Kees Bal denkt alweer aan een volgende Tour Op Neeltje Jans is de regen een tijdje spelbreker 6 SPORT De eerste fans melden zich al om 9 uur 's ochtends. Aan het eind van de dag overheerst de Zeeuwse trots. 'Ik kom vooral voor de gezelligheid' Bets van Dijk Goirle „Het is de eerste keer dat ik bij de finish ben. We zitten hier heerlijk. We zijn zaterdagavond al gekomen en blijven twee nachten in Dom burg. Zondagmorgen zijn we op de fiets hier naartoe gekomen. Eer lijk gezegd, ik kom vooral voor de gezellig heid en mijn man voor het fietsen. We zijn hal ve Zeeuwen. We heb ben veertig jaar in Zee land op de camping ge staan. Sinds twee jaar niet meer, maar het blijft trekken." Laatste VIP-kaarten voor 'Mighty Mike' Michael van Ger- wen, Gemonde Van Gerwen is een wielerfan. „De laatste jaren volg ik het op de voet", zegt de dar ter. Lars Boom is een goede vriend van hem. „Er was vrijdag veel commotie rond Lars, maar hij bleef er vrij rustig onder. Ik heb hem nog even ge sproken." Dankzij een sportmarketing bureau kwamen 'Mighty Mike' en zijn vrouw op Neeltje Jans terecht. „De laatste twee VIP-kaarten wa ren voor ons." 7 vragen aan Kees Bal. De oud-profrenner uit Goes beleefde gisteren 'zijn' Zeeuwse Touretappe. „Ik heb een geweldig mooie etappe gezien. Er zat alles in wat ik gehoopt had. Het is toch nog een mooie waaieretappe gewor den. Al voor Rotterdam viel het uit elkaar. De koers was geweldig. Alle elementen die voorspeld wa ren, zaten erin. Voor het publiek was het misschien wat minder. Dat kreeg een paar flinke buien te verwerken en daardoor vertrok ken er een hoop mensen. Die in vloed van het weer was wel een minpuntje. Maar bij de finish was het weer mooi." „Nou, de Zeeuwse doorkomst van de Tour in 2010 was voor de rest van het comité wel het eind punt. Zij vonden dat toen het hoogst haalbare en ze zijn er toen mee gestopt. Ik niet. Ik wist toen al dat Utrecht nog in de race was als startplaats van de Ronde van Frankrijk. En Utrecht ligt voor een finish in Zeeland geografisch veel beter dan Rotterdam, dat in 2010 het Grand Départ had. Bovendien wist ik dat Prudhomme enorm ge charmeerd was van een Zeeuwse finish, en dat een Zeeuwse aan komst er zodoende nog wel in zat." „Nee, we hebben er van tevo ren alles aan gedaan om een veili ge koers te krijgen. Want de veilig heid stond altijd voorop. Voor de renners, maar ook voor het pu- 'Een ploegentijdrit over de Oosterscheldekering en over de Zeelandbrug, dat zou toch prachtig zijn?' bliek. En dat is zeker gelukt. We kunnen enkel tevreden zijn." „Het is het zeer zeker waard ge weest. We hebben er een heel aan tal jaren op moeten wachten. Maar met het geringe budget heb ben we toch een geweldig feest neergezet. Wat dat betreft ver dient de organisatie alle compli menten. We hebben laten zien dat we in Zeeland wat moois kun nen organiseren." „Nee hoor, ik ga maandag naar Antwerpen om daar de start van de volgende etappe te bekijken. Dat is lekker dichbij en daar kan ik de Tour eens op een rustige ma nier beleven. De druk is er voor mij nu af." „Ja da's waar. Maar we moeten het voorlopig doen met wat we nu gehad hebben. We hebben wel ons visitekaartje afgegeven bij de ASO. Zij weten dat we hier wat aan kunnen en ik heb ze gevraagd om aan ons te denken als er weer een ploegentijdrit wordt gehou den. Ze weten van onze plannen en dat we het hier kunnen, dus wie weet... Een ploegentijdrit over de Oosterscheldekering en de Zee landbrug, dat zou toch prachtig zijn? Dan staat wel het verkeer in heel Zeeland stil, maar dat hebben we er vast wel voor over. Dus mis schien weer over een jaar of vijf..." 'Alle elementen die voorspeld waren, zaten erin. Voor het publiek was het misschien wat minder.' maar een dubbele shift." Een paar meter verderop, achter de hekken, luisteren de eerste toeschouwers ook al mee. Wie een topplek wil hebben, moet er vroeg bij zijn. Een groep vrienden uit Oost- Souburg settelt zich al om negen uur op drie meter van de finish, de bolderkar met bier, broodjes en water binnen handbereik. „We hebben op een minicamping hier in de buurt geslapen", vertelt Niels Tournoij. „Gisteren wilden 'De Tour is toch pas volgende week? Dan heb je echt onder een steen geleefd' we in een strandtent naar de pro loog kijken. De Tour? Die begint toch pas volgende week, zeiden ze. Dan heb je volgens mij een tijd je onder een steen geleefd." Een paar uur later, in het vip-dorp dat bij het Deltapark is gerealiseerd, krioelt het van de mensen. Dat een dagje Tour als Very Important Person vierhonderd euro kost - daarvoor krijg je het nodige vertier, een tribuneplek, eten en drinken - heeft weinig aandient, gevolgd door een enkele flits. De tribunes stromen leeg, toeschouwers proberen een droog onderkomen te vinden. Dat is niet makkelijk op de open Neeltje Jans, waar veel plekken ook nog eens door het hekwerk van de Tour zijn afgezet. Bij een lange rij van die hekken zijn de reclame doeken dan al verwijderd, omdat de wind de afscheiding omver heeft geblazen. De hoofdrolspelers van editie 102 van de Tour de France krijgen er weinig van mee. Zij starten in een zonnig Utrecht en fietsen via onder meer Montfoort, Gouda, Rotterdam en Hellevoetsluis rich ting Neeltje Jans, waar de finish- streep is getrokken. Dat gebeurt 's ochtends, kort na de briefing van de bouwploeg om 8.49 uur. „Bien- venue a Zélande", zegt de baas van de werkmannen, met de mi crofoon aan zijn mond. 's Nachts is al veel werk verzet door de men sen van Tourorganisator ASO, na de eerste verplaatsing in deze Tour. Van het warme, broeierige Utrecht naar Neeltje Jans, waar de weermannen code geel hebben af gekondigd. En niet omdat de lei der van het algemeen klassement een trui in die kleur krijgt.... Loek Schipper luistert deze och tend mee, al is zijn Frans niet al te best. „Ik heb eens een spoedcur sus willen volgen", zegt de project leider van de Provincie Zeeland. „Omdat ik het hartstikke druk had, ben ik niet verder gekomen dan twee uurtjes." Schipper heeft een kort nachtje achter de rug. „Ik ben hier om kwart over twee van nacht weggegaan. Drie uur later was ik weer terug. Ik noem het Han Polman, commissaris van de koning, stapt rond met een doorzichtige poncho over zijn maatpak. De burgemeester van Veere, Rob van der Zwaag, volgt in zijn kielzog. Ze zoeken even een droge plek op in het Topshuis, maar laten zich niet ontmoedigen door de neerslag. „Het is jammer dat het nu regent", bekent Pol man. „Maar verder is dit een fan tastische dag voor Zeeland. Of het voor herhaling vatbaar is? Wat mij betreft wel." Het duurt niet lang voordat ook het onweer zich in de verte Het is bijna twee uur 's middags als iedereen een col lectieve zucht van teleurstelling lijkt te slaken. Pot verdorie! Komt de Tour naar Zee land, begint het te regenen. Ter wijl op de tv-schermen nog een zonnig Utrecht te zien is, heeft op Neeltje Jans de stevige wind gezel schap gekregen van ongewenste regendruppels. Natuurlijk, wind en water horen bij deze provincie, maar dit is niet de manier waarop iedereen Zeeland wil promoten. Al sinds 1999 wordt er gepro beerd de Tour de France naar Zee land te halen. Kees Bal is al vanaf het eerste uur betrokken bij die inspanningen. door Willem Adriaansens 1. Hoe heeft u de Touretappe van vandaag ervaren? 2. U bent al sinds 1999 actief om de Tour naar Zeeland te halen. Heeft u nooit gedacht: 'Ik stop ermee'? 3. Heeft u nooit slapeloze nachten van deze Touretappe gehad? Kees Bal 4. Was het de jarenlange inspannin gen waard? 6. Wat gaat u na de Zeeuwse Tour etappe doen? Op vakantie? 7. En was dit het dan? Of volgt nu een poging om de Vuelta naar Zee land te halen. Die is per slot van reke ning nog nooit in Zeeland geweest. Het weer en de Niels Tournoij Halverwege de middag komt de regen in Zeeland met bakken uit de he mel. Schuilen was het devies, foto Johan van der Heijden door Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38