederlandse bodem, vertellen over hun levenslessen. Wat zijn de verschillen in cultuur en opvoeding? Vandaag de familie Van Lier uit Milwaukee, Amerika. $doorriakerstens Nederland is te klein, te krap en te druk In Amerika leer je voor jezelf zorgen Geld maakt niet gelukkig Nederlanders hebben veel zakken in hun kleding 4,1 Buiten spelen is gevaarlijk Ik deed er dertien jaar over om mijn eerste miljoen te krijgen. Het plan was een miljoen in tien jaar, maar de recessie hakte er goed in Maarten: „Van jongs af aan wilde ik Nederland uit. Weg van het kleine, de krapte en de drukte. Na mijn studie aan een hogeschool in Eind hoven vertrok ik voor mijn baan om het weekend naar Parijs. Daar ontmoette ik de Ameri kaanse Lynn, we spraken daarna af in New York." Lynn: „Ik was naar Pa rijs gegaan om te on derzoeken of ik in Amerika een bakke rij wilde beginnen." Maarten: „Ik regelde een ICT-baan bij een zusterbedrijf in de VS. We zagen elkaar dertien dagen voordat we trouwden. Mijn baas zat in Silicon Valley, maar we hebben overal in Amerika gewoond. Nu wonen we in Milwau kee ten noorden van Chicago. Vlak bij de ouders van Lynn." Lynn: „Ik houd van Nederland omdat iedereen hier voor elkaar zorgt. Je staat veel dichter bij el kaar. In Amerika zitten we nooit samen op een terras, de afstand is of lijkt soms te groot. Zelfs als je in dezelfde stad woont." Maarten: „De overheid in de VS zorgt niet voor haar mensen. Hier is dat anders, ook al wordt er be zuinigd. Tijdens ons verblijf in Ne derland moest mijn vader met een ambulance naar het ziekenhuis. Hier maak je je zorgen over zijn ge zondheid, in Amerika denk je vooral aan de kosten. De drie opna- medagen hadden mij in de VS, on danks mijn verzekering, 12.000 dollar gekost. Het is geen grap dat ze zeggen: You are one disease away from bankruptcy in de US. Ik heb er een taak van gemaakt om onafhankelijk te worden. Ik had een fantastisch salaris, maar we zijn onder onze stand gaan leven. We verhuisden naar Atlanta omdat de huizen daar een stuk goedkoper zijn. Zo konden we sparen. Ik deed er dertien jaar over om mijn eerste miljoen te krijgen. Het plan was een miljoen in tien jaar, daar schreef ik ook een boek over, maar dat lukte niet door de recessie. In 2008 was ik hal verwege toen ons geld voor een groot deel verdampte tij dens de crisis. In 2013 kon ik naden ken over mijn ver vroegd pensioen. Met S"'" een miljoen kan dat nog niet. Een jaar geleden zegde ik mijn baan op. Ik had er geen zin meer in. Maar als de markt morgen instort moet ik weer aan het werk." Maarten: „Ik wilde bij de marine om de wereld rond te reizen, maar ik werd afgekeurd omdat ik kleu renblind ben. Dus ging ik het geld achterna. Dat is kortzichtig, maar ik was jong. Nu weet ik dat geld niet gelukkig maakt. Ik ben een paar jaar zwaar depressief geweest terwijl ik bijna 800.000 dollar had. Voor ik naar Amerika ging was ik ook rusteloos. Ik heb verandering nodig. Na tien jaar moet er een flinke verandering komen. Geld maakt die verandering mogelijk." Lynn: „De eerste keer dat ik in Ne derland kwam zag ik boerderijen, DE FAM veel groen, vlakte en schapen. Het was bijna onecht. Brede wegen, ka nalen, rivieren. In het begin waren er maar een paar rotondes. En de kleren van Nederlanders hebben heel veel zakken." Maarten: Nederlanders hebben al tijd veel zakken in hun broeken en jassen." Lynn: „In het begin vond ik perso neel in winkels en hotels niet zo vriendelijk. Dit is het eerste jaar dat winkels service bieden, zelfs in het ziekenhuis. Bij Jumbo kregen we een gratis appeltaart. En vrij parkeren zag ik eerder nergens." Maarten: „De eerste jaren in de VS kwam ik 15 kilo aan. Ik had geleerd mijn bord leeg te eten, in de VS is het normaal datje eten mee naar huis neemt in een doggybag. Hier hunker ik naar een friet speciaal, frikadel en kroket zo gauw het vliegtuig landt. In New York zit een frietzaak die claimt Nederlandse friet te verkopen, maar die smaakt voor geen meter. In Atlanta koch ten we in het begin in een Neder landse winkel nog wel eens nasi, hagelslag en drop." Lynn: „We kennen geen betaald zwangerschapsverlof. Het is onge hoord dat je tijd krijgt om van je baby te genieten en dat een ver pleegster in je huis komt die voor je zorgt." Maarten: „Onze kinderen mogen de achtertuin niet uit; Amerika is een dinsdag7 juli 2015 'Constant de angst dat er iets gebeurt' Maarten van Lier (44), vervroegd pensioen, auteur Lynn van Lier (42) blogger Sylvia (7) Leo (5) De familie Van Lier bij Kasteel Helmond. De ge zinsleden verblijven deze zomer in Bakel, niet ver bij het kasteel vandaan. FOTO'S GERARD VAN HAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49