PZo colofon Keukens Mooie beloftes, maar nog geen zak geld te zien Openbare hoorzitting over fiasco Sloeweg Krachten bundelen Waf-wafken TOPMERKEN HALVE prijs DELSCHER 2 ZEELAND Documentaire Sergio op tv 7 juli -11 juli Keuken COMMENTAAR CDA, VVD, SGP en PvdA willen een nieuwe bestuurs periode in de Middelburgse Abdij fris aanvangen. Dat blijkt uit het coalitieakkoord Krachten bundelen, dat vrij dag door Provinciale Staten wordt besproken. Er wordt gestreefd naar een evenwichtige begroting door kritisch te zijn op uitgaven en actief op inkomsten. Zoals altijd gaat de kost voor de baat uit, dus wordt in 2016 eerst nog de broekriem aangehaald. In 2017 wordt bij nul begonnen. Alle taken worden tegen het licht gehouden om vervolgens te beslissen hoeveel geld daarvoor beschikbaar is. Dat wil het nieuwe provinciebestuur niet alleen doen. Het akkoord is afgestemd met veertig organisaties en de ti tel belooft dat dit vaker zal gebeu ren. Dat is een loffelijk streven, waarmee draagvlak kan worden gecreëerd. Zolang niet duidelijk is wélke keuzes de provincie gaat maken, zal de samenwerking in Zeeland van een leien dakje verlo pen. Maar als het benodigde geld alleen wordt gevonden door be zuinigingen, is het met de krachtenbundeling snel gedaan. Dat blijkt al uit de eerste reacties. Juist de inkomstenbronnen waarop nu wordt gehoopt, zoals het Haagse Provinciefonds en het divi dend van Evides, zijn uitermate onzeker. De bezuinigingen staan vast, maar de investeringen zijn vooralsnog wishful thinking. De kost gaat voor de baat uit, dus wordt in 2016 eerst nog de broekriem aangehaald. T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Bij die caféhouder in Goes meldde zich op een mooie zomerdag een ge zette Belgische dame op het terras. Op haar arm had ze een hondje, dat ondanks de hitte een jasje droeg. „U heeft een mooi hondje, madam", sprak de kastelein toen hij de koffie serveerde. „Nog maar kort zeker1" De vrouw glunderde: „Oh ja, 'ei is nog maar drei maenden ee. 'K zijn d'r toch zo content mee, mee ons Ne- rooke." De kroegbaas zag wel dat het een chihuahua was, maar hij wilde dat toch van de madam horen. „Allez, menier. Widde da niet 'T is een chez-wafwafken ee." De caféhouder draaide zich om en hield zijn adem in. Bedreiging om parkeerplaats Een 68-jarige man uit Goes is afgelopen vrijdagmiddag bedreigd aan de Jenny We- ijermanweg in Goes. Giste ren deed hij daarvan alsnog aangifte. De man stond op de parkeerplaats bij de Sli- gro boodschappen vanuit een winkelkar in de auto over te laden. De bestuurder van een personenauto raak te geïrriteerd omdat de Goe- senaar met de winkelkar voor een lege parkeerplaats stond. De bestuurder schop te tegen de winkelkar en be dreigde de Goesenaar. De veelgeprezen documen taire Fucking perfect, over de Zeeuwse sterrenkok Sergio Herman, is vrijdagavond 10 juli te zien op NPO2. De uit zending begint om 20.25 uur. De film van regisseur Willemiek Kluijfhout volgt Herman in de periode dat hij besluit te stoppen met restaurant Oud Sluis in Sluis en een nieuwe zaak te openen in Antwerpen: The Jane. De Smederij in top 10 terrassen De Smederij in Goes is dit jaar met een 9e plaats de hoogst genoteerde Zeeuwse zaak in de Misset Terras Top 100. Er staan nog zes Zeeuw se etablissementen in de lijst: Rosaura Clementi ne's in Terneuzen (11e), Wa terfront in Vlissingen (15e), Oranjeplaat in Arnemuiden (28e), Soif in Vlissingen (29e), Brandenburgh in Burgh-Haamstede (35e) en Strand90 in Domburg (62e). ruime keuze, voor elk budget ook voor uu) totale keukenverbouwing Om voor het coalitieakkoord maatschappelijk draagvlak te scheppen, is vooraf gesproken met zo'n veertig belanghebben de organisaties en instellingen. Wat ziet secretaris Wies Saman van de Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging terug van zijn inbreng? „Er staan veel goede, deels bekende dingen in het coa litieakkoord, zoals focus op de economie en beter onderwijs, maar er staat nog geen zak met geld naast. Gezien haar benarde financiële positie vragen we ons af in hoeverre de provincie nog innovatieve projecten waarvoor Europees geld kan worden aange vraagd, kan co-financieren. We vrezen dat schraalhans vier jaar lang keukenmeester wordt." Zo kondigt de coalitie nu al een belastingverhoging aan. De provinciale opcenten op de mo torrijtuigenbelasting gaan met 10 euro per auto per jaar om hoog. „Daar zijn we nou niet be paald blij mee", zegt Saman. Het adagium 'krachten bunde len' waarmee het coalitieak koord doorspekt is, vindt Saman op zich prima. „Als de provincie maar niet denkt dat het bedrijfs leven de gaten in haar begroting gaat dichtsmeren." Gezien het rap slinkende vet op de provinciale botten, is Sa man wel blij dat nagenoeg alle grote infrastructuurprojecten in Zeeland zijn voltooid danwel ter hand genomen en dat de Staten de moed toonden te kiezen voor een duurdere, ongelijkvloerse kruising in de Sloeweg. „Maar we willen ook de kennisecono mie opvijzelen. Het project Cam pus Zeeland kost ruim 80 mil joen euro, waarvan de provincie voor 27 miljoen aan de lat staat. Dat is best een riskant project." Toch is HZ-directeur Adri de Buck blij dat Campus Zeeland een prominente rol speelt in het coalitieakkoord. „Het doet me de deugd dat de provincie dat op pakt. Investeren in kennis is be langrijk voor economische ont wikkeling. Bedrijfsleven en on derwijs willen dat onder meer bereiken met de uitbouw van het centrum voor onderwijsex- cellentie, een tweede college naast de UCR en de doorontwik- 'Er staan veel goede dingen in het akkoord, maar we vrezen dat schraalhans vier jaar lang keukenmeester wordt' keling van de Delta Academy." De agrarische sector steekt de duim op voor het akkoord. De Zeeuwse ZLTO-voorzitter Peter de Koeijer: „Alles wat we van be lang achten staat erin: de Rust- hoeve als agrarisch innovatiecen trum, de effecten van de stikstof wetgeving, faunaschade en een grondbank." Directeur Henk Schoute van het Zeeland Nazomer Festival is niet bang dat de provincie ander maal het mes in de cultuur zet. „De provincie vindt cultuur een kernwaarde. Het is ook een be langrijke vestigingsfactor. Ik ver wacht dat dat tot uiting komt in het beleid." Voorzitter is Peter van Dijk (PVV). De overige leden zijn To bias van Gent (WD), Hannie Kool (CDA), Ger van Unen (SP) en Rutger Schonis (D66). In mei besloten de Staten tot een eigen onderzoek. Aanleiding was de miljoenenoverschrijding bij de verbreding van de Sloe weg en de informatievoorzie ning daarover naar de Staten. Een tijdelijke onderzoekscom- Onafhankelijk bureau doet dossieronderzoek en bereidt hoorzitting voor. Die vindt plaats na de zomer. Onderzoek 1 november klaar. missie heeft nu bepaald wat voor onderzoek er moet komen. Bedoeling is gebruik te maken van eerdere onderzoeken in op dracht van het dagelijks provin ciebestuur: het feitenrelaas van de Taskforce Sloeweg en het vori ge week gepubliceerde onder zoek van het bureau Necker van Naem naar de projectorganisatie van de Sloeweg. De nadruk zal daarom nu liggen op lessen voor de toekomst bij het beheersen en controleren van grote projec ten. Verder wordt nader onder zocht wie op welk moment wie heeft geïnformeerd. Een onafhankelijk bureau - mogelijk weer Necker van Naem - gaat het dossieronderzoek uit voeren en de hoorzitting voorbe reiden. De onderzoekscommis sie hecht aan de hulp van een on afhankelijk bureau, omdat ook de rol van de Statenleden zelf wordt onderzocht. De hoorzit ting vindt plaats na de zomer. Op 1 november moet het on derzoek klaar zijn, zodat het op 11 december kan worden bespro ken in de Statenvergadering. FZC Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl Grote Markt 11-13, Goes GOES SLUIS GOES Spoorstraat 18c /v Pi IMG 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.keukenplus.com door Frank Balkenende MIDDELBURG. Hoe landt het nieu we coalitieakkoord in Zeeland? De boerenorganisatie ZLTO en het onderwijs zijn best tevreden. Bij de werkgevers klinkt gebrom. Wies Saman, werkgevers door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Provinciale Staten gaan een openbare hoorzitting houden naar de gang van zaken rond het Sloewegfiasco. Komen de vrijdag wordt daarvoor een on derzoekscommissie van vijf Sta tenleden geïnstalleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30