NIEUWS 15 Verhaal was al in 1997 afgedrukt DINSDAG 7 JULI 2015 Knielen op een bed violen kwam in 2005 uit. Het ver haal is in korte versie ei genlijk al in 1997 gepubli ceerd. Ter gelegenheid van het jubileum van de Alge mene Ouderdomswet had de Sociale Verzekerings bank bekende schrijvers gevraagd verhalen te leve ren voor de bundel Veertig jaar AOW. Achteraf is te concluderen dat Siebelinks verhaal voor de bundel een soort synopsis van zijn uiteindelijke boek was. Di verse aspecten, die terug komen in de uiteindelijke roman, komen in de voor studie al aan de orde: de kwekerij, de financiële neergang, het zachte turf molm, de gieter die hij zo maar uit zijn handen laat vallen, de ambtenaren die de kwekerij komen sluiten voor bijstand, de schaamte om bij de Sociale Dienst te worden gezien, de diefstal len uit de gesloten kweke rij, tot en met de ouder wetse slijpsteen toe. Een saillant detail is niet naar waarheid beschreven in de bundel. De eigenaar van de kwekerij wordt als buurman bestempeld. In werkelijkheid was het Sie belinks vader. Twee elementen staan he lemaal niet vermeld in de voorstudie. Er wordt met geen woord gerept over de boetepredikers die bij de kwekerij door het gat in de heg kropen. En ook het meest dramati sche element mist in de AOW-bundel: De hoofdper soon sterft op de dag dat hij 65 wordt, de leeftijd die recht geeft op AOW. Hoofdrolspeler Barry Atsma op de filmset in gesprek met schrijver Jan Siebelink, die zelf een bijrolletje heeft. foto Elmer van der Marei naam der liefde?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15