600.000 Schrijver altijd op de set bij verfilming 'Knielen op een bed violen' 14 NIEUWS rf Paul Verhoeven lukte het niet om Jan Siebelinks bestseller te verfilmen. Collega-regisseur Ben Sombogaart snapt dat, ook hij begon de hoofdpersoon uit het boek te haten. „Daarom heb ik Barry Atsma gekozen voor de hoofdrol van de film. Ik had een knappe verschijning nodig." Barry Atsma (42) heeft er wel eens ge zonder uitgezien. Het gezicht van de acteur oogt smal, de wangen zijn in gevallen en ook zijn gebit heeft be tere tijden gekend. De acteur heeft zich behoorlijk af gepeigerd om de hoofdrol te kunnen spelen van Hans, de vaderfiguur uit Knielen op een bed violen. ]an Siebelink schreef het boek (waarvan meer dan 600.000 exemplaren zijn verkocht) in 2005 over zijn vader, een man die in de handen valt van een calvinisti sche sekte, waarna hij alles dreigt te verliezen: zijn gezin, zijn gezondheid en zijn bloemenkwekerij. „Voor deze rol ben ik 9 kilo afge vallen", zegt Atsma tijdens een draai- pauze in Doesburg waar zijn persona ge in een bloemenwinkel een verne dering moet ondergaan. „Ik volgde een streng dieet van aanvankelijk 1.300 calorieën per dag voor de sterf scène. Daarna ging ik naar 1.700 calo rieën en trainde ik dagelijks heel fa natiek. Ik wilde er tanig uitzien om dat ik een man speel die vlak na de oorlog heel hard moest werken, de hele dag aan het sjouwen was en ook nog veel rookte. Ik zag er van tevoren gewoon te gezond uit om hem te spe len. Toen ik op gewicht was, had ik 40 procent van de rol al te pakken." Voor de vertolking moest Atsma ook in emotioneel opzicht diep gaan. „Het is een heel tegenstrijdig perso nage. In het begin is hij zeker char mant, maar daarna komen ook enor me woede-uitbarstingen bij hem los. Er zit in hem ook dat nerveuze van Vincent van Gogh, die ik ook heb ge- 4 tftr speeld. Het is iemand die vlucht voor de werkelijkheid, zoekt naar de zin van het leven. Daar kan ik mij in herkennen. Met zijn religieuze erva ringen heb ik niets. Zelfben ik atheïst." Bij de opnamen heeft Atsma een perfect klankbord tot zijn beschik king: schrijver Jan Siebelink die hij regelmatig om advies kan vragen. De twee hadden regelmatig contact over bepaalde details, zoals het juis te woordgebruik van Hans. Atsma: „Er zitten vijf momenten in de film die gebaseerd zijn op mijn gesprek ken met Jan." De schrijver is ook op de set in Doesburg aanwezig. Siebelink heeft zich laten verleiden om een figuran tenrol te spelen. Gekleed in een pak dat in jaren '50 in de mode was wacht de auteur geduldig op zijn beurt. „Ik speel een klant in een bloe menwinkel die meemaakt hoe Hans moet knielen in de winkel om geld op te rapen. De winkelier is hem dat bedrag schuldig en heeft die biljet ten op de grond gesmeten." Het had nogal wat voeten in de aarde voordat Knie len op een bed violen ver filmd kon worden. Een kleine tien jaar geleden waren Paul Verhoeven en zijn vaste scenarist Ge rard Soeteman geïnteresseerd. Maar zij kwamen er niet uit. Verhoeven kon zich naar verluidt niet verplaat sen in de mannelijk hoofdpersoon die hij op den duur ging haten. „Iedereen reageert anders op het boek", legt Siebelink uit. „Sommige lezers hebben het in de tuin begra ven. Het is te confronterend. Ande ren lezen het niet uit. Er zijn ook le zers die iets van hun eigen vader her kennen. Het boek is geen afreke- De een leeft voor het hiernamaals, de ander in het nu ning. Ik heb het zonder enige wrok geschreven. Ik was toch het jongetje dat zijn ouders bij elkaar wilde hou den." Ook regisseur Ben Sombogaart, zelf niet gelovig, had moeite met het lezen van Knielen op een bed violen. „Na twee derde van het boek werd ik kwaad op de hoofdpersoon. Man, wat doe je jezelf aan?, was mijn reac tie. Hoe naïef kun je zijn? Hoe egoïs tisch? Dat was voor ons wel een op gave: hoe maak je Hans toch interes sant voor de kijker? Daarom heb ik Barry Atsma gekozen voor de hoofd rol. Ik had, zoals mijn moeder dat vroeger noemde, een knappe ver schijning nodig. Iemand die ook charmant kan zijn. Dat maakt alles wat hem overkomt des te pijnlijk." Voor de rol van Margje, de vrouw van Hans, is Noortje Herlaar ge vraagd. De actrice las het boek en wist wat haar te wachten stond. „Margje is een ontroerend personage met veel worsteling en wanhoop", vertelt Herlaar. „Zij blijft bij haar man. Zij is nuchter, krachtig en heeft een goed stel hersens. Ze ge doogt voor een deel de sektarische manier waarop Hans het geloof in huis haalt. Maar je ziet haar constant knokken tussen haar eigen overtui gingen, en het fanatisme van Hans. Waar ligt de grens van moeten ver duren en slikken, uit naam der lief de? Ik denk dat die grens bij de vrou wen van mijn generatie sneller be reikt is dan bij Margje." Misschien krijgt Herlaar ooit een tweede kans om Margje te spelen. Jan Siebelink (77) publiceert in okto ber een boek dat geheel aan zijn moeder is gewijd. „Voor mij zijn mijn ouders nog springlevend. Door mijn boeken ben ik nog altijd met ze bezig." Wat slik je nog in door Ab Zagt JAK SIEBELINK Knielen op een bed violen JAN SIEBELINK De voorkant van het boek Knielen op een bed violen kent vele ver schijningsvormen. Soms verandert de uitgever de cover om een nieuw lezerspubliek aan te spreken, soms om verzamelaars ertoe te brengen nóg een exemplaar aan te schaffen. Over Knielen op een bed violen schreef Jan Siebelink in 2005 aan zijn uitgever: „Ik ben altijd bang geweest om het com plete verhaal te vertellen: het geleidelijke maar onstuitbare afglijden van een zachtaardig maar in zijn jeugd verwond man - vluchtend in het zwartste calvinis me - én het verdriet dat hij in zijn naas te omgeving veroorzaakt. Het is ook het verhaal van een grote liefde. Een man en een vrouw: de een wil overleven in het hiernamaals, de ander in het nu." Het boek Knielen op een bed violen verscheen in 2005. Inmiddels zijn ruim 600.000 exemplaren verkocht. Het kent meer dan 47 herdrukken. Het boek is in 2005 bekroond met de AKO Literatuurprijs. In 2013 is de roman in het Engels verschenen onder de titel My Fathers Garden. Barry Atsma speelt de rol van Hans, Noortje Herlaar speelt zijn vrouw Margje. scene uit de film

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14