De Sdegrtcf LEQU1PE Het Laatste nieuws Trouw De man die de Tour naar Zeeland haalde geniet na van heroïsche tocht ZEELAND 3 Foto's en verhalen over de Zeeuwse Touretappe in de ochtendkranten doen het croissantje van gedeputeerde Ben de Reu goed smaken. „Daar droom je van." deYollislfcrant Ben de Reu lepelt nog wat marmelade op zijn croissantje. Hij is zijn werkdag maandagochtend wat later begonnen, omdat hij zondagavond nog heeft getafeld met Tourdirecteur Christi an Prudhomme. Op de keukenta fel van zijn Vlissingse woning lig gen alle ochtendkranten uitge spreid. PZC, AD, Telegraaf, Volks krant, Trouw en NRC Next. Met elke pagina die hij omslaat wordt zijn lach breder. „Kijk eens, weer een joekel van een foto op de Stormvloedkering. Mooi toch?" Stuiterend van de adrenaline is de gedeputeerde die de Tour de France naar Zeeland haalde zon dagavond in zijn bed gekropen. Op televisie heeft hij nog wel even de beelden bekeken van de wielrenners die richting Neeltje Jans koersten, maar zijn spullen zijn onuitgepakt op de bank in de woonkamer gedropt. „Moet je eens kijken", zegt hij. Uit een sta pel folders en gadgets diept hij een gele trui op, gesierd met de handtekeningen van (dan nog) klassementsaanvoerder Fabian Cancellara en Tourwinnaars Joop Zoetemelk, Bernard Hinault en Bernard Thevenet. Het is een offi cieel, superstrak racetenue, ge schenk van de Tourorganisatie. „Zo'n soort condoom", legt hij uit. „Daar ga ik zondag toch even de vrienden van mijn fietsclubje de ogen mee uitsteken." Zijn vrolijkheid is begrijpelijk. Direct na de aankomst, zondag, was hij al van mening dat de fi nish van de Tour de France voor Zeeland niet beter had kunnen uit pakken, een dag later is die over tuiging alleen maar sterker. „De sponsors hebben echt waar voor hun geld gekregen. Ze liepen allemaal te glunderen. Het kost wat, maar dan heb je ook wat. 'Dit is zo belangrijk voor de experience van Zeeland', zei Martin Verbrug- ge tegen mij. Die piekert echt hele maal niet over zo'n sponsorbijdra ge, hoor." Het water dat onder de renners op de Stormvloedkering doorstroomde is een beeld dat tv-kijkers zich zullen herinneren, denkt De Reu. „Prudhomme ver telde me dat France 2 langer heeft uitgezonden, omdat ze Zeeland zo mooi vonden. Jan van Zanen, de burgemeester van Utrecht, was ook op Neeltje Jans. Jan, zei ik, jul lie hadden een fantastische dag, maar wij hebben de beelden." „Dat het een economische spin-off oplevert is een feit, alleen blijkt pas later hoeveel precies. Corsica is het mooiste voorbeeld. Dat eiland was onbekend, het eni ge wat mensen wisten was dat Na poleon er vandaan kwam. Nu zijn de vakantielocaties daar het hele seizoen volgeboekt. Dat komt echt door de beelden van de Tour de France. Dat effect gaat het in Zee land ongetwijfeld ook hebben." Anders dan vijfjaar geleden was er vanwege het slechte weer bij de Brouwersdam geen kitesur- fer te zien, en de van tevoren opge nomen landmarks zijn door de Franse televisie nauwelijks ge bruikt, omdat de etappe te specta culair was. De Reu: „Als het span nend is, blijven ze bij de koers. Dat is natuurlijk terecht." Juist die heroïek heeft Zeeland nu positief in de media gebracht. „Kijk eens in het AD: 'Zeeuwse veldslag'", citeert De Reu na een flinke slok thee. „Na de Slag bij Nieuwpoort hebben we nu ook de Zeeuwse veldslag. En hier in Trouw: 'Wind deelt in Zeeland harde klappen uit. Strijdperk Zee land maakte slachtoffers'. Alsof het oorlog is geweest." „Ongelofelijk", mompelt hij al bladerend. „Daar droom je van. Als we van tevoren hadden gewe ten dat de etappe naar Zeeland zo in de kranten zou komen, hadden we er misschien wel een half mil joen euro voor over gehad." 'De verschillen die werden gemaakt zijn vergelijkbaar met die in bergetappes. Neeltje Jans was in de barre weersomstandigheden als een col van de eerste categorie en het wedstrijdverloop was minstens zo spectaculair.' 'Was in de Domstad de zonnebrand niet aan te slepen, op Neeltje Jans hebben de duizenden toeschouwers de hele middag de regen, kou en wind moeten trotseren. „Maar ons Zeeuwen zijn gewoon om tegen de wind en regen in te fietsen.'" 'De eerste storm van deze Tour, een etappe in het ritme van de waaiers en de valpartijen. Om de drie minuten veranderde het weerbericht en de kracht van de wind. Een dag op de dijken van Zeeland laat zijn sporen achter.' 'Alle hens aan dek. Het was meer dan ooit van toepassing op de weg naar het kleine werkeiland in de Oosterscheldekering tussen Schouwen en Noord-Beveland. De wind blies fors, de hemelsluizen openden zich genereus.' amm deVerdieping 'Harde wind deelt in Zeeland sportieve klappen uit. „Meer wind dan vijfjaar geleden", biechtte Prudhomme op. Hij werd op zijn wenken bediend. Een weersomslag vierendeelde het peloton op weg naar Neeltje Jans. Letterlijk.' DINSDAG 7 JULI 2015 Gedeputeerde Ben de Reu met de ochtendkranten aan de ontbijttafel. De Zeeuwse Touretappe wordt overal geroemd, foto Lex de Meester Da s nog eens lekker ontbijten door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31