Popblad NME wordt gratis Samuel Bjork slaapt en eet weinig als hij schrijft 26 CULTUUR Haarstuk Mariene Dietrich uit 1972 komt onder de hamer Grace Jones schrijft biografie Bij een Brits veilinghuis kan bin nenkort geboden worden op een haarstuk van Mariene Dietrich. De waarde van het relikwie wordt volgens Press Association geschat op 275 euro. De diva gaf het pruikje in 1972 aan de 17-jarige Daniel Gee, toen zij in Londen verbleef voor optre dens. Nadat Gee het haarstukje bij de actrice en zangeres had af geleverd, opende zij de doos en paste het meteen. „Er was iets mis met het haarstukje. Na een flinke slok whisky en een paar Duitse woorden gaf ze het terug en vroeg me haar te beloven haar nooit te vergeten", vertelt de nu 60-jarige Gee. Hij koestert goede herinnerin gen aan zijn ontmoeting met de Duitse entertainmentlegende. „Hoewel ze al begin 70 was, flirt te ze een beetje met me en gaf me ook nog een gesigneerde fo to", vertelt de Brit. De koper van het haarstukje krijgt deze foto er gratis bij. Dietrich overleed in 1992 op 90-jarige leeftijd. Sheppard kijkt uit naar nieuw album Het debuutalbum Bombs away van de Australische band Shep pard is pas net uit in Europa. De muzikanten kijken al uit naar de opvolger. „We kunnen nog steeds niet geloven dat mensen overal onze liedjes massaal mee zingen", aldus George Sheppard. Het nummer Geronimo werd een wereldwijde hit. „In Australië zijn de mensen al klaar voor nieuwe muziek van ons. We zijn er nu aan toe om die te gaan schrijven." Muziek Koomen en Terwijn schrijven kookboek Comedians Arie Koomen en Wil- ko Terwijn brengen een kook boek uit. Daarin staan recepten die inspelen op de actualiteit. De twee eten regelmatig met elkaar na optredens. Meestal staan er dan hamburgers op het menu. „Het idee voor het kookboek is als een geintje ontstaan. Maar op een gegeven moment dachten we: we doen het gewoon", legt Koomen uit. Het boek Grappen en grillen ligt eind deze zomer in de winkels. Het gevolg is dat er van het blad in de toekomst weer meer dan 300.000 stuks gedrukt gaan wor den. De betaalde oplage was het af gelopen decennium drastisch ge daald tot 15.000. De gratis tijd schriften zullen worden verspreid via onder meer stations en univer siteiten. NME bestaat sinds 1952, maar beleefde zijn hoogtijdagen in de ja ren zeventig, in de aanloop naar en tijdens de hoogtijdagen van de punk. Naast andere populaire mu ziekbladen in die tijd, zoals Melo dy Maker en Sounds, bleef NME al tijd de grootste en de invloedrijk ste. Het blad gold in de jaren zeven tig en tachtig als spreekbuis van de tegencultuur en haalde in de beste jaren een betaalde oplage van 300.000 stuks. Tal van zeer invloedrijke pop journalisten, zoals Charles Shaar Murray, Nick Kent, Ian Penman en Chris Bohn werkten voor New Musical Express gold in de jaren zeventig en tachtig als spreekbuis van de tegencultuur NME. Vanaf de jaren negentig be gon de betaalde oplage van het blad drastisch te dalen, via zo'n 75.000 rond de eeuwwisseling en minder dan 20.000 in 2013 tot am per 15.000 nu. Ondertussen werd de in 1996 gelanceerde NME-website wel steeds populairder. Die bereikt vol gens de makers op dit moment 3,9 miljoen mensen per week. NME wil zich naast het gratis blad en de huidige, vernieuwde website in de toekomst nog meer digitaal gaan manifesteren. Het gevolg van een en ander is wel dat het papieren blad in de toekomst vrijwel zeker niet meer in Nederland verkrijgbaar zal zijn. NME heeft hier nog altijd een flink aantal trouwe lezers. VEILING LONDEN. De autobiografie I'll never write my memories van Grace Jo nes komt eind september uit. De 67-jarige zangeres, actrice en mo del kijkt terug op haar carrière en haar samenwerkingen met onder anderen Andy Warhol en Roger Moore. Vorige maand nog baarde ze opzien door op te treden in een weinig verhullend corset, foto AP POP CABARET NORTH SEA JAZZ Jubileum North Sea Jazz pakt dit jaar uit met een extra swingend ver jaarsfeest. Vrijdag opent de Rotterdam se burgemeester Ah med Aboutaleb de veertigste editie. „Als je bezig bent met het bedenken en organiseren van zo'n jubileumeditie zie je weer wat ont zettend veel er in die veertig jaar is ge beurd", aldus festival directeur Jan Willem Luyken (foto). „Nu hoor ik verhalen uit de tijd dat ik er met mijn vader elk jaar als bezoeker was. Hoe de begroting in een schriftje werd op geschreven, er nog geen mobiele tele foons waren en er sterren kwamen als Ray Charles, James Brown en Ella Fitzge rald. En natuurlijk de legendarische jamses sies in het Bel Air Ho tel." Er waren 70.000 toegangskaarten be schikbaar. „We wa ren nog nooit zo snel uitverkocht, zowel de driedagenkaarten als de kaarten voor de dagen afzonder lijk. Ik denk dat dat komt doordat al on ze muziekgenres -dus naast jazz ook soul, funk, electronic, blues en nog meer- prima passen bij de muzieksmaak die nu zo goed scoort." Er zijn zo'n honderd vijftig optredens op dertien podia. „Per decennium hebben we een aantal toon aangevende artiesten geprogrammeerd, en er zijn artiesten bij die veertig jaar gele den ook speelden, toen nog in Den Haag, zoals Hans Dul- fer, Lee Konitz en Han Bennink." Zelf heeft de festival directeur veel zin in D'Angelo en Lady Ga ga met Tony Ben nett. „En John Le gend en Lionel Richie. Die laatste geeft altijd een fan tastische show." LONDEN. New Musical Express (NME), het bekendste muziekblad van Groot-Brittannië, zal vanaf sep tember gratis verschijnen. Dat meldde het tijdschrift gisteren op de eigen website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26