Oermens Ten Dam wil niet opgeven Hulp gaat voor koers Antwerpen - Hoei 16 mmm HOEI. Zijn naam werd op de Fran se televisie al in beeld gebracht met een balkje met 'abandon' er onder. Laurens ten Dam had opge geven, dacht de wereld even. Maar het bleek een foutje. Een begrijpe lijk foutje, dat dan weer wel. Want de oermens van Lotto-Jum bo zat al half in een ambulance met een schouder uit de kom. Ten Dam: „Ik kreeg een hesje aan en een commissaris zegt tegen me: je bent uit koers." Dat was het moment dat zijn oerinstinct hem vertelde: maar ho eens even. „Ik dacht: nee! Ik pro beer het gewoon. Ik heb niet zo hard getraind om vlak bij huis af te stappen." De wedstrijdleiding liet hem echter niet opnieuw op stappen met z'n schouder uit de kom. Dus werd die ter plekke weer op zijn plek geduwd. „Ik lag daar bijna van m'n stokkie te gaan, maar nu gaat het wel weer", aldus Ten Dam, na zijn finish. „Ge lukkig werd de koers genaturalis eerd en kon ik weer terugkomen, maar de laatste veertig kilometer had weinig meer met koers te ma ken, hoor. Het was puur naar de fi nish fietsen." Daar vertelde hij met een van pijn vertrokken gezicht schrik te hebben voor de keienrit van van daag. „Laat me allemaal nu maar een weekje met rust en dan zien jullie me hopelijk weer in de Pyre neeën." HOEI. De etappe werd gisteren tij delijk stilgelegd vanwege een ge brek aan ambulances. „De vier be schikbare ambulances en twee au to's met dokteren waren nodig om alle renners te helpen die wa ren gevallen", zei Tour-directeur Christian Prudhomme, die kort na de massale valpartij de wed strijd neutraliseerde. Die beslis sing werd genomen in samen spraak tussen Tour-organisator ASO en het jurylid van de interna tionale wielrenunie UCI. Op zo'n zestig kilometer van de streep leidde William Bonnet op een rechte weg een massale val partij in. Prudhomme: „Daarbij waren zo'n twintig renners be trokken. Op dat moment wist nie mand hoe ernstig het was. Vlak daarna gingen nog eens tientallen renners onderuit. Alle ambulan ces en dokteren waren nodig om de renners te helpen." Je zit in de berm. Het gras is dor en geel. Het ruikt naar zomer, naar gesmolten as falt en hooi. Het is alsof je hier al uren zit, wachtend op een peloton wielrenners. Maar je zit hier geen uren. Een paar seconden geleden zat je nog op de fiets. Het is stil om je heen. Er suist geen rij wind meer in je oren, er is geen gezoem van bandjes op het asfalt, geen ploegleider die in je radiootje schreeuwt. Je hoort alleen het zachte gekerm van je collega's en het gieren van je eigen ademhaling. Je gezicht is zo wit als het shirt dat je draagt. Je houdt je linker arm vast alsof hij van glas is, als of hij er ieder moment afkan vallen. De pijn in je schouder is niet te harden. Bij iedere ademteug krimpt je maag ineen. Je wilt schreeuwen, vloeken, tieren, huilen, stampen - maar het eni ge dat je kunt, is zitten. Naast je ligt je fiets. Het voor wiel wijst een andere kant op dan het achterwiel; een dier met een gebroken nek. Om je heen liggen nog meer beschadig de fietsen, kapotte wielen en ge broken carbon. Aan je voeten ligt de gele fiets van Fabian Can- cellara: die stuiterde net bijna bovenop je. Je ziet Cancellara links van je. Hij draagt de trui waar jij al maanden naar hunkert, waar je vannacht van gedroomd hebt. Sport ETAPPE 3 159,5 KM Joaq. Rodriguez (Spa/KAT) 3.26.54 uur Chris Froome (GBr/SKY) Zelfde tijd Alex Vuillermoz (Fra/A2R) Op 4 seconden door Arjan Schouten Het eindigt hier, in het door Thijs Zonneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16