Dumoulin geeft op in derde rit SPORT 17 Tom Dumoulin was er heilig van overtuigd: bovenop de Muur van Hoei zou hij de gele trui pakken. Fabian Cancellara vandaag niet meer van start Fabian Cancellara start vandaag niet meer in de vierde etappe van de Tour de France. Dat is gisteravond na onder zoek in het ziekenhuis besloten. De Zwitserse wielren ner was op weg naar Floei een van de vele slachtoffers van de mas sale valpartij. De gele truidrager finishte nog wel, maar met grote ach terstand. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat Cancellara de dwars- uitsteeksels van twee rugwervels heeft gebro ken en daardoor de Tour moet verlaten. Uitvallers na valpartij Voor Daryl Impey zit de Tour er op. De 30-jarige coureur van Orica-GreenEd- ge brak bij de massa le valpartij gisteren zijn sleutelbeen. Ook Tom Dumou- lin, William Bon net, Simon Gerrans, Fabian Cancellara en Dmitri Koz- ontsjoek stappen niet meer op. Vandaag had je 'm kunnen pak ken, bovenop de Muur van Hoei. Zes seconden op een klim die je veel beter ligt dan Cancellara: een kans was het, een kans zoals je er nog maar zelden eentje gaat krijgen. Van morgen leken die zes seconden niets, nu is het een eeuwig heid. Voor je zit Simon Yates - een jochie nog maar, net als jij. Hij is zijn helm kwijt en kijkt ver dwaasd naar je. Je ziet de pa niek in zijn ogen. Naast Yates ligt Ramon Sinkel- dam, je ploeggenoot. Ramon lijkt te lachen naar de zon, als een badgast op het strand van Bloemendaal. Maar het is een grimas: dat hij nog leeft is een klein wonder - hij is net met zeventig per uur tegen een lan taarnpaal gekatapulteerd en daarna bedolven onder een de ken van fietsen en lichamen. Ramon zal over een secon de of dertig opstaan. Hij zal naar je toelopen om te vragen hoe het met je gaat. Maar voor dat hij zijn mond open doet heb je hem al antwoord gege ven. Zachtjes zul je zeggen: „Rij maar door, dit wordt 'm niet meer." Want je weet het allang. Jouw Tour eindigt op dit dor re, gele gras. HOEI Zijn het de pijnstillers of zijn opgeruimde karakter? Twee uur nadat Tom Dumoulin (24) uit de Tour de France is gevallen, per mitteert hij zichzelf een grapje. „Ik werd aangetikt. Toen ben ik in Superman-houding het gras inge doken." In de greppel naast de N921 richting Velaine slaat met Dumou lin ook de hoop op een Nederland se gele trui te pletter. Terwijl de Limburger in het gras zit, spoeden ambulancebroeders zich naar de andere slachtoffers. De zwaarge wonde William Bonnet (FDJ), Si mon Gerrans (Orica-GreenEdge) en Dmitry Kozontsjoek (Katoesja) worden als eerste afgevoerd naar het ziekenhuis in Hoei. Giant- Alpecin-ploeggenoot Ra mon Sinkeldam ontfermt zich over zijn kopman. „Rij maar door", zegt Dumoulin in zijn ka potte witte trui. Het is het teken dat zijn Tour op dag drie voorbij is. Het peloton is al doorgereden. Klassementsleider Cancellara is ook tegen de grond geslagen, maar verbijt de pijn en stapt weer op. Voor Dumoulin is de Tour ech ter voorbij. Aanvalsplan 's Ochtends in Antwerpen neemt Dumoulin nog uitgebreid de tijd om zijn aanvalsplan op de gele trui van Cancellara te ontvouwen. „We moeten in perfecte positie de Muur van Hoei opdraaien. De laat ste 50 kilometer gaat heel nerveus zijn, dan moeten we positie hou den. Als niemand tempo maakt, moeten wij dat doen. Dan is het aan mij. Ik moet zo hard mogelijk de Muur op rossen." Het gaat tussen hem, Cancella ra en Tony Martin. De achterstand van nummer vier Peter Sagan is te groot, weet een zelfverzekerde Du moulin. „Normaal gezien geef ik mezelf de meeste kans om als eer ste van die drie boven te zijn. Ik denk niet dat die 30 seconden wor den goedgemaakt als er niets geks gebeurt, zoals valpartijen." Dumoulin had niet kunnen be vroeden dat hij later zelf bovenop de Muur van Hoei op de behandel- tafel van een mobiel ziekenhuis ligt. Als hij naar buiten stapt, hangt zijn linkerarm in een mitel la. „Het gaat niet zo goed. Het deed heel veel pijn. Nu niet meer, ik zit onder de pijnstillers. Het is waarschijnlijk een breukje in de kop van mijn schouder. Hij is uit de kom geweest. Dat is het." Met de manier waarop Tom Dumoulin zijn schouder ontwrichtte, was niet te fietsen Dumoulin: „Je hebt verschillen de manier van je schouder uit de kom, maar hiermee is het niet meer mogelijk om te fietsen." Heel Nederland had de Limbur ger voor de openingstijdrit al in het geel gehesen, maar strandde hij op acht tellen. Zes seconden werd het verschil op het geel na de rit naar Neeltje Jans, met Can cellara als nieuwe leider. In een split second was het gisteren ech ter voorbij. „Het had een mooie dag moeten worden..." DINSDAG 7 JULI 2015 dorre, gele gras Twitter: @thijszonneveld Breuk in schouder: einde Tour door Daan Hakkenberg Tom Dumoulin haalde per ambulan ce de finish in Hoei. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17