Artsen één front Man vrijgesproken in zaak over heggenschaar 'Een jaar niet rijden' PvdA wil stop vangst Oosterscheldekreeft Middelburgse asielzoekers kunnen gratis kleding 4 ZEELAND Zo'n honderd vluchtelingen uit Eritrea kwamen dit weekend aan in Middelburg. Sommigen hebben niet meer kleding dan het shirt en de broek die ze dragen. De Kledingbank Zeeland schiet te hulp. Dat gebeurde al voor een deel, maar nu trekken steeds meer maatschappen de banden aan, ver tellen de voorzitters van de medi sche staven van het ADRZ en ZorgSaam. Onder druk van minis ter Edith Schippers van Volksge zondheid wordt vandaag een (niet vrijblijvend) plan voor de Zeeuw se zorg gepresenteerd. Daarin staan ook 'adviezen' voor de zie kenhuizen. De noodzaak tot verde re samenwerking is groot. Dat komt door financiële problemen en omdat meer patiënten uitwij ken naar instellingen buiten Zee land (België). Beide ziekenhuizen kwamen in de afgelopen tijd negatief in het nieuws. Vooral bij de fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissin- gen werd met modder gegooid. „Dat vuur is gedoofd", zegt Frank Visscher, voorzitter van de medi sche staf van het ADRZ. „We heb ben in twee jaar tijd 35 specialis ten aangenomen. Die weten niets van die hele discussie. Een aantal oude specialisten die er echt moei te mee had, is verdwenen." Bij ZorgSaam stond de kwali teit van zorg goed aangeschreven, maar door financiële perikelen zit ze nu in hetzelfde schuitje als het ADRZ. „Daarom moeten we af slanken", zegt voorzitter Albert Jan Breukelman van de medische staf van ZorgSaam. „Het is puur omdat er een richtlijn is dat ie mand in nood binnen 45 minuten in een Nederlands ziekenhuis ge holpen moet kunnen worden, dat ZorgSaam in zijn huidige omvang bestaansrecht heeft." Ondanks al les is de zorg in beide ziekenhui zen niet ziek, benadrukken beide neurologen. Visscher: „Ze zijn fi nancieel ziek. Het is niet zo dat de dokters prutswerk afleveren." Breukelman: „Met goed fatsoen durven we onze families naar el- kaars ziekenhuizen te sturen." Als patiënten de ziekenhuizen de rug toekeren, verdwijnt steeds meer zorg uit Zeeland. Artsen pro beren dat te voorkomen door meer samen te werken en de zorg te verbeteren. Visscher: „Huisarts Jan Bergen uit Souburg voorziet ons nu van adviezen als toege voegd lid van de medische staf." ZorgSaam worstelt vooral met mensen die naar België uitwijken. Breukelman: „In Nederland zijn we om medische redenen terug houdender om mensen te behan delen. In België kun je gelijk te recht en je krijgt een onderzoek als je ernaar vraagt. Dat maakt de kwaliteit van zorg niet altijd be ter." Breukelman heeft het idee dat mensen negatief staan tegen over de Zeeuwse ziekenhuizen, totdat ze er geweest zijn. „Dan er varen ze dat de verzorging zo Steeds meer maatschappen van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en ZorgSaam trekken de banden aan. slecht nog niet is." Visscher: „Er zijn dingen die niet goed lopen. Zet dat dan niet anoniem op de website van de PZC, maar zeg het tegen ons. Dan kunnen we er ook wat aan doen." Daarnaast willen specialisten de service verbeteren met bijvoor beeld avondspreekuren. Visscher: „Kinderen moeten nu een halve dag school missen omdat ze een halfuurtje bij mij moeten komen. Waarom geen spreekuur om zes uur? Dat is nieuw denken." MIDDELBURG, De 69-jarige Bressi- aander Bernhard van A. is gisteren vrijgesproken door de Middelburg se rechtbank. De man moest twee weken ge leden terechtstaan omdat hij met een elektrische heggenschaar een eigenaar van een vakantiewoning op Park Schoneveld bij Breskens zou hebben aangevallen. Tegen hem werd toen een werkstraf van tachtig uur waarvan de helft voor waardelijk geëist door de officier van justitie. De officier vond toen dat er sprake was van een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De Bressiaander ontkende met kracht dat hij de man zou hebben aangevallen. Volgens hem werd hij juist aangevallen toen hij een heg aan het snoeien was en hief hij zijn armen ter bescherming omhoog. Daarbij raakte zijn heg genschaar de man. De vrijspraak is mede geba seerd op de verklaring van een ge tuige, zo liet de rechtbankvoorzit ter gisteren weten. MIDDELBURG. Een 25-jarige Mid delburger mag een jaar lang niet achter het stuur van een auto kruipen. De Middelburgse rechtbank besliste gisteren dat dat de straf is voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval op 24 juli 2013 in Vlissingen. Toen reed de Middelburger J.S. een fietser (79) aan op de President Roose- veltlaan. Ook moet de man een werkstraf van 180 uur uitvoe ren. De straffen zijn conform de eisen. De eman reed op een voor- rangsweg. Maar hij reed wel veel te hard: 87 kilometer per uur, waar 50 was toegestaan. De officier van justitie vond dat het slachtoffer niets te ver wijten viel. Volgens hem was sprake van roekeloos rijgedrag. De rechtbank vindt dat ook. Een lange rij mensen staat maandagoch tend voor de ingang van de recreatiezaal in het asielzoekers centrum in Middel burg. 'Vijf-tien' proberen de me dewerkers van de Kledingbank met handen en voeten de Eriteëers uit te leggen, voor ze naar binnen gaan. De meesten spreken niet meer dan een paar woorden Engels. Vijftien kledingstukken mo gen de mensen - allemaal vol wassenen - uitzoeken. Bij de uitgang wordt gekeken wat ze meegenomen hebben. „Als ze zestien kledingstukken heb ben, dan is het niet erg hoor", zegt vrijwilligster Annelies Ver- berkmoes. „Maar op de truien moeten we wel letten. We hebben niet zo veel truien. En we willen dat het eerlijk verdeeld is. Ze mo gen er maximaal twee." Op de tafels inde zaal liggen sta pels tweedehands broeken, shirts, truien, jassen en schoenen. Vooral bij de broeken is het druk. De vrij willigsters houden exemplaren, die de mannen mogelijk passen, omhoog. „We hebben de grote ma ten maar weggelegd. Deze man nen zijn allemaal erg smal", zegt Elise Cornelisse. De sokken en onderbroeken zijn nieuw. Die heeft de Kleding bank gekocht met geld van dona ties en verkoop van tweedehands kleding. Een jongen van een jaar of twintig, die op teenslippers Het kreeftenvisseizoen op de Oosterschelde is voorbij. Met na me over het intensief vissen in de laatste weken van het seizoen stelde de PvdA vragen aan staats secretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken. De Kamerleden Lutz Jacobi en Albert de Vries willen we ten of het klopt dat het 'een slag veld' is op de bodem van de Oosterschelde. Want veel kreeften worden niet opgevist, blijven met hun scharen in netten hangen en worden in stukken gescheurd, aldus de PvdA-Kamerleden. De partij wil van Dijksma ho ren of door een select aantal sche pen dag en nacht wordt gevist om zoveel mogelijk kreeft bin nen te halen. Mede daardoor kel dert de prijs en gaat de winst ""7 verloren. De voorzitters van de medische staven van het ADRZ en ZorgSaam, Frank Visscher (I) en Albert Jan Breukelman. foto Marcelle Davidse door Jeffrey Kutterink GOES De tijd van haat en nijd tus sen de Zeeuwse ziekenhuizen is voorbij. Om te voorkomen dat steeds meer Zeeuwen naar zorg instellingen buiten de provincie gaan, werken steeds meer artsen van het Admiraal De Ruyter Zieken huis en ZorgSaam samen. Voor iedereen door Cornelleke Blok De asielzoekers uit Eritrea mochten ieder vijftien kledingstukken uitkiezen, foto Lex de Meester De bewoners van het asielzoekerscentrum zijn op verzoek niet herkenbaar in beeld gebracht. DEN HAAG. De PvdA in de Tweede Kamer wil weten of de intensieve vangst van Oosterscheldekreeft kan worden gestopt. Met name in de laatste week veroorzaakt dat veel dierenleed, aldus de fractie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32