Dolf Roks leidt gevarieerd Zeeuws elftal k Matthijs blijft deze zomer lekker thuis 'Mad zijn niet maar Brussel draagt 'maar' 48 miljoen euro bij Aanleg niet in het geding Geen 300 miljoen, maar 48 miljoen euro betaalt de Europese Commissie mee aan de bouw van de sluis. TERNEUZEN. Een tegenvaller voor de bouw van een nieuwe sluis bij Terneuzen. Vlaanderen en Neder land hadden gerekend op een Eu ropese bijdrage van zeker 300 mil joen euro, maar Brussel draagt maar 48 miljoen bij. Dat blijkt uit de jongste lijst met gehonoreerde projecten van de Europese Commissie. De bouw van de sluis begint in 2017. In 2021 moet het eerste schip door de nieuwe sluis varen. Loopt de bouw nu vertraging op? „Nee, we gaan hoe dan ook door met het project nieuwe sluis Terneuzen. Het komt niet in het gedrang", zegt Daan Schalck, die als algemeen directeur van de ha ven van Gent en lid van de Vlaams-Nederlandse Scheldecom- missie nauw betrokken is bij de voorbereiding. Schalck vindt de magere Euro pese bijdrage wel een tegenslag. „Nu blijkt dat Europa alleen bij draagt aan de voorbereidingskos- ten. Dat gaat om 40 procent van 120 miljoen euro. We hadden ge hoopt op minstens 300 miljoen eu ro. De Europese Commissie rede neert echter dat de sluis zichzelf economisch kan bedruipen." Dat verwondert Schalck enigs zins. Brussel legt immers wel veel geld op tafel voor de aanleg van de Seine-Nord-verbinding in Noord- Frankrijk. Die maakt onderdeel uit van een drielandenplan om ze ven West-Europese havens met el kaar te verbinden en vaarroutes te verbeteren. Zo wordt de route Ter- neuzen-Parijs geschikt gemaakt voor grotere binnenvaartschepen van 4400 ton. De nieuwe sluis die in Terneuzen wordt gebouwd, is in feite de noordelijke entree van de op te waarderen vaarroute. „Maar goed, de aanleg van de Sei ne Nord-verbinding is wel noodza kelijk, anders heeft de sluis bij Ter neuzen ook minder zin." De bouw van de sluis kost 920 miljoen euro. Vlaanderen betaalt de grootste hap. De haven van Gent, die verwacht garen te spin nen bij een grotere sluis in Terneu zen, alleen al 138 miljoen euro. Ne derland past bijna 142 miljoen bij. In Zeeland betalen havenbedrijf Zeeland Seaports, de provincie en de gemeente Terneuzen samen 10 miljoen euro. Vlaanderen zal nu met de Ne derlandse partners nagaan of via andere Europese subsidietrajecten geld te krijgen is. Ook denkt Schalck aan goedkope leningen via de Europese Investeringsbank. WESTDORPEVissen saai? In de gemeente Terneuzen blijkt deze hele week het tegendeel. Lio Vane (10, links) en Quincy van Hurck (12) hoefden zich gisteren geen moment te vervelen op de vissteiger bij de Molenkreek in Westdorpe. Opnieuw uitwerpen, binnenhalen en steeds weer waterplan ten van het haakje peuteren. Lio was enthousiast: „Echt super leuk. Je zit in de vrije natuur en anders zit je binnen en moetje rekenen en taal doen." In het kader van het WK Feedervissen, komend weekend, hebben kinderen van basisscholen in de gemeente Terneuzen kennisgemaakt met vissen. Vismeester Gerrit van der Vliet van Sportvisserij Nederland was gisteren bij basisschool De Kreeke in Westdorpe te gast om de kinderen in een visclinic meer te leren over vissoorten, hun leefgebied en om ze een hengel uit te laten werpen in de kreek bij de school. Het geduld werd beloond. Quincy wist een stekelbaarsje aan de haak te slaan. Met de made aan het haakje doen hadden de twee vriendinnen geen enkel probleem. De hand ging door het bakje maden. „Kijk dan, superlief toch?", aldus Lio. „Maden zijn lief." Quincy: „Alle babydieren zijn schattig." www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 7 juli 2015 Zeeland Tegenslag voor sluis Temeuzen door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29