baJd^rwun.fjJ d u ÏZjrJ. (frïzl n.ji I a Om vijf uur in middag Liberale Brabander de politiek in uit 'onbegrip en 6 NIEUWS Pas baby als baas het goed vindt Hij is de rijzende ster van de WD, 34 jaar en al staatssecretaris van Justitie. Klaas Dijkhoff is haast niet bij te benen. „Het tempo heb ik niet zelfbedacht." jasv COLUMN Tommy Wieringa De zanger stierf op dinsdag. Het was aangekondigd, zijn echtgenote had een bericht gestuurd waarin stond dat het dinsdag zou zijn, in de namiddag. De eeuwige jachtvelden, noemde ze het. Je wacht tot het bekend zal wor den, ze zullen het erover hebben op radio en televisie, zijn stem, zijn betekenis. Het wordt dinsdag. Middag, vijf uur in de middag. Heeft hij de moed, wil hij niet misschien niet nog één dag... Het Nu lag hij in een blauwe kist, het deksel vol witte rozen gebeurt, je hebt dat wel eens ge hoord, van de vrienden rond het bed, de drank die vloeit, het la chen en het huilen tot het mo ment daar is. Maar dan het be sluit: nog niet, ik blijf nog even, doodgaan kan ook morgen nog. Zo niet nu - dat het is gebeurd, lees je de volgende morgen, het staat op de voorpagina van de kranten die bij je in de bus vallen. In Vlaanderen ruimen ze zendtijd voor hem in, concerten en inter views, maar hier niet, hier alleen overzichten van zijn carrière in de kranten, de hoogtepunten. Juist in Vlaanderen, tijdens een voorleestournee langs de theaters in het voorjaar, waar hij elke avond besloot met het lied dat hem de grootste roem had ge bracht, zei hij tevreden: 'Ik was al weer een beetje vergeten, een ge zicht in de supermarkt waarvan je denkt, wie was dat ook alweer? Maar het slechte nieuws, het uit- behandeld zijn, heeft me nieuwe bekendheid gegeven.' In de Nederlandse theaters zei hij zijn liedtekst nog op, het hoesten verhinderde hem het te zingen. De regisseur zei: 'Wacht maar, naarmate we dichter bij Vlaande ren komen, gaat hij zingen.' En verdomd, hij zong. Hij zong in Antwerpen en Gent, in Mechelen en Sint-Niklaas, en het was hart verscheurend mooi, niet alleen als zwanenzang maar ook omdat het volmaakt was, uitgebeend en stil, een gewijde ruimte die je bin nengaat. Nu lag hij in een blauwe kist, het deksel vol witte rozen. De uit vaartplechtigheid riep geesten uit het verleden op, de rockers die je als jongen zag, heftig en onvoor waardelijk bewonderd. Je hebt nog foto's van ze, hoe ze in limou sines naar de zalen reden en na dien verdwenen in de nacht. Ze dragen het geverfde haar nog even hoog als toen, hoog maar dun, een leven van alcohol en nar cotica heeft ze het aanzien van le vende doden gegeven. Hun ogen hebben veel gezien, zij waren de eersten. De bassist leunt op een stok, een leren broek wijd rond zijn dunne benen. 'Stok 'n' roll', fluistert iemand, maar ik zal nooit vergeten dat ik ooit net zo wilde zijn als hij, arrogant en bewon derd, met meisjes die mijn naam riepen en de volumeknop op tien. JIAOZUO Zomaar zwanger wor den zit er niet in bij een finan ciële instelling in China. Werk neemsters moeten toestemming vragen voor hun zwangerschap, zodat de baas het verlof kan in roosteren. Wie toch zwanger wordt, riskeert een boete van om gerekend bijna 150 euro. Ook zet ten medewerksters hun bonus sen en promoties op het spel. Dat meldt de krant South China Morning Post uit Hongkong. Al leen getrouwde vrouwen die min stens een jaar bij het bedrijf wer ken, komen in aanmerking voor zwangerschap. Het bedrijf zou veel jonge vrouwen in dienst heb ben. Stadsbestuurders zeggen dat de regel helemaal niet mag. Hij is toevallig bij fami lie als z'n mobieltje gaat. Mark Rutte. De premier wil hem als de nieuwe staatssecre taris, als opvolger van de afgetreden Fred Teeven. Of hij het ziet zitten. Dijkhoff stemt resoluut in. Toch loopt hij daarna 'enigszins verdwaasd' terug naar de kamer vol familieleden. Die zijn ook wel 'even onder de in druk'. Behalve z'n jongere broer dan. „Hij zei: dan krijg je een auto met chauffeur en dat komt mooi uit, zo goed rijd je niet." Dijkhoff is de eerste om zijn eigen faam te relativeren. 34 jaar, al staatsse cretaris, de flitsende komeet van de WD. Een enkeling meent dat hij on derweg is naar het Torentje. Dijkhoff (Brabantse tongval, nonchalant baard je) hoort het lachend aan. De das is af- geknoopt, het bovenste knoopje los. „Ik kan er wel heel stoer over doen, maar ik denk ook heus wel eens: waar ben ik aan begonnen?" Zoals die eerste ochtend, de dag na zijn officiële benoeming. Als hij uit bed is gestapt, wachten in de woonka mer drie tassen vol dossiers, goed voor tientallen kilo's. „Toen dacht ik: nou, prettige wedstrijd. Wittebroodsweken zijn er kennelijk niet." KLAAS DIJKHOFF „Het tempo van mijn carrière heb ik niet zelfbedacht. Ik dacht altijd: als ik de halve marathon ga lopen, wil ik eerst in mijn eentje 23 kilometer doen. Ik ben daarin veranderd. Ik denk nu: misschien kan ik het, dus ik doe het." „Het zinkt langzaam in. Elke keer als ik een werkbezoek heb gedaan, zie ik waar ik verantwoordelijkheid voor draag. Zo van: dat hoort er ook nog bij. Dat is spannend, want mijn portefeuil le bestaat uit dingen die mensen raken. Als het over Veiligheid en Justitie gaat, is er meestal iets aan de hand." Dijkhoff is niet vies van en vleugje po pulisme. Zie z'n leus voor een verkie zingscampagne ('Kies Klaas!') en zijn teksten over jihadisten ('Wij hebben ze liever in de bak dan daar in Irak'). Als Kamerlid valt hij op door zijn strak ge sneden pakken en 'hipster-baardje'. Le zeressen van Cosmopolitan riepen hem uit tot 'meest sexy politicus'. Hij moet sindsdien bij de WD de bijnaam Cosmoboy dulden. Van dikdoenerij moet Dijkhoff niets hebben. Wars van macht en status. Een bourgondiër, gek op eten, mooie spullen en goede wijn. Maar: „Voor het geld doe ik het niet." „Er is heel veel dure wijn die helemaal niet te drinken is, maar dan doet ieder een net alsof." „Uit onbegrip en irritatie. Er zijn men- 8 dagen Boedapest en omgeving 8/10 dagen Barcelona Gaudi en Dali Van der Valk Barcarola 1 10 dagen Het Prinsdom Andorra 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 12 dagen Makarska Riviera Podgora KROOTIE- 'Ik denk soms: waar ben ik aan begonnen' door Tobias den Hartog en Deborah Jongejan U ging van raadslid in Breda naar staatsse cretaris in slechts vijfjaar tijd. Geboren: 13 januari 1981 in Soltau (Duitsland) Studeerde rechten in Tilburg, promo veerde in 2010 Werd in 1998 lid van de WD 2010: fractie voorzitter WD in Breda én WD-Kamerlid In maart 2015 benoemd tot staatssecretaris Dan komt het moment dat het gewicht van het ambt op je neerdaalt. Goede wijn kost toch geld? Waarvoor zit u dan wel in de politiek? (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Brochure en boekingen: Vertrekdata: 13 juli 10 aug 7 sept 5 okt Vertrekdata: 2 Aaug 17,21 sept5,17, 26 okt Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. ukjjL m Vertrekdata: 20juli/3,17,31 aug/IA, 28 sept/12 okt Vertrekdata: 20juli/3,17,31 aug/lAsept/5 okt Vertrekdata: 27juli10, 24 aug 17,21 sept/5 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6