Zeldzame nachtvlinder landt zomaar op laken van spotters Derk Sauer blijft rustig onder 'heksenjacht' Spoorwegen hebben een leider nodig die 'rust en vertrouwen' brengt NIEUWS 3 Oud-minister volgt ontslagen topman Huges op. In afwachting van 'echte spoorman of-vrouw'. Roger van Boxtel is door minister Dijsselbloem benoemd voor één jaar. In die tijd wil de raad van commissarissen op zoek naar een nieuwe president-directeur. Bestuurder Wim Eilert van spoor wegvakbond WMC vindt het een goe de keuze dat de 6i-jarige Van Boxtel de NS tijdelijk zal leiden. „Als er maar meteen wordt begonnen met de zoek tocht naar een nieuwe CEO. Wij wil len een echte spoorman of-vrouw die het bedrijf en de mensen kent en weet wat de reiziger en het personeel nodig hebben. Daar heeft de NS be hoefte aan." De raad van commissaris sen wil begin 2016 van start met de zoektocht naar een definitieve top man. Volgens Eilert heeft de NS de afge lopen maanden forse imagoschade op gelopen. In juni vertrok NS-topman Huges nadat de raad van commissaris sen het vertrouwen in hem had opge zegd vanwege gesjoemel van de NS bij de aanbesteding van het openbaar ver voer in Limburg. Dat kreeg een extra dimensie toen bleek dat de ontslagpro cedure niet was gevolgd, waardoor Hu- ges mogelijk recht heeft op een ont slagvergoeding. Ook kwam de NS ne- Ook Rover vindt het een goed besluit om de tijd te nemen voor de zoektocht naar een definitieve opvolger voor Huges gatief in het nieuws vanwege agressie in de trein en op stations. En het deba cle met de Fyra werd nog eens pijnlijk duidelijk tijdens de parlementaire en quête. Voor vakbondsman Eilert is de- opdracht voor de NS-top dan ook hel der: „Het vertrouwen moet terug bij de reiziger en bij het personeel." Ook reizigersorganisatie Rover vindt het een goed besluit van minis ter Dijsselbloem om de tijd te nemen een goede opvolger voor Huges te vin- den. Woordvoerder Chris Vonk: „Dan kom je al snel uit op iemand die ge pokt en gemazeld is. We hopen dat Van Boxtel de reiziger even hoog in het vaandel houdt als Huges deed. Want dat heeft hij wel goed gedaan. Er is onder hem een andere wind gaan waaien. Het personeel is klantgericht gaan denken. Vroeger vond men de klant maar lastig, nu ziet men de reizi ger als iemand aan wie je je brood ver dient." Rover deelt de wens van de WMC dat een 'echte spoorman' het bedrijf moet gaan leiden. „In ieder geval ie mand die uit de ov-wereld komt. Als je niets van de branche weet, word je snel omver geblazen", stelt Vonk. Dat zal Van Boxtel, die 1 augustus begint aan zijn klus, niet snel overko men. Hij is een ervaren bestuurder met een lange staat van dienst. Na mens D66 was hij minister (Groteste- denbeleid en integratie) en lid van de Tweede en Eerste Kamer. Tot voor kort was hij voorzitter van de raad van be stuur van zorgverzekeraar Menzis. Toen hij vorig jaar aankondigde daar mee te stoppen, zei hij toe te zijn aan iets nieuws. „60 is het nieuwe 40! Ik ben toe aan een nieuwe uitdaging", zei hij. Dat hij toen al een baan bij de Ne derlandse Spoorwegen ambieerde, is niet waarschijnlijk. Duidelijk is wel dat de voormalig minister van vele markten thuis is. Hij bekleedde tal van nevenfuncties. Zo was hij voorzitter van het Humanistisch Verbond (2003-2005) en voorzitter van de pu blieke omroep NPS (2003-2008). Daar naast was Van Boxtel lid van de leden raad van Ajax. In 2011 werd hij ook in terim-bestuurder van deze club. Begin dit jaar zou hij kandidaat zijn geweest om de nieuwe directeur te worden van de voetbalclub. Het werd uiteindelijk de NS. Volgens de NS kent Van Boxtel de si tuatie waarin de spoorwegen zitten goed: 'een organisatie met een belang rijke maatschappelijke rol die tegelijk een commerciële opdracht heeft'. De Centrale Ondernemingsraad hoopt dat Van Boxtel een begin kan maken met het herstel van rust en vertrou wen. Van Boxtel heeft volgens NS zelf gevraagd om een vast jaarsalaris en geen variabele beloning. De harten van Violet Middelman en Remco Vos maakten dit week end een sprongetje, toen ze er on verwacht een spotten in Baarn. De nachtvlinder behoort tot een zeer zeldzame soort, waarvan ver spreid over het land slechts enke le waarnemingen bekend zijn. De laatste dateert van 2000 uit Gelderland, meldt de site van de Nederlandse Vlinderstichting. Omdat het spotten van nachtvlin ders hun hobby is, togen Middel man en Vos vrijdagavond met hun witte vlinderlaken en lan taarn naar een bebost stuk grond in Baarn. „In het begin viel het wat tegen. Het was behoorlijk rustig op het laken. Maar daar kwam na middernacht verande ring in", vertelt Middelman. Opeens zag Vos iets fladderen wat hij nooit eerder had gezien. Het diertje landde in het gras. Dé gelegenheid om snel wat foto's te maken en er de vlindercatalogus op na te slaan. „We dachten aan een oranje iepentakvlinder. Die is ook tamelijk zeldzaam. Een maal thuis bleek onze waarne ming nog veel specialer: de nacht vlinder was een kersenspinner." Middelman benadrukt dat niet al le nachtvlinders bruinig zijn. „Het beeld van een soort grauwe mot is een vooroordeel. Er zijn nachtvlinders met prachtige kleu ren als rood, groen en geel." ROTTERDAM. Derk Sauer (62) is niet onder de indruk van de haat campagne van de Russische ultra nationalist Vladimir Zjirinovski. „Het lijkt niet het begin van een grote aanval", meent de Neder landse uitgever in Moskou. De heksenjacht tegen de oprich ter van de onafhankelijke krant The Moscow Times en directeur van mediabedrijf RBK begon vori ge week. Eerst verschenen er beto gers op de stoep van het concern. Ruim honderd rechts-extremisten riepen 'Derk Sauer, wegwezen'. De protesten waren de inleiden de beschietingen voor een fronta le aanval van Vladimir Zjirinovski in het parlement, de Doema. Vol gens Zjirinovski moet Sauer op staande voet worden ontslagen. Daarna moet hij Rusland worden uitgezet, vindt de leider van de rechts-extremistische LDPR. Volgens Zjirinovski moeten al le Russische mediabedrijven wor den geleid door Russen. „Hij (Sau er, red.) woont al 25 jaar in ons land. Je vraagt je af waarom. Ik zou in Nederland nog geen vijf da gen kunnen wonen. Hij heeft zich hier vastgezogen als een parasiet!" Zjirinovski heeft een broertje dood aan kritische, Rusland on welgevallige journalistiek. Zijn in vloed in de politiek is beperkt. DINSDAG 7 JULI 2015 Van Boxtel moet NS redden door Ton Voermans Roger van Boxtel/ foto Novum door Iris van de Boom SOEST. Hij is geel-bruin met op de voorvleugels een witte stip. Zijn centrale dwarslijnen zijn zwart en dun, de golflijn roodachtig en licht geschulpt. De kersenspinner. Een kersenspinner door Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3