thuiswedstrijd in de stad die hij liever mijdt Groen SPORT 5 Finish Etappe van vandaag en morgen Vandaag begint de Tour de France met een 13,8 kilometer lan ge tijdrit dwars door Utrecht. Start en finish vindt plaats rondom de Jaarbeurs. Morgen wordt eveneens in Utrecht gestart, waar bij het peloton letter lijk onder de Dom door zal rijden. Als de renners de stad hebben verlaten, zetten ze on der meer via Gouda en Rotterdam koers naar het deltapark Neeltje Jans in Zeeland, waar de finish ligt. Als de wind gunstig staat, lig gen waaiers op de loer. der sinds Erik Breukink in 1989 geel, dan kan geen mens dat nog een verrassing noemen. Het Ne derlandse wielrennen bloeit weer en Dumoulin is daar de be lichaming van. „We zijn meer en meer een landje aan het worden om weer echt rekening mee te houden", merkt ook Robert Ge- sink, kopman van LottoNL-Jum- bo. „Zeker hoe Tom zich ontwik kelt. Hij behoort bij de drie beste tijdrijders van de wereld." Geschiedenis in de maak Mist Dumoulin in Utrecht de lei derstrui? Geen paniek, dan krijgt hij wellicht maandag in België nog een herkansing. Na de rit naar Zeeland wacht dan een fi nish boven op de steile Muur van Huy en van alle pure tijdrij ders gaat de Limburger mis schien wel het beste omhoog. Maar met twee etappes op Ne derlands grondgebied klinkt de Muur van Huy nog heel ver weg. Eerst maar eens een Hollands wielerfeestje in de schaduw van de Dom, langs molens en weilan den, door hartje Rotterdam en dan over de winderige dijken van Zeeland. „Ik denk dat het echt een gekkenhuis wordt. Al die juichende mensen, daar krijg je een kick van", aldus Bauke Molle- ma, kopman van Trek. „Altijd als de Tour hier is, lijkt het hele land in één keer in de ban te zijn van de sport", constateert Clement. „In 2006 stonden er bij een ritaankomst in Valkenburg 800.000 mensen. Op een dinsdag, hè. En nu is het weekend. En lek ker weer. En Utrecht ligt veel cen traler... We gaan samen een stukje geschiedenis schrijven." LE PETIT TOUR Haar favoriete kleur is nog altijd groen. „Kleur van de sprinters hè?", lacht Mi rella van Melis (36) als ze samen met haar drie kinderen Zoë, Laura en Bjarne rondhangt bij de bus en vrachtwagen van LottoNL-Jumbo. Voor de wielerkenners is Mirella van Melis het meisje dat in 1997 naar de wereldtitel bij de junioren sprintte. Voor het personeel en renners van Lotto-Jumbo is ze de vrouw van hun osteopaat Björn van Melkebeke. „Heel veel men sen zeggen: je wist waar je aan be gon. Dat klopt, maar daardoor is het niet gemakkelijk", zegt ze over het leven met een man die vanaf vandaag drie weken is vertrokken naar Tour en Frankrijk. Heel af en toe bezoekt ze Björn tij dens de Tour. „Als hij een beetje in de buurt is. En dan weet je nog dat hij eigenlijk geen tijd heeft voor ons." De kinderen genieten er niet min der van. „Die geven trouwens niks om wielrennen. Björn wees ze zo juist op Contador. 'Die gaat mis schien de Tour winnen.' Ze keken hem aan alsof ze wilden zeggen: wat boeit ons dat? We komen hier voor jou. Prachtig toch?" Wilco Kelderman: „Niet eens zo veel. Ik kom er helemaal niet zo vaak, op de fiets al helemaal niet. Bij trainingen mijd ik die stad juist. Het was vroeger niet eens de stad waar ik inkopen deed of kle ren kocht. Dat deed ik in Amers foort. Maar de Tour-start is straks zo dicht bij huis dat het automa tisch speciaal wordt." „Mwah, in de training mag een paar keer Posbank dan lastig zijn, in een koers vliegen we er zo te genop, hoor. Bovendien, het is de Bible Belt, hè. Barneveld is vrij stijf, hoor. Het zou zelfs best kun nen dat veel Barnevelders zouden protesteren als de Tour daar zou passeren. Maar ik ben zelf hele maal niet zo opgevoed, hoor. Nooit echt naar de kerk geweest. Bij ons stond wielrennen altijd aan, vroeger." 'Ik was toeschouwer bij' de Tour-start in 2010, ik krijg nog kippenvel als ik erover praat' „Dat beeld van die staking met Marco Pantani in kleermakerszit op de grond (in 1998, red.). Dat tv- beeld vergeet je nooit meer. Net als die Tour waarin Erik Dekker drie ritten won. Ik weet nog dat ik toen dacht: waarom draagt hij nu niet het geel? Hij is toch de beste? Ik snapte er toen nog niets van, joh. Ik zat in 2000 nog niet eens op wielrennen. Was toen pas net begonnen met schaatsen." „In 2010 pas. Bij de proloog in Rot terdam. Ik was net belofte bij Ra bobank. Zijn we met z'n allen daar gaan kijken op de Erasmus- brug. Het regende die dag, maar het was fantastisch. Al die heli's boven de stad. Die golf van geluid als er weer een renner aankwam. Ik krijg nu nog kippenvel als ik er over praat. Vorig jaar ben ik in En geland ook nog even langs ge weest. Toen begon het helemaal te kriebelen. Vroeger had ik dat nooit zo. Toen dacht ik: de Giro en Vuelta zijn ook mooi. Maar als je eenmaal prof bent, begin je te be seffen hoeveel groter de Tour is. 'Mijn doel is top tien, maar met alle wereldtoppers weet je dat het heel lastig wordt' „Absoluut. Ik weet bijvoorbeeld niet zo goed hoe ik het moet in schatten. Mijn ultieme doel is top tien, maar met alle wereldtoppers weet je dat het heel lastig wordt. Misschien is het ook wel te hoog gegrepen, maar je weet nooit hoe het loopt. Wie lagen er vorig jaar allemaal niet op de grond in de eerste week? Daarom kijk ik nog maar niet te ver vooruit. Alles is nieuw. Ik vlieg er maar zo onbe vangen mogelijk in." „Dat besef ik zeker. Maar ik denk dat ik ook nu al niet meer in de po sitie ben om te zeggen: ik wil de Tour uitrijden en daar neem ik ook genoegen mee. Ik was vorig jaar zevende in de Giro. Dan kom je daar niet meer mee weg. En trouwens, ik neem daar zelf ook geen genoegen meer mee." ZATERDAG 4 JULI 2015 7,lkm Biltstr. Jaar-1- beurs Utrecht Rubenslaan Stadion Galgenwaard Croeselaan 13,8km Truus Lierlaan nu gaan we fietsen De door 12.000 mensen bezochte ploegenpresentatie in het Utrecht se Lepelenburgpark was nog maar een voorproefje, foto Getty Images Mirella van Melis door Ad Pertijs Neeltje Jans 166km Gouda 48km Oud dorp 134km Rotterdam 8ikm Utrecht Nieuwerkerk a/d IJssel Helle: 68km voetsluis 115km Wat heb jij eigenlijk met Utrecht? Jammer dat de Tour naar het westen gaat en niet langs jouw streek komt? Wilco Kelderman Wat zijn jouw eerste herinneringen aan de Tour? En zag je de Tour al eens in het echt? Wilco Kelderman Sportief ook? Je volledig beseffend dat je na dit jaar nooit meer in de positie komt om de Tour zo te benaderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56