De maan, de wind en wij Banken STREEKTAAL 10 ZEELAND Morgen, 5 juli vertrekken de renners van de tour de France in Utrecht en rijden dan snel naar het voormalige werkei- land Neeltje Jans. 166 kilometer. Ze zul len waarschijnlijk niet over het fietspad van de Hoog- he Plaetweg rijden en dus de mooie dichtregel niet zien die daar ergens staat. Ze hebben geen tijd. De dichtregel is met wat moeite ergens dicht bij de grond te vinden, is soms half verborgen achter on kruid en staat met schreefloze letters gefreesd in een puntige steen. De dichtregel kun je daarom ook beter van buiten leren: hier gaan over het tij de maan de wind en wij Wij. Dat Rijkswaterstaat onder leiding van minis ter Neelie Smit-Kroes dat een mooie dichtregel vond, is wel te begrijpen, want door zo'n installatie als die van de Oosterscheldekering kun je inderdaad de indruk krijgen dat, naast maan en wind, de mens ook een woordje meespreekt als het over getijden- stromingen gaat. Wie de dichtregel schreef, kun je daar niet te weten komen, want Rijkswaterstaat heeft er nog steeds geen naambordje bijgezet. Dat zou volgens mij heel goed gedaan kunnen worden op de zijkant van de steen. De tekst is van Ed Leef- lang, een van de dichters die gevraagd waren om een bondige tekst te leveren. Leeflang woonde een twaalftal jaren in Zeeland. Zijn eerste dichtbundel, 'De hazen en andere gedichten', die in 1979 ver scheen, ademt een Zeeuwse sfeer. Ook de dichter Hans Warren had een regel gele verd: Après nous le deluge. Het is Frans en hij was die taal wel meester, hij vertaalde ook uit het Frans, maar hij kon niet voor zien dat de Tour de France het voormalige werkei- land zou aandoenGezien zijn voorliefde voor na tuur en vogels, zou hij er ook geen voorstander van geweest zijn. Zö'n 70 jaer elee dee Koos Keieman aoltied over Schouwen-Duveland zwaarve. 't Was 'n bitje 'n landloaper. Ie kwam bie vee boeren in behon aoltied mit: Ge- lokkig Nieuwjaer. Ok a was 't in auhustus. Ie kwam nie beedele, kinders konde ouwe wolle sokken bie Ko ruile vö 'n zakboekje of zö. Ie zag t'r nie uut, maansen, je zou je leste cent an z'n eheen De banken bin ok 'n bitje as Ko. Je kan je leste centen d'r an of- hee. Ma da's dan ok d'êênigste ge- liekenisse. Want Ko kwam op aole durpen in da ka je van de banken nie zaahe. Ze doe noe wè, of dat ze mit de klanten vee rekenienge 'ouwe, ma ik kan op mien eihe durp nie m! vö bankzaeken trechte. Wat bin de tieden veranderd in wat bin de sociaole contacten toch maeher g'ore. Wulder aode, toe dat ons joenk waere, 'n spaervaar- ke. As 'n vet g'ore was, most 'n ge slacht 'ore. Mit 'n lepeltje perbeer- de je de centen d'r uut te kriehen, ma ik 't keutje dienk ik ok wè 's kepot motte maeke. In dan wier 't geld op je spaerbankboekje gezet. Ik was wè gröös, toe dat ik tuus- kwam mit 'n groot stempel in m'n boekje. Wi 'n stik rieker! Ik wete d'r nog van, dat 'r eêne op z'n brommertje vanuut Seêskaarke nae Renisse kwam rie- je om in 'n ziekaemertje van 'n woon'uus de klanten van zien bank t'aalpen. Dat was ok best ge zellig, want d'r wier wat of eklest daer. Oort'r nog mit de klanten Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal epraet? Je gae achter de computer zitte in as de verbindiengen goed bin ka je internetbankiere. J'oef gin maans mï te zien of te spre ken. In dienk noe nie, dat de banken dankbaer bin a je je centen daer lae bewaere. Ko dee nog bedanke, ok as 'n gin centen ma 'n stik brood kreeg. Van de banken kreeg je vroeher mit 't nieuwe jaer nog as kedoo de rente. Die rente is t'r vö de betaelrekenienge allank a nie mï in de rest bekent ok naar- hest nae. Je kan net as bie Ko rui le, je krieg vö je centen 'n kalen der of'n ahenda. Aalke bank ei aoltied z'n bes ten edae, om êêl rieke te beken, 'n Bankhebouw mot 'r grööt in staark uutzie, want dan dienke de maansen, dat je as bank betrouw- baerder bin. In d'r stae in de grööte steden gebouwen, zö rieke! Dat maek in druk, Op die plekken ka je maar- ke, dat de banken wè zaahe, dat ze de maansen rieke wille maeke, ma dat ze d'r zaalf't mêêste rieke van 'ore. In de lui an de top nog 't aoldermeêste. Doe julder ok geld uut de muu- re aele? Kan dat bie julder nog in de buurte? Want je mot 'r as durp vö vechte om 'n pinautomaat t'ou- wen. Pinnen bekent noe wè zö an- dig, ma d'r zitte toch ok vee gevae- ren an. D'r bin maansen die of op 'n uuthekookte meniere je pinco de kunne jatte. Toe dat wulder in Zuud-Afrika waere most de vrou we bie zö'n pinapperaot achter mien gae stae mit 'r gezicht naer de straete om te kieken of dat 'r gin dief an kwam loape. Ie zou niks gedurfd want dat grootje van mien kan êêl lillijk kieke. Noe zou je dienke, da'k tehen de banken bin, ma dat is toch nie zö. Je mot 'r toch nie an dienke, dat je nog net as Koos Keieman mit ruilen an je eten mot komme. Neênt, dan toch ma bever pinne. door Henk Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41