Omstreden investeerder ambities met Wehkamp 1.591 Klijnsma wil nieuw collectief systeem Het stelsel waarbij jongeren de pensioenen van de ouderen spekken gaat verdwijnen. ECONOMIE 23 Meeste oud-werknemers Aldel zijn weer aan de slag Kans op staking bij Lufthansa Contactloos betalen groeit Ryanair versus Hertz-verhuur Apax maakte gisteren bekend RFS Holland Holding (RFS) over te nemen, het moederbedrijf waar naast Wehkamp ook de e-commercebedrijven Fonq.nl, Create2Fit en financieel dienst verlener Lacent onder vallen. In Nederland is de investe ringsmaatschappij vooral bekend van het debacle rond PCM, des tijds de eigenaar van het AD, de Volkskrant en NRC Handelsblad. Die overname werd gefinancierd met leningen, waarna PCM met een berg schulden achterbleef. Journalisten gaven de inves teerders van Apax de bijnaam 'vampiers met stropdassen'. De rechter oordeelde achteraf dat er sprake was van wanbeleid. Apax, dat ook investeerde in on der andere het Nederlandse soft warebedrijf Exact, chipproducent NXP en merken als Tommy Hilfi- ger en Calvin Klein, zegt in Weh kamp juist te willen investeren. „Door de inbreng van kapitaal en expertise zal Wehkamp nog snel ler innovaties kunnen uitrollen", stelt het bedrijf, dat geen overna mebedrag bekend heeft gemaakt. Na het debacle rond PCM staan investeerders bij journalisten bekend als de 'vampiers met stropdassen' Die investering zou het voor malige Nederlandse postorderbe drijf vooruit kunnen helpen, zegt e-commercedeskundige Cor Mo lenaar. „Wehkamp opereert in een heel lastige markt. Online concurreert het met partijen als Zalando en Bol.com, die enorme advertentiebudgetten hebben. Daarnaast moet het zich staande houden tussen de lage prijzen van Primark, Zara en H&M. Ho pelijk is investeren inderdaad het doel van Apax, en niet verkopen en opdelen." In dat laatste geval zouden al leen Apax en de aandeelhouders RFS beter worden van de overna me. RFS is voor 8o procent in han den van voormalig KPN-topman Ad Scheepbouwer, ex-directeur Paul Nijhof van RFS en finan cieel directeur Berend van der Maat. Wehkamp maakte gisteren ook zijn jaarcijfers bekend. Na een slecht boekjaar 2013/2014 zag de webwinkel de consumenten- omzet afgelopen jaar met 12 pro cent stijgen, tot 546 miljoen eu ro. Moederbedrijf RFS zette in to taal 711 miljoen euro om, wat een bedrijfsresultaat van 46 miljoen euro opleverde. Het online warenhuis opent in het najaar een nieuw, geheel geautomatiseerd distributiecen trum in Zwolle. Van daaruit moet 95 procent van het assorti ment nog dezelfde dag bij de klant bezorgd kunnen worden. Driekwart van de werknemers van Aldel heeft weer een nieuwe baan gevonden. De Groningse alu- miniumfabriek ging in 2013 failliet en maakte daarna een doorstart. Van de 346 ex-Aldellers zijn er in middels 250 'onder de pannen', al dus uitkeringsinstantie UWV. Er is goede hoop dat de overige 94 oud-werknemers mettertijd ook weer aan de slag kunnen. De ambitie om minimaal 70 pro cent van het voormalige Aldel-per- soneel aan een baan te helpen, is daarmee gerealiseerd. 132 werkne mers gaan aan de slag bij Klesch De piloten van Lufthansa gaan mogelijk weer staken. Een bemid deling is mislukt, meldde de vak bond Vereinigung Cockpit giste ren. De vakbond had vorige week juist afgezien van stakingen. Volgens een vakbondsleider had Lufthan sa gezegd tegemoet te willen ko men aan de eisen van het perso neel. De bond wilde afwachten wat het bedrijf te bieden had. In maart werd het schema van de maatschappij nog flink ontregeld toen piloten het werk vier dagen neerlegden. Ze strijden tegen bezuinigings plannen, vooral tegen een hogere pensioenleeftijd. Sinds april vorig jaar is al meerdere keren het werk neergelegd. Aluminium Delfzijl, de grootaan deelhouder die zorgde voor de doorstart van het aluminiumbe- drijf in maart van dit jaar. Dat de doorstart er zou komen werd be kend in 2014. Aldel kwam in de problemen door dat het aanzienlijk meer geld kwijt was aan elektriciteit dan con- currende aluminiumsmelters in bijvoorbeeld buurland Duitsland. De fabriek kon weer open omdat er binnen 3 jaar een stroomkabel komt tussen Duitsland en Delfzijl, waardoor Aldel kan profiteren van goedkopere stroom. Steeds meer Europeanen maken ge bruik van contactloos betalen met hun creditcard of pinpas. Dat meldt Visa Europe. De afgelopen twaalf maanden re gistreerde alleen dat bedrijf al meer dan een miljard contact loze betalingen. In totaal waren deze betalingen I goed voor 12,6 miljard euro aan uit gaven. Visa Europe zag in maart van dit jaar een verdriedubbeling van het contactloos afgerekende be drag, tot 1,6 miljard euro. Ook Mas terCard ziet dat contactloos afreke nen populairder wordt. Vorig jaar zag het bedrijf een groei van 174 procent ten opzichte van 2013. Luchtvaartmaatschappij Ryanair stapt naar de rechter om een ge schil met autoverhuurder Hertz te beslechten, nadat die vorige week abrupt het contract met de prijs vechter beëindigde. Het geschil tussen de bedrijven is ontstaan na dat ook vliegtickets verkocht wer den via systemen die geen ge bruik maken van de website van Ryanair. Dat was tegen het zere been van Hertz, dat juist adver teert op de site van het Ierse be drijf. Ryanair zegt alle boekingen die gedaan zijn bij Hertz via de si te nog wel te honoreren, maar gaat op zoek naar een vervangend autoverhuurbedrijf om mee sa men te werken. Door het geschil komt een eind aan een jarenlange samenwerking die begon in 1997. Groep jongens handelt in vals geld Negen jongens uit Hoevelaken, Nijker- kerveen en Amers foort zijn opgepakt voor handelen in en uitgeven van vals geld. De jongens in de leeftijd van 15 tot 21 jaar kregen de valse biljetten van 20 en 50 euro van iemand an ders, maar ze waren ook bijna klaar om zelf vals geld te gaan drukken, aldus een woordvoerder van de politie. Het valse geld dook onder meer op de kermis op. 120 banen weg bij producent van bloedzakjes Fresenius Hemocare Fresenius Hemocare in Emmer-Compas- cuum stopt met het maken van bloedzak jes. De werkzaamhe den worden ver plaatst naar Tsjechië. Hierdoor worden er in de fabriek circa 120 banen geschrapt. Dat maakte de producent van bloedtransfusie systemen gisteren be kend. Bloedzakjes zijn een standaardpro duct geworden. Er is stevige concurrentie op de markt en de vraag naar de zakjes loopt terug omdat er bij operaties tegen woordig minder bloed verloren gaat. Het bedrijf gaat ver der met ongeveer 200 medewerkers. De fa briek concentreert zich voortaan op het vervaardigen van meer ingewikkelde systemen waarmee deeltjes uit het bloed kunnen worden gefil terd. Voor die produc ten zijn de marktom standigheden beter en deze kunnen in Nederland nog wel rendabel worden ge produceerd. DEN HAAG. Het pensioenstelsel moet nodig op de schop, vindt Jetta Klijnsma, staatsecretaris van Sociale Zaken. „Het stelsel is uit de 20ste eeuw en moet ge schikt gemaakt worden voor de 21ste eeuw." Klijnsma wijst op de grote veranderingen op de arbeidsmarkt. „Het oude stel sel gaat nog uit van mensen die 40 jaar bij dezelfde baas werken. Maar mensen werken nu een tijdje in vaste dienst, zijn een tijd zelfstandige of gaan iets heel anders doen." En daar is het huidige pensioenstelsel niet goed op ingericht. Nu beta len de meeste deelne mers aan een pensioen fonds nog een vast per centage van hun loon aan pensioenpremie, de zogenoemde door sneepremie. Die pre mie levert ook voor el ke deelnemer dezelfde pensioenopbouw. De premie van een levert dus evenveel pen sioen op als de premie van een 64-jarige. En daar wringt de schoen. De premie van een 20-ja- rige levert namelijk tientallen ja ren rendement op. Die van een 64-jarige op zijn best nog een paar jaar. Op die manier betalen jongeren zo'n 100 miljard euro mee aan de pensioenen van oude- 'Mensen werken niet meer 40 jaar bij dezelfde baas' ren, berekende het Centraal Plan Bureau eerder. Dat was nooit een probleem zolang iedereen zijn hele werkza me leven bij hetzelfde pensioen fonds bleef. Want wat je als jon gere te veel betaalde, betaalde je als oudere te weinig. „We willen wel dat iedereen dezelfde premie betaalt", zegt Klijnsma. „Maar voor jongeren levert die premie meer pensioenopbouw op dan voor ouderen. Zo spaart iedereen voor zijn eigen pensioen." Ieder zijn eigen potje, maar wel collectief sparen zegt Klijns ma. „Zo kun je de beleggingsrisi co's spreiden en het risico dat je langer leeft dan waar je pensioen potje in voorziet. Die risico's moet je collectief delen." Het grote probleem is wie de rekening voor het afschaffen van de doorsneepremie moet beta len' zegt Klijnsma gedecideerd. „Die moet evenwichtig verdeeld worden." Een ander heikel punt is de pensioenopbouw van zzp'ers en andere zelfstandigen. Lang niet iedereen van die snel groeiende groep werkenden bouwt pensioen op, terwijl dat wel wenselijk is. „Anders doen ze straks een groot beroep op collec tieve voorzieningen", legt Klijns ma uit. Maar ze verplichten een pensioen op te bouwen gaat Klijnsma vooralsnog te ver. „Al kan dat altijd nog op ta fel komen." DINSDAG 7 JULI 2015 leder z'n eigen pensioenpotje door Annemieke van Dongen ZWOLLE. De Britse durfkapitalist Apax die krantenconcern PCM be rooid achterliet, zegt met webwin kel Wehkamp andere plannen te hebben: investeren in snelle groei. GRONINGEN Op Nederlandse luchthavens kwamen in het afgelopen kwartaal 1.591 vluchten veel te laat aan of gingen helemaal niet. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er nog 1.278. Dat blijkt uit cijfers van EUclaim, een bedrijf dat passagiers helpt schadevergoedingen te claimen. Oorzaken voor het vele oponthoud lagen vooral buiten Nederland. FRANKFURT LONDEN DUBLIN HOEVELAKEN EMMER-COMPASCUUM door Peet Vogels foto Bart Maat/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23