Gelukkig met huid en haar dankzij de AquaCell waterontharder C AOUACëlI 14 ZEELAND Veel boeken waar jarenlang goede handel in zat, zijn niet meer te verkopen Antiquariaat De Boekenbeurs in Middelburg gooit een aanzienlijk deel van de collectie in de uitverkoop. MIDDELBURG. Het is een sluipend proces. Maar de laatste vijf jaar gaat het hard: het aloude antiquari aat verdwijnt uit het straatbeeld. Kijk naar Zierikzee. Daar waren tien jaar geleden nog drie antiqua riaten. Nu één. In heel Zeeland zijn welgeteld vier winkels overge bleven die werk maken van twee dehands boeken. Sinds de op komst van het internet hebben ze het steeds moeilijker gekregen. Fred Duivenvoorde (66) van An tiquariaat De Boekenbeurs in Mid delburg weet ervan mee te praten. „Het is een ware revolutie", zegt hij. „Heel veel boeken waar jaren lang goede handel in zat, kan ik niet meer verkopen. Voor een vol ledige Winkler Prins Encyclope die kon ik tien, vijftien jaar gele den zevenhonderd gulden vragen. Nu blijft zo'n reeks staan, zelfs als ik hem gratis aanbied. Het Pieter Scheen Lexicon, met de Neder landse beeldende kunstenaars tus sen 1750 en t950, is een standaard werk. Lang verkocht ik dat voor 2000,- gulden. Als ik er nu 150,- euro voor maak is het veel. Een driedelige Van Dale voor 20,- eu ro, niemand wil hem hebben." Duivenvoorde zit sinds 1982 met zijn antiquariaat in Middel burg. Hij rolde per toeval het vak in. Aanvankelijk had hij een halve baan als maatschappelijk werker bij de gemeente. Boeken trokken hem: de lay-out, de omslagen, de typografie. Een vriend nodigde hem uit voor een rommelmarkt. Duivenvoorde: „Ik nam een paar oude olielampen en petroleumstel len mee om te verkopen. En een paar oude boeken. Toen kwam er iemand naar me toe met de vraag: koopt u ook boeken in? Slot van het liedje was dat ik met meer spullen van de markt wegging dan dat ik er naartoe was gegaan." Toen het pand aan de Turfkaai, waarin een touwslagerij zat, te koop kwam, begon hij met De Boekenbeurs. De liefde voor het boek zit diep. Sommige exempla ren heeft hij alleen ingekocht van wege de kaft. Zoals Dik Trom en Pietje Bell met 'gestijfseld linnen banden'. „Thuis heb ik een kast vol met dat soort ruggetjes. Ze la chen je gewoon toe als je de ka mer binnenkomt. Ze hebben nau welijks waarde, maar voor mij is het jeugdsentiment. Gevoelswaar de, dus." Er zijn jaren geweest dat hij op zaterdag drie personeelsleden in de winkel had staan. Die tijd is sinds de opkomst van internet voorbij. Ook de keurig in brieven verwoorde zoekopdrachten, af komstig uit binnen- en buiten land, zijn slechts een herinnering. Kaartenbakken vol met zoekop drachten had hij staan. De grotere bibliotheken waren altijd goede af nemers. Nu zijn ze volgens Dui venvoorde aanbieders. Op de afgenomen activiteit in de winkel heeft hij al ingespeeld door alleen nog op vrijdag en za terdag de deur te openen. Met uit zondering van de komende zomer maanden, dan is hij van dinsdag tot en met zaterdag geopend. In feite heeft het grootste deel van de handel zich naar het internet verlegd. Duivenvoorde ziet ook zijn klanten veranderen: „Had je vroe ger kopers die met een schuin hoofd alle titels in een kast langs gingen, tegenwoordig zijn men sen visueler ingesteld. Ze willen het plaatje zien. Daar ga ik op in spelen. De volle kasten verdwij nen, zodat er ruimte komt voor een mooiere uitstalling. Eerste drukken, boeken met prenten en 'De mensen zijn tegenwoordig visueler ingesteld. Daar ga ik op inspelen met ruimte voor mooie dingen' originele litho's, atlassen, die doen het allemaal nog goed." De boekhandelaar heeft net ro.ooo nieuwe draagtasjes met de naam van zijn winkel besteld. Een teken dat hij nog niet van plan is de deur van De Boekenbeurs te sluiten. „Ik blijf het echte contact met klanten leuk vinden. Als de winkel aantrekkelijker wordt voor de liefhebber van vandaag, dan houd ik het nog wel een tijd vol." De uitverkoop in Antiquariaat De Boekenbeurs in Middelburg be gint vandaag. Twee maanden lang worden er kortingen van 80 pro cent of meer gegeven op de collec ties jeugd- en stripboeken, ge schiedenis, geografie. In het Zeeuwse Vogelwaarde is het leidingwa ter hard. Het echtpaar Mangnus-van Poorten accepteerden het als een gegeven tótdat ze de AquaCell waterontharder ontdekten. Voorbij is nu de kalkaanslag in de badkamer en op de auto. Voorbij zijn de problemen met onhandelbaar lang haar en eczeem aan de handen. Zelfs hondje Kwintie is gelukkiger. Waarom werkten de haarverzorgings- producten van de kapster wél goed in de salon, maar niet als ze ze thuis gebruikte? Wendy Mangnus-van Poorten begreep er niets van tótdat de kapster zelf met een opmerkelijke verklaring kwam."In de salon gebruiken ze zacht water; ze hebben een waterontharder die het kalk uit het leiding water haalt", weet Wendy nu. Ze heeft het systeem gegoogeld en zo kwam ze uit bij de AquaCell: een kastje met twee harsci linders die kalk- en magnesiumdeeltjes uit het water wegvangen. "Eens in de zoveel tijd moetje er zout in doen om de cilinders weer als nieuw te maken. Zo heb je altijd zacht water." Overtuigd na een demonstratie Wendy's echtgenoot was wel geïnteres seerd, zeker toen hij begreep dat zacht water een langer leven geeft aan warm- waterapparatuur en veel minder schoon maakmiddelen in huis vraagt. "Maar hij vond het apparaat ook wel tamelijk prijzig: zo'n 2000 euro. Daarom besloten we een demonstratie aan huis aan te vragen. Kan geen kwaad, verplicht tot niks. Ja, en toen waren we allebei wel heel gauw overtuigd. Het ontharde water schuimde al di rect met een heel klein beetje zeep, ons harde water deed niks. Dus toen hebben we hem gekocht." gen en waterapparatuur, je gebruikt veel minder wasmiddelen, je hebt geen aanslag meer in de badkamer. Mijn man wil ook niet meer zonder; we hebben een zwarte auto. Als je die waste moest je ontzettend poetsen en drogen om het netjes te krij gen. Nu kun je hem bij wijze van spreken vanzelf laten drogen: geen witte puntjes en strepen meer.' Het geluk van een maltezer En als een kers op de taart: ook Wendy's mini maltezer is gelukkiger. "Die hondjes zijn heel gevoelig op de ogen, ze tranen heel snel. Volgens de dierenarts komt dat mede door hard water. Ik gaf mijn hondje dus altijd bronwater uit de fles te drinken. Maar nu kan het gewoon uit de kraan!" Het kan niet op: "Ik vind ons kraanwater nu zelf ook veel lekkerder dan wat je ergens an ders krijgt. Echt, ik ben héél enthousiast, dat mag iedereen weten." HARD WATER ZACHT WATER duidelijk dat zulke hotels óók wateronthar ders gebruiken."Ja, Wendy en haar man zijn zeer tevreden; ze heeft zelfs haar kapster enthousiast gemaakt om bij het verbou wen van de salon een AquaCell te laten in stalleren. En haar man, die een bouwbedrijf heeft en ook particuliere woningen bouwt, neemt de AquaCell in de potentiële voor zieningen mee. "Alles bij elkaar opgeteld zijn de voordelen natuurlijk ook dik de investering waard", meent Wendy. "Zacht water is weldadig voor je haar en je huid, goed voor leidin- Eczeem of droge huid? Ga naar: WWW.AQUACELL.NL Of bel: Q88 98 99 195 Wég eczeem! Ze hebben er nooit spijt van gekregen, want het apparaat le vert wat de firma belooft; heerlijk zacht water. De producten van de kapsalon wer ken nu óók bij Wendy thuis. Maar er stond haar nog een grote verrassing te wachten; het eczeem aan haar handen verdween! "Eigenlijk was het meer een schilferen van de huid, als ik met mijn handen in het wa ter was geweest, en dat werden soms zelfs wondjes. Daar ben ik sinds ons zachte wa ter volledig van af." Oók in hotels en de bouw Eerder was het Wendy al wel opgevallen dat op vakantie, in de betere hotels, het wa ter ook veel aangenamer voor haar lange haar en voor haar huid was. "Later werd me Antiquariaat wordt kijkwinkel door Jan van Damme Fred Duivenvoorde, antiquair Fred Duivenvoorde: „Een driedelige Van Dale voor 20,- euro, niemand wil hem hebben." foto Ruben Oreel (advertorial) Z-iSCcfd" oOO^ejr ZCKudfilk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45