Ttain je Iijt soepel in 40 graden 9 250 30 1 2 I HART# Lekker in balans WhatsApp Negen op de tien Nederlanders sturen elkaar berichten, soms wel 250 per dag. Voor jongeren is het dé manier om te communiceren. Leren ze nog wel een echt gesprek te voeren? #doordominique prins Berichtjes sturen is een ander soort contact dan elkaar zien. Dat moeten jongeren leren Hot yoga, ook bekend als Bikram, is de snelst groeiende yogavorm. Bij hot yoga wordt een serie houdingen uitgevoerd in 40 graden. Bevalt dat? genoeg, zegt yogajuf Therèse Aartsen. Ze wil mijn knieën kun nen zien om mijn hou ding te kunnen corrigeren. Om me heen zie ik vooral hippe twintigers en dertigers in de laatste yogamode. Elke Bi- kram-yogales bestaat uit dezelfde 26 hou dingen die in dezelfde volgorde worden afge werkt. Volgens de aan hangers is de serie zo ontworpen dat regel matig oefenen zorgt voor de perfecte com binatie van kracht, flexibiliteit, evenwicht en uithoudingsvermo gen. En op mentaal vlak zou het je zelfver trouwen, geduld én concentratievermogen vergroten. Vooralsnog maak ik me vooral druk over mijn buur man - als hij met zijn hoofd schudt, vliegen de zweetspetters ro yaal mijn kant op. en steeds zeldzamer ge- luid, maar toch: de tele foon in de woonkamer rinkelt. Zoons Steven (19) A en Jasper (18), allebei op een armlengte van het toestel geze ten, geven geen krimp. Ze blijven hardnekkig op hun schermpjes turen. Steven bromt: „Het zal wel voor jou zijn." Hij heeft een punt: als er al wordt gebeld, is het in de regel voor mij. En meestal is het één van mijn ouders. Want bellen, wie doet dat nog? Als Steven of Jasper met een vriend wil afspreken en ik zeg in al mijn naïviteit 'dan bel je hem toch even?', krijg ik die blik. Ze appen wel even. Ander voorbeeld: op een avond zit de woonkamer vol vrienden van mijn zoons, allemaal verdiept in hun eigen telefoon schermpje. Plots klinkt een collectieve schaterlach. Heb ik een grap gemist? Nee, de pubers zitten met elkaar in een groepsgesprek op WhatsApp; daar werd de grap ge maakt. WhatsApp (een ver bastering van het Engelse 'what's up', - hoe gaat het?) is een app voor op je smartphone, waarbij je niet bent gebon den aan een aantal tekens en waar je je berichten kracht kunt bijzetten met gezichtjes die emoties uitdrukken. Oprichter Jan Koum, geboren in Oekraïne en opgegroeid in de Ver enigde Staten, maakte onlangs be kend dat wereldwijd 800 miljoen mensen gebruikmaken van de dienst - dat zijn er 100 miljoen meer dan een halfjaar geleden. Dat betekent dat één op de negen mensen ter wereld inmid dels communiceert via de gratis bood schappendienst. De gebruikers zenden elkaar tekstberich ten, foto's, video's, geluidsopnames, lo caties en contactge gevens. In Nederland stuurt 88 procent van de mensen wel eens een 'appje', tegen 82 procent vorig jaar. Onder zoek onder jongeren wijst uit dat Facebook en WhatsApp de meest gebruikte sociale media zijn; drie kwart van de jongeren tussen 19 en 25 jaar maakt er regelmatig gebruik van. Wie zonder WhatsApp leeft voelt zich min of meer gedwongen de app te downloaden, zonder mis je alle plannen en conversaties van vriendenclubs. En eerlijk is eerlijk: het heeft voordelen. In de groeps- app voor alle gezinsleden meldt iedereen of hij of zij mee-eet, wor den werkende ouders snel op de hoogte gebracht van het laatste schoolcijfer en in de vriendinnen- app gaat een datum prikken voor een borrel sneller dan met ouder wets heen en weer mailen. Whats App is snel, gemakkelijk en je kunt er altijd bij. Er is wel een keerzijde, zegt com municatiedeskundige Elsemieke Havenga. Het persoonlijk contact tussen mensen kan erdoor verande ren. „Berichtjes sturen is een ander soort contact. Bij persoonlijk con tact hoort dat je elkaar ziet of op zijn minst hoort." De populariteit van berichtendien sten heeft invloed op de sociale vaardigheden; vooral de generatie die opgroeit met WhatsApp moet ermee leren omgaan, zegt Havenga. „Ik vind het een negatieve ontwik- dinsdag 7 juli 2015 GO rii ff De yogabroek die ik aanheb zit niet strak (9ANNIEK VAK DEN BRAND HOE IS HET MET JE? Ik app jewel E van de vrouwen appt vanaf het toilet, tegenover 42 procent van de mannen. Jongeren spannen de kroon: 76 procent appt op de wc. appjes per dag! Vrouwen komen daar wel aan. Ok, tussen de 100 en 250. Mannen sturen maximaal 6 berichten per dag. minuten moeten collega's en exen wachten op antwoord. Van hen krijgen we liever geen berichtjes. partners krijgen het snelst antwoord: binnen een minuut. Goede vrienden, broer, zus of (schoon) moeder moeten vijf minuten wachten. 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47