'Alsof ik 'n schilderij binnenreed' IJsverkopers scheppen duizenden bolletjes meer NIEUWS 13 Duizenden automobilisten met pech door extreme hitte Nu de warmte plaatsmaakt voor enige koelte, vegen ondernemers het zweet van hun voorhoofd. Tijdens de bloedhete da gen laafden de Nederlan ders zich massaal aan ijs jes, drankjes en alles wat maar verkoeling bood. Er is maar één woord dat de hete week die ijsmaker Luc Blok achter de rug heeft, perfect kan omschrijven: chaos. De eigenaar van ijssalon Luciano in Wassenaar heeft zijn ijsmachines sinds vorige week maandag geen moment verlaten. Nou ja, alleen om een hazenslaapje te doen tussen de bedrijven door. Het resultaat mag er zijn. De hitte dreef zijn verkoopcijfers op van 7.000 tot 8.000 ijsbollen op een gemiddel de zomerdag naar 20.000 bolletjes. „Ons filiaal in Utrecht was echt kop loper in alles. Zij hadden twee dagen lang de Tour de France voor de deur. We liepen op ons tandvlees, maar ik hou van uitdagingen. Het is ons ge lukt overeind te blijven." Het weer heeft de Hollandse hore ca geen windeieren gelegd. „De men sen gingen eropuit. Ze stonden langs de weg bij de Tourstart, gingen naar een evenement als het WK beachvol- leybal", zegt woordvoerder Joris Prinssen van Koninklijke Horeca Ne derland. Voor strandtenten gelden andere regels, meldt Stephan van der Stee van belangenclub Strand Nederland. Bij tropische temperaturen komt het publiek 's ochtends vroeg, blijft het 's middags weg en zit er in de avond weer een piek. „Als het zo heet is, hebben mensen minder trek en pak ken ze niet zo snel een biertje. En we hadden de pech dat het zondag al snel voorbij was. Voor strandtenten is een temperatuur van 23 tot 25 gra- 'We zijn klaar voor de nieuwe warmte. In oktober rust ik wel weer uit' den perfect, dan is het bestedingspa troon hoger." Laat het nu net komend weekein de om en nabij de 25 graden worden. „Zo heeft de gemiddelde Nederlan der het 't liefst: rond 25 graden met een zwak briesje", vertelt meteoro loog Michiel Severin. Het blijft aange naam, na de kortstondige kou mor gen en donderdag. „Er blijft een klei ne kans op een bui, maar er zullen geen verregende dagen tussen zit ten." De 'miniherfst' geeft ijsmaker Blok de gelegenheid de voorraden aan te vullen. Daarvoor hoeft hij geen nachten meer door te trekken, maar voorlopig blijft de werkdag om 04.00 uur beginnen in plaats van 07.00 uur. „Dan zijn we klaar voor de nieuwe warmte. In oktober rust ik wel weer uit." Op naar het volgende weekeinde, dit keer niet tropisch, maar 'gewoon' zomers. Afgelopen zaterdag was tot dusver de drukste dag deze zomer bij de Wegenwacht van de ANWB. 3.600 automobi listen strandden langs de snelweg of kregen hun auto niet eens aan de praat. „700 pechge- vallen méér dan op een normale zaterdag", zegt Markus van Tol van de ANWB. Ook pechhulp- bedrijf Route Mobiel meldt een stijging van 20 procent in kapotte auto's. Van Tol: „Auto's hebben het moeilijk bij extreme koude en ex treme hitte." De We genwacht moest vooral te hulp schieten bij pro blemen door overver hitte motoren, accu's die de geest gaven en lekke banden. „Een koe ling die het niet goed doet, merk je nu. Ac cu's in slechte staat la den onvoldoende op. En banden met een klein lekje lopen nu sneller leeg doordat het rubber soepeler wordt door het warme weer." Ook werd de ANWB tientallen keren gebeld omdat de sleutels nog in het contact zaten en de portieren op slot. „Dan eindigt een dagje strand heel vervelend." Van Tol: „Het onder houd van de auto's die we repareren was niet slecht. Deze automobi listen hadden echt ge woon pech. Onze advie zen zijn bekend: zorg voor voldoende drink water in de auto, wacht achter de vangrail op de Wegenwacht en blijf niet in de auto zit ten." Ver weg van alle Griekse ellende, onwetend van de Tour-mania tuf te Dijkstra zondagochtend in alle vroegte over een heiig Frans bin nenweggetje. Moederziel alleen, de opkomende zon in z'n rug. Zonnebloemen links, graanvel den rechts. Vrijheid alom. „Alsof ik een schilderij binnen reed. Precies wat ik wilde: mo menten van bezinning." De reis Lienden Alicante begon in alle vroegte, om 6.15 uur, zegt hij. Dijkstra zette koers naar België ('Wat een puzzel- tocht met al die weggetjes!') en zette pas na 435 kilometer en 9 uur de motor van z'n Vespa af. Onderweg werd hij met zijn gele veiligheidshesje nog aange zien voor verkeersregelaar, overi gens. „Ik had ineens veertig Har- ley Davidsonrijders achter me aan tuffen tot aan het volgende dorp, haha." De nacht die erop volgde was uitputtend. Omdat z'n brommer weinig bagage verdraagt, ontbrak het hem aan een slaapzak. „Ik heb in m'n tentje wel even gebib berd op m'n matje." Hij vertelt het echter vanuit Sarlat-la-Canéda, in de Dordog- ne. De thermometer is dus opge lopen, synchroon met zijn ge moed. „Ik mijd de steden." Waar hij niet op had gerekend zijn de bochten. Zo veel bochten. Komt door de gretigheid waar mee er met rotondes is gestrooid bij onze zuiderburen. „Ik ben inmiddels een kei in het nemen van boch ten." Nu is het: op naar Zaragoza. Over de Py reneeën. Want daar wil hij 's nachts niet zitten, vanwege de kou. En ook op het pro gramma vandaag: tan ken. Heel veel tanken. „Er gaat niet zo veel in de Vespa, dus ik sta toch al snel een keer of vijf per dag bij de pomp." DINSDAG 7 JULI 2015 Geen tijd om te slapen, zó druk was ijscoman Luc Blok door Heieen Boex Ijsmaker Luc Blok be zig met het maken van koekjesijs. foto Frank Jansen Luc Blok Ijsmaker door Ton Voermans Zondagochtend in alle vroegte ver trok WD-Kamerlid Remco Dijks tra op zijn Vespa richting La Mari na in Spanje, als een tocht voor be zinning. Deze krant doet de ko mende dagen verslag van zijn ruim 2.000 kilometer lange solo- rit. Vandaag: het schilderachtige Frankrijk. foto Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13