'Smog zal prestaties dit weekeinde remmen' Temperatuurmetingen steeds preciezer r 8 NIEUWS Het is de week van de sneuvelende warmterecords. De heetste dag ooit blijft vooralsnog fier overeind. Gepakt na verkrachting vrouw (85) Onderzoek jeugdzorg on van Lieshout (70) houdt de ther mometers nauwge zet in de gaten. „Maastricht had don derdag 38,4 graden. Net niet genoeg. Wij houden het record in Warnsveld." Een record dat werd gevestigd in de tuin van huisarts Jan Thate. Als kind speelt Van Lieshout vaak in de bossen ernaast. „Toen interesseer de het huisje me weinig. Nu wel: iedereen heeft het erover." Het weerhuisje bestaat niet meer. Maar op tal van zwart-wit- foto's is het houten kastje te zien. Het staat op wit geschilder de palen. Thate had elke dag een trapje nodig om de instrumen ten af te lezen. Op 23 augustus 1944 noteert de dokter de hoog ste temperatuur ooit in Neder land: 38,6 graden. De zomer van 1944 stelde aan vankelijk niet veel voor. Een de pressie bij Groot-Brittannië leid de ertoe dat de geallieerde inva sie in Normandië moest worden uitgesteld. Ook na D-Day (6 juni 1944) was het koel, wisselvallig en grijs. Tot augustus. Toen zuchtte Nederland onder de hit te. Op veel plaatsen viel bijna vier weken lang geen druppel re gen. Maar in 2006 trok het weerbe- dijf MeteoConsult de betrouw baarheid van de meting in twij fel. Het weerstation zou op de verkeerde plek hebben gestaan. Bovendien betrof het een meting in oorlogstijd. Amateurmeteoro logen moesten de Duitse bezet ter schriftelijk beloven geen gege vens over het weer en het kli maat vrij te geven. De nabestaanden van Thate waren woest. De arts was welis waar een hobbyist, maar het KNMI had zijn weerhuisje en in strumenten in orde bevonden. MeteoConsult bood verontschul digingen aan. Inmiddels maakt het KNMI uitsluitend nog gebruik van ei gen weerstations. „We hebben er op land 33," zegt Jan Rozema, hoofd observaties. „Ze zijn bij voorbeeld te vinden op vliegvel den en aan de monding van de grote havens." De overige sta tions staan soms in plaatsen waar de meeste mensen nog nooit van hebben gehoord: Ar- 'Thate was hier een autoriteit. Ook zonder weerstation' een, Ell, Hupsel. „We kijken uit sluitend naar de ideale geografi sche spreiding", verduidelijkt Ro zema. „Alle weerstations staan op een veldje van 10 bij 15 meter en meten hetzelfde, automa tisch. Luchtdruk, luchtvochtig heid, temperatuur, wind. Alleen op Schiphol hebben we ook me- teorologen die metingen doen." De Wereld Meteorologische Or ganisatie, een onderdeel van de Verenigde Naties, heeft regels op gesteld voor de weerstations. Ro zema: „De eisen zijn vaak lo gisch. Je zet een weerstation niet naast een flat, maar in open veld. Al heb je nooit tot 100 procent ze kerheid. Als een boer zijn naast gelegen akker gaat beregenen, kan dat de boel beïnvloeden." Tot 1950 gebruikte het KNMI in De Bilt een vergelijkbaar weer huisje als Thate had. Met een thermometer onder een houten afdak. Maar de temperatuur bleek zo wel twee graden hoger te kunnen uitvallen dan de daad werkelijke temperatuur. Met de wijsheid van nu zouden sommi ge van de hittegolven uit de ja ren '40 wellicht niet meer in de boeken komen. Thate deed zijn metingen in elk geval heel precies, herinnert Van Lieshout zich. „De dokter was accuraat in alles wat hij deed. Hij fotografeerde en was amateursterrenkundige. Hij had een sterrenkijker in zijn praktijk staan. Thate was een autoriteit in het dorp. Al zou hij dat ook zon der weerstation zijn geweest." „Daarin moet staan wat de over heid moet doen bij hoge concen traties smog. Het belangrijkste is het voortdurend informeren van de burgers, bijvoorbeeld elke avond in het Achtuurjournaal. Ge woon een waarschuwing in de vorm van een kaart, zoals bij het weerbericht, waarop staat waar in het land hoge concentraties smog worden verwacht. Dan zijn de mensen gewaarschuwd en weten ze dat ze daar midden op de dag beter geen zware inspanningen kunnen verrichten." „Er is op dit gebied bijna niets ge regeld in Nederland, alleen het mi nimale dat vanuit Europa wordt verplicht. Het huidige beleid is vooral heel erg slap en werkt to taal niet. Bovendien kan smog niet alleen onprettig zijn, maar ook gevaarlijk voor mensen die last hebben van de luchtwegen. Dat zijn er in Nederland ongeveer 1 miljoen." „Neem vandaag als voorbeeld. Het lijkt prachtig weer om een stuk te gaan fietsen. Een strakblauwe lucht, hoge temperatuur en nau welijks wind. Maar wat je niet ziet is dat de concentratie ozon mi nimaal tien keer hoger is dan nor maal. Dat merk je pas als je je in spant, dan krijg je bijvoorbeeld ademhalingsproblemen. Ook voor de wielrenners in de Tour is dit geen pretje. Ik weet zeker dat zij door de smog dit weekend geen toptijden gaan rijden." 'Smog is niet alleen onprettig maar soms ook gevaarlijk, als je luchtwegproblemen hebt' mensen De politie in Den Haag heeft een 44-jarige inwoner opgepakt die een vrouw van 85 meermaals zou hebben verkracht. De man kwam woensdagnacht via het slaapkamerraam de woning binnen. Hij hield de bejaar de vrouw enkele uren vast en verkrachtte haar. Rond 09.00 uur wist de vrouw te ontsnappen en hulp te roe pen. De forensisch experts vonden een vingerafdruk, waarna de identiteit van de verdachte kon worden vast gesteld. De politie hield de man daarna aan. Een overheidscommissie gaat onderzoek doen naar mishandeling van kinderen in pleeggezinnen en tehui zen. De commissie presen teert zich dinsdagmiddag en staat onder leiding van Mi- cha de Winter, hoogleraar aan de Universiteit Utrecht. Doel is aard en omvang van zowel psychische als fysieke mishandeling van kinderen in kaart te brengen vanaf 1945. Kinderen in een jeugd zorginstelling hebben een veel grotere kans seksueel misbruikt te worden. door Cerben van 't Hof Ton van Lieshout door Jasper Monster BILTHOVEN. De hitte komt niet al leen. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) waar schuwt voor de hoogste concentra tie smog in tien jaar. Milieudefen sie wil dat er in Nederland een na tionaal smogplan van kracht wordt. Wat houdt het smogplan in? Waarom een smogplan? Waarom zijn hoge concentraties smog gevaarlijk? Stichting Milieudefensie ROERMOND Van Rey: VVD'er blijven Oud-wethouder Jos van Rey heeft bezwaar aangetekend tegen zijn royement als par tijlid. De VVD heeft het be zwaar in behandeling. On langs schrapte de VVD het landelijk lidmaatschap van Van Rey, die van corruptie wordt verdacht. Eerder al werd hij uit de afdeling Roer mond gezet. De beroeps commissie heeft tot eind ok tober voor een besluit. GLASGOW Aanslag Tunesië herdacht Groot-Brittannië heeft giste ren met een minuut stilte de 38 slachtoffers herdacht van de terreuraanslag in Tunesië een week eerder. Koningin Elizabeth leidde de herden king vanuit Glasgow. Op Wimbledon werden de ten niswedstrijden even stilge legd. In de badplaats Sousse, plek van de aanslag, was ook een herdenking. Dertig slachtoffers waren Britten. DEN HAAG DEN HAAG De zomer van 1947 was warm en droog: op Walcheren bekijken op 26 augustus een vrouw en kind de gebarsten, verdroogde aarde. foto J.J.M. de Jong/Spaarnestad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8