Meer rook, maar nog altijd geen vuur bij Willem II Ia Een akelig leeg vak in een kolkende arena SPORT 9 Gisteren kwamen dezelfde journa listen, Menno van Dongen en Wil lem Feenstra, met nog een spelers- naam (doelman Maikel Aerts) en met nog drie vermoedelijk gefixte uitwedstrijden in hetzelfde sei zoen: die bij FC Utrecht (t-o), Sparta (2-1) en NAC (4-0). Opnieuw geen harde bewijzen in de Volkskrant en Aerts stelt van niets te weten. De nieuwe in formatie komt volgens de journa listen uit mails tussen de match- fixer en Kargbo, die ook in han den zouden zijn van het politie team dat de zaak Willem II onder zoekt. Het woord 'ook' doet ver moeden dat de journalisten er zelf over beschikken. Als we ernaar vragen, hullen de onderzoeksjour nalisten zich in nevelen. De vraag die dan rijst is natuur- Voormalig Willem ll-doelman Maikel Aerts ontkent in alle toonaarden iets te maken te hebben met matchfixing lijk waarom de Volkskrant de in houd daarvan niet letterlijk publi ceert. Dat de politie over de mails beschikt, betekent volgens de scri benten dat er nu waarschijnlijk een strafzaak komt. Zou Willem II als club ook be straft kunnen worden? Kan het eerste team - als er sluitend be wijs komt - bijvoorbeeld terugge zet worden naar de eerste divisie? Algemeen directeur Berry van Gooi is daar op dit moment nog niet bang voor. „In het buitenland gebeurde dat weieens als bestuur ders van een club betrokken wa ren bij de matchfixing. Ik ga ervan uit dat dat bij ons niet het geval is geweest." Ook de journalisten van de Volkskrant zijn die mening toe gedaan. Zij hebben geen signalen dat er 'anderen dan spelers' mee deden aan het vals spel. Blijkbaar valt het allerminst mee om iemand veroordeeld te krijgen. Kargbo werd eerder ook al verdacht van matchfixing bij het nationale team van Sierra Leo ne in 2008, maar de FIFA heeft hem nog altijd niet geschorst. Waar rook is, is vaak ook vuur. Maar het is zeer de vraag of in de ze zaak de aanstichter van de brand kan worden gevonden. Jour nalistiek bewijs is namelijk iets an ders dan juridisch bewijs. Verstappen opent in stijl op Silverstone Max Verstappen kondigde het voorafgaand aan de Grote Prijs van Groot-Brittannië al aan. Vol gens de Limburger zou het hoge- snelheidscircuit zijn auto, de STR10, wel eens goed kunnen lig gen. In de eerste twee trainings sessies, waarin de Duitser Nico Rosberg namens Mercedes de toon zette, werd zijn vermoeden bevestigd. Met een derde plek in de ochtendsessie, achter de Mer- cedessen van Rosberg en Lewis Hamilton, opende Verstappen in stijl, 's Middags kon hij dat huza renstukje weliswaar niet herha len (zevende), het deed geen af breuk aan zijn goede gevoel. SPORT KORT Van Vleuten krijgt eerste roze trui Wielrenster Annemiek van Vleu ten heeft de proloog gewonnen in de Giro Rosa, de Ronde van Italië voor vrouwen. De renster van Bigla legde het twee kilome ter korte parcours in de Sloveen se hoofdstad Ljubljana als snel ste af en mag daarom vandaag in de roze leiderstrui starten. Van Vleuten was net iets sneller dan drie rensters van Rabo-Liv: Lu- cinda Brand, Roxane Knetemann en Anna van der Breggen. Ellen van Dijk maakte de Nederlandse hegemonie compleet en eindig de als vijfde. Marianne Vos verde digt dit jaar vanwege verschillen de blessures haar titel niet. m* r De schaduw van een don ker verleden hangt van avond (22.00 uur) bo ven de finale van de Co- pa América. Geen stadion ter we reld heeft een bloediger verleden dan het Estadio Nacional in Santia go, waar Chili tegen Argentinië op jacht gaat naar de eerste grote prijs uit de geschiedenis. 47.000 fans zullen het Estadio Nacional laten kolken. Maar één tribunevak zal leeg blijven, zoals altijd. Een vak waarin houten ban ken staan uit lang vervlogen tij den, verlicht door een spookachti ge gloed. 'Un pueblo sin memoria es un pueblo sinfuturo', zo luidt de tekst die erboven is geschreven. 'Een volk zonder herinnering is een volk zonder toekomst.' Het is een verwijzing naar de zwartste periode uit de Chileense geschiedenis. Na de bloedige staatsgreep in 1973 door generaal Augusto Pinochet werden talloze studenten, vakbondsleiders, intel lectuelen en politieke tegenstan ders als slachtvee naar het immen se stadion gedreven, waar toen nog plaats was voor ruim tachtig duizend toeschouwers. In feite werd het Estadio Nacional één groot concentratiekamp. De gevan genen moesten op de houten ban ken liggen, onbeschut tegen de tropische zon of de nachtelijke kou, nauwlettend in de gaten ge houden door zwaarbewapende mi litairen. Eén voor één werden ze naar de kleedkamers geroepen, waar de gruwelijkste martelingen wachtten. Volgens de officiële cijfers wer den van de zeker 20.000 gevange nen er 41 vermoord, maar nie mand die dat in Chili gelooft: het moeten er veel meer zijn geweest. Niet alleen Chilenen, maar ook buitenlanders die door het dictato riale regime als gevaarlijk werden beschouwd. Zo werden de botten van de Amerikaanse journalist Charles Horman gevonden in een muur van het stadion. Leeg doel Het was een onwaarschijnlijke voetbalwedstrijd die - acht weken na de staatsgreep - min of meer een einde maakte aan de gruwe lijkheden in het stadion. De Sov jet-Unie moest in en tegen Chili een beslissend kwalificatieduel spelen voor het WK van 1974. De Russen hadden lucht gekregen van de bloedige taferelen en wei gerden af te reizen naar Santiago. De FIFA besloot daarop om het Estadio Nacional te inspecteren. De gevangenen werden door mili tairen naar de catacomben gedre ven, zodat de officials niets vreemds konden ontdekken. Daar- op werd groen licht gegeven voor een absurde vertoning: elf Chile nen trapten af op een veld zonder tegenstander, speelden de bal ne gen keer rond en scoorden vervol gens in een leeg doel. De arbiter floot direct af, na negentien secon den; Chili ging naar het WK. Na het aftreden van Pinochet in 1990 werd de met bloed be smeurde arena weer langzaam in ere hersteld. De houten banken zijn stille getuigen van een tijd perk waarin het bloed van de paal droop. Chili en Argentinië zullen elkaar vandaag te lijf gaan in een finale die ongetwijfeld zal ont branden in een klassiek, meedo genloos Latijns voetbalgevecht. Een strijd op leven en dood. Maar anno 2015 niet letterlijk, gelukkig. SERENA WILLIAMS ONTSNAPT ZATERDAG 4 JULI 2015 door Max van der Put TILBURG. Het bleef lang stil nadat journalisten van de Volkskrant in ja nuari berichtten over vermoedelij ke matchfixing bij Willem II. Toen was het nieuws dat verloren uit wedstrijden tegen Ajax en Feye- noord in het seizoen 2009-2010 zouden zijn gefixt en Ibrahim Karg- bo de spil zou zijn. Harde bewijzen waren er niet. De Willem ll-midden- velder ontkende alles. AUTOSPORT VOETBAL Kramer op weg naar Abu Dhabi Michiel Kramer lijkt ADO Den Haag in te gaan ruilen voor Ba- niyas FC, een club uit Abu Dhabi. Beide clubs zijn in onder handeling over een transfer van de 26-ja- rige spits. Als beide clubs een akkoord be reiken, is de kans groot dat Kramer naar het emiraat ver trekt. „Deze aanbie ding was financieel zo aantrekkelijk. Dit kon ik niet laten schieten", aldus de kopsterke aanvaller. UITSLAGEN AUTOSPORT Formule 1. CP van Groot-Brittannië in Sil verstone. Stand na tweede training: 1Rosberg (Dui/ Mercedes) 1.34,155, 2. Raikkönen (Fin/Ferrari) 1.34,502, 3. Vettel (Dui/Ferrari) 1.34,522, 4. Flamilton (GBr/Mercedes) 1.34,621, 5. Kvyat (Rus/Red Buil) 1.35,009, 6. Ricciardo (Aus/ Red Buil) 1.35,153, 7. Ver stappen (Ned/Toro Rosso) 1.35,300, 8. Flülkenberg (Dui/Force India) 1.35,387, 9. Sainz (Spa/Toro Rosso) 1.35,866, 10. Massa (Bra/Williams)1.36,147. BEACHVOLLEYBAL WK in Den Haag. Vrouwen, halve finale: Lima/Fernanda (Bra/9) - Holtwick/Semmler (Dui/4) 21-12 21-15. GOLF Frans Open in Parijs Stand na tweede ronde: 1Dubuisson (Fra), WIELRENNEN de transfer is ge moeid, is niet be kendgemaakt. VOETBAL Falcao op huurbasis naar Chelsea De Colombiaanse spits Radamel Falcao speelt het komende seizoen voor Chel sea. De Britse club heeft een huurover eenkomst voor één seizoen gesloten met AS Monaco. Falcao speelde afgelopen seizoen voor het Manchester United van Louis van Gaal, maar kwam daar niet goed uit de verf. Kaymer (Dui) en Cabrera (Spa) 138 slagen (-4), 4. Molinari (Ita), Hatton (Eng), Van Zyl (zAf), Morrison (Eng) en Brooks (Eng) 139. TENNIS Wimbledon in Londen. Mannen, derde ronde: Djokovic (Ser/1) - Tomic (Aus/27) 6-3 6-3 6-3, Wawrinka (Zwi/4) - Verdasco (Spa) 6-4 6-3 6-4, Kyr- gios (Aus/26) - Raonic (Can/7) 5-7 7-5 7-6 (3) 6-3, Casquet (Fra/21- Dimitrov (Bul/11 6-3 6-4 6-4, Anderson (ZAf/14) - Mayer (Arg/24) 6-4 7-6 (6) 6-3, Coffin (Bel/16) - Baghdatis (Cyp) 6-3 6-4 6-2, Kudla (VSt) - Gi- raldo (Col) 6-2 6-7 (3) 2-6 6-1 6-3. Vrouwen, derde ronde: Serena Williams (VSt/1) - Watson (GBr) 6-2 4-6 7-5, Sjarapo- va (Rus/4) - Begu (Roe/29) 6-4 6-3, Safarova (Tsj/6) - Stephens (VSt) 3-6 6-3 6-1, Dijas (Kaz) - Petkovic (Dui/14) 7-5 6-4, Venus Wil liams (VSt/16) - Krunic (Ser) 6-3 6-2, Vande- weghe (VSt) - Stosur (Aus/22) 6-2 6-0, Aza- renka (WRu/23) - Mladenovic (Fra) 6-4 6-4, Bencic (Zwi/30) - Mattek-Sands (VSt) 7-5 7-5. Af*T OTl LONDEN. Tennisster Serena Williams is gisteren ontsnapt aan uitschakeling cjlij LvL xiV L vJJ-' 0p Wimbledon. De nummer één van de wereld stond tegen de Britse hoop \X7imh1 OTl Heather Watson in de beslissende derde set met 0-3 en 4-5 achter, maar fiiiUlCUl/II knokte zich op de van haar bekende wijze terug in de partij: 7-5. De vijfvou dig winnares in Londen ontmoet in de vierde ronde haar zus Venus, foto EPA VOETBAL Van Duinen kiest voor Düsseldorf Mike van Duinen (fo to) verruilt ADO Den Haag per direct voor Fortuna Düsseldorf. De 23-jarige aanval ler heeft bij de forma tie uit de Duitse Tweede Bundesliga een contract voor vier jaar getekend. Hoeveel geld er met door Roel Wiche Volgens de officiële cijfers werden 41 mensen vermoord, maar geen Chileen die dat gelooft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60