Besluit valt over sluiting 4 kerken Zwoele latinklanken over Bierkaai Advies: intensiveer samenwerking met Vlaamse scholen en bedrijven De arbeidsmarkt in de grensstreek groeit. Maar grensarbeiders blijven tegen hindernissen aanlopen. 15 TERNEUZEN. Ondanks veelvuldig overleg gaapt er nog steeds een groot gat tussen opleidingen op scholen in de grensstreek. Dat blijkt uit een onderzoek in op dracht van de Euregio Schelde- mond. „We boeken stukje bij beet je vooruitgang, stapje voor stapje. Maar het is inderdaad een kwestie van de lange adem", zegt direc teur-bestuurder Frank Neefs van Een betere avond voor de zwoele bachatadans is er niet. Het is zaterdag avond nog een graadje of 25 als de haast sensuele latinklan- ken over de Hulster Bierkaai klin ken. De tweede editie van Hulst Danst trekt heel wat volk naar de dansvloer aan het water. Dat is 's middags al zo, als het de beurt is aan de kinderen. Dans- het Zwin College in Oostburg en één van de pleitbezorgers van grensoverschijdend onderwijs. Het onderzoeksbureau WES hield een aantal beroepen tegen het licht en vooral de niveauver schillen van de diploma's én de be voegdheden. Een Vlaamse verzorg ster mag bijvoorbeeld geen ver- pleegtechnische handelingen uit voeren terwijl een Nederlandse daar wel voor opgeleid wordt. En ook lassers hebben andere be- school Anneke Hamelink, die Hulst Danst samen met de onder nemers van De Nieuwe Bierkaai organiseert, heeft heel wat kids weten op te trommelen op de warme zaterdagmiddag. Samen met begeleider Jenna de Beule gaan de jeugdige dansers flink te keer op de stoere hiphopbeats. Om de tien minuten wordt ge pauzeerd om een glas water te drinken. En anders zorgen de ijs jes, sproeiers en waterpistolen voegdheden. Een basislasser in Zeeland heeft een lagere kwalifica tie dan een lasser-constructeur in Vlaanderen. En zo zijn er nog le gio verschillen. Het onderzoeksbu reau adviseert de Euregio de sa menwerking tussen scholen en het bedrijfsleven in Vlaanderen te intensiveren, zeker op het gebied van technisch onderwijs. Daar naast wordt gehamerd op nut en noodzaak van meer informatie-uit wisseling en meer grensoverschrij dende samenwerking tussen scho len. Daarbij moet de nadruk lig gen op uitwisseling van leerlin gen, stageplaatsen over de grens en grensoverschrijdend overleg over opleidingen. De Euregio constateert naar aanleiding van het onderzoek dat wel voor de broodnodige verkoe ling. „Het is nogal een verschil met vorig jaar", zegt De Beule. „Toen was het achttien graden en regende het." De weergoden zijn Hulst Dansschool Anneke Hamelink organiseerde voor de tweede keer Hulst Danst. Dit jaar samen met de ondernemers de grensoverschrijdende arbeids markt groeit. Aan de ene kant ko pen steeds meer Vlamingen een huis in Zeeuws-Vlaanderen, an derzijds zoeken meer en meer Zeeuws-Vlamingen werk in Vlaan deren. „Zo zoekt de Vlaming een huis en de Zeeuw werk bij de bu ren. Een tekort aan informatie over het statuut van grensarbeider zorgt ervoor dat er nog steeds een drempel is om over de grens te gaan werken", constateert Els Pi- Er zijn nog steeds grote verschillen. Een Zeeuwse basislasser heeft een lagere kwalificatie dan een Vlaamse Danst ook 's avonds goed gezind. Want zeg nu zelf: een beetje salsa danser danst als het goed warm is. Er wordt zelfs gedanst op een salsa-uitvoering van Led Zeppe lins klassieker Stairway to Hea ven. De terrasjes langs De Nieu we Bierkaai zitten bomvol met mensen die het danstafereel van een afstandje bekijken. Wie even de ogen sluit, waant zich niet aan de Bierkaai in Hulst, maar aan de Copacabana. queur van de Euregio. Het nieuwe Grensinformatiepunt Schelde- mond (Zeeuws-Vlaanderen heeft al langer een Werkservicepunt) gaat werknemers, werkgevers en bedrijven beter informeren. Het onderzoeksrapport wordt binnen kort voorgelegd aan de nationale regeringen én Europa. De Vak groep Onderwijs van de Euregio bespreekt de onderzoeksresulta ten met de scholen. De Euregio gaat ook meer aan dacht besteden aan studenten en scholieren die over de grens wil len studeren. Neefs is daar druk mee bezig. „Laten we wel wezen, we zitten hemelsbreed nauwelijks tien kilometer van elkaar van daan. Die intensieve samenwer king moet toch mogelijk zijn." Leden van parochiekerncom missies hebben sinds het nieuws naar buiten kwam dat meerdere kerken moeten sluiten, plannen ontwikkeld om bestaansrecht voor hun kerken aan te tonen. De godsgebouwen in Koewacht, Hei kant, Lamswaarde en Nieuw Na men hebben nog twee jaar de tijd gekregen om te laten zien dat er genoeg aanknopingspunten zijn om de kerk langer open te hou den. De kerken in Graauw, Sint Jan steen, Stoppeldijk en Terhole moe ten sluiten, luidt het advies van de parochie Heilige Maria Sterre der Zee. Zowel het parochiebe stuur als de parochiekerncommis sies - die al zijn ingelicht - hou den tot het besluit openbaar wordt, de kaken op elkaar. Vol gens een persbericht 'stemt de bis schop in met de grote lijnen en de geest van het oorspronkelijke ad vies, maar brengt hij ook enige nu anceringen aan'. MAANDAG 6 JULI 2015 Zeeland zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Grensarbeid een doolhof door Wout Bareman door Bob Maes door Bos Maes HULST. De bisschop van Breda heeft zijn besluit genomen over de sluiting van vier kerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Belang stellenden worden daar morgena vond over bijgepraat, vanaf 19.30 uur, in de kerk van Terhole. Wie de bijeenkomst morgen wil bijwo nen, kan zich aanmelden via parochie@rk-kerk-ozvl.nl. De bachata, het intiemere broertje van de salsa, werd zaterdagavond intensief gedanst aan De Nieuwe Bierkaai in Hulst. De tweede editie van Hulst Danst trok heel wat mensen naar de dansvloer aan het water, 's Middags dansten de kinderen op hiphopmuziek. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60