CA Campagne tegen 'prikken' in achterkamertjes KOOP NU IN 2015 VOOR DE PRIJS VAN 2014 VOORDEEL 1600,-* LEVERBAAR UIT VOORRAAD!!! VANAF 10.775,- Minister Schippers is een actie begonnen tegen beunhazen in de 'mooimaakindustrie'. ZEELAND 9 DE NIEUWE TOYOTA AYGO CAPPENDIJK TOYOTA een helder hoofd genomen wor den en zonder groepsdruk. Het moet een grondige afweging zijn, waarbij wij als artsen meedenken. Ik krijg wel vrouwen die zeggen: ik ben gescheiden, doe wat. Die willen als het ware een filler in hun ego. Terwijl ik zie: dat gaat hier niet het verschil maken." De tijd van de robotachtige, on natuurlijke gezichten ligt nage noeg achter ons. Snick is voorstan der van naturel: Ik ben zelf niet rimpelloos, en dat wil ik ook niet; ik wil emoties kunnen laten zien. Niets zo persoonlijk als schoon heid. Voor mij is daarvoor net zo zeer de uitstraling van belang, de persoonlijke verzorging, elegantie en de flikkering in je ogen." Van Not: „Dat platspuiten is bij ons, de plastisch chirurgen, overigens nooit gebeurd. Mensen als Linda de Mol, Conny Breukhoven en Ge rard Joling, die voortdurend in de spotlights staan, gaan daar al snel te ver in. Maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat je amper nog een gezichtsuitdrukking hebt. Het idee achter injectables is: je gaat er béter uitzien. Een vrouw die ik ken, halverwege de dertig, kreeg na een behandeling met in jectables van haar vaste schoon heidsspecialiste te horen dat ze er zo goed uitzag. Ze had absoluut niet door dat haar klant injecta bles had gekregen. Zo hoort het: aan de mimiek, aan het lachen is niet te zien dat je iets hebt laten doen." En die kritische vragen moet je dan natuurlijk niet stellen als de spuit al in je wang zit TERNEUZEN fect zal, af- hanke- voor botox-cowboys. Van Not: „Bij zo iemand kun je bij voorbeeld te veel verdunde botox krijgen. Ik heb wel cliënten geadvi seerd die zeiden: bij mij werkte het na drie weken niet meer. Dan weet ik genoegGriet Snick: „Op sommige websites worden behan delingen aangeboden bij mensen thuis, die voor een paar tientjes een kamertje verhuren waar dan even iemand komt prikken. Je hebt geen enkele garantie dat de gene die dat doet, professioneel be zig is. Het kan net zo goed een be ginnend student geneeskunde zijn. Voor mijn eigen accreditatie heb ik onder meer moeten aanto nen dat ik jaarlijks 500 keer of va ker prik; dat is een garantie dat ik ervaring heb. Bovendien moeten de spullen die ik gebruik aan be paalde eisen voldoen. Er is op in ternet van alles te koop, botox uit China en noem maar op, waarvan je je mag afvragen of het wel goed is." Recentelijk werd Van Not inge schakeld als getuige-deskundige in een zaak waarbij dertig mensen verminkt raakten door zelfgemaak te fillers. Van Not: „De schoon heidsspecialiste die dat deed, is tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens ernstige mishan deling." Kijk daarom niet naar het mooie pand waarin de salon zit, is het advies, maar stel kritische vra gen: welke product gebruikt de be handelaar, en waarom? Is het uit voerig getest en onderzocht? Is de fabrikant te vertrouwen? Is het een bekend en veelgebruikt pro duct? Hoe tevreden zijn andere pa tiënten? Van Not: „En die vragen moet je dan natuurlijk niet stellen als de spuit al in je wang zit. Is het antwoord niet bevredigend, krijg je het gevoel dat er iets niet goed zit, ga dan naar een ander." Een opkomend verschijnsel is de 'botox-party'. Reizende prik- dokters houden onder die naam wel Tupperware-achtige bijeen komsten, al dan niet met 'bubbels' erbij, waarbij de deelnemers ter plekke kunnen besluiten een spuitje te laten zetten. Niet doen, zeggen Van Not en Snick. Een be handeling in een schoonheidssa lon met een glaasje bubbels na af loop is prima, zegt Van Not, maar er moet een goede, objectieve inta ke aan vooraf gaan. „Ik zeg ook wel eens nee. Vaak zelfs. Als plas tisch chirurg heb je meer instru menten tot je beschikking dan een spuit, en als ik zie dat het niet genoeg effect zal hebben, raad ik een andere behandeling aan." Snick: „De combinatie ver koop en drank is on gelukkig. Zo'n be sluit moet met Eens in het halfjaar een spuitje botox en hier een daar wat fil ler doet méér dan da gelijks smeren met een peperdure crème. „Bovendien: als je het preventief doet, dus nog vóór de rimpels goed te zien zijn, hou je veel lan ger een glad gezicht", zegt plas tisch chirurg H.P. van Not van het Medisch Weiness Centrum Mid delburg (MWCZ). Het MWCZ ziet sinds de start in 2007 de groep cliënten die voor een 'prik je' komt, jaarlijks met 10 tot 15 pro cent stijgen. „En dat zonder enige promotie. Ik heb een aantal cliën ten uit de betere buurten van Zee land, die jarenlang hun mond ge houden hebben, maar er nu voor uitkomen. En dan komen er op eens drie, vier vriendinnen mee die het óók willen." In het MWCZ worden injecta bles (verzamelnaam voor botoline toxines zoals botox en fillers zoals hyaluronzuur) toegediend in een medische setting. Maar ook in tientallen Zeeuwse schoonheidssa lons wordt volop geprikt. Injecta bles zijn nu bereikbaar, betaalbaar en sociaal steeds meer aanvaard. En je hoeft er al lang niet meer voor naar de Randstad. Ook in plattelandsprovincies als Zeeland staan injectables gewoon op de prijslijst van salons of het behan delcentra in de buurt. De prijzen zijn door toenemende concurren tie, zeker in het nabije België, ge daald. Het aantal behandelaars is zo toegenomen dat gesproken kan worden van een wildgroei. Botulinum toxine ('Botox') is een relatief veilig en effectief pro duct. Medisch wordt het onder meer gebruikt om asymmetriën (ongelijkheid) van het gezicht of onwillekeurige samentrekkingen te behandelen, en ook bepaalde soorten spanningshoofdpijn. Bij cosmetische toepassing kan ie mand in één behandeling verlost worden van als hinderlijk ervaren trekken zoals een sombere frons of rimpels rond de ogen. Het ef fect blijft tussen de drie en zes maanden zichtbaar. Fillers kun nen je verlossen van de 'marionet- lijnen' (plooi die van de mondhoe ken omlaag loopt) en nasolabiale lijnen (neus-mondplooi) of de 'barcode' (verticale rimpeltjes rond de mond Het ef- lijk van de plek waar het wordt in gespoten, tot een jaar aanhouden. De risico's van injectables zijn in ervaren handen beperkt, zegt Van Not. „Krijgt iemand een te hoge dosis botox, of wordt er verkeerd geprikt, dan kan tijdelijk onbe doeld een spier verlamd raken waardoor je bijvoorbeeld een paar maanden last kunt hebben van een hangend ooglid. Botox mag niet gebruikt worden bij mensen met bepaalde zenuwaandoenin gen, maar verder zijn er weinig contra-indicaties." Ook de fillers zijn tegenwoordig veilig te noe men: „Aanvankelijk werden per manente fillers gebruikt. Die kon- den grote schade veroorzaken. Nu zijn alleen afbreekbare fillers toe gestaan." Botulinetoxine type A, de werk zame stof, is een eiwit dat op de zenuwcellen werkt en zo spieren kan verlammen. Het neurotoxi- sche gif wordt onder veel merkna men verkocht, zoals Botox Cosme tic, Bocouture en Vistabel. Daar naast zijn er fillers zoals hyaluron- zuren en injectables op basis van collageen. En andere, zoals Radies- se, die de eigen aanmaak van colla geen stimuleren. Ook bij de botox en fillers zijn er inferieure merken en topmerken, zegt cosmetisch arts Griet Snick. Ze is sedert 2013 lid van de Nederlandse Vereni ging Cosmetische Geneeskun de en bevoegd om te be handelen met onder meer laser, diepe peelings, lipo- filling, liftdraden en injec tables. Zowel Snick als Van Not waarschuwen ZATERDAG 4 JULI 2015 Botox verovert platteland Plastisch chirurg H.P. van Not: „Ik zeg ook wel eens nee." (*incl. inruilpremie) Voordeel geldt ook voor tenaamstelling in 2015. Vraag naar de voorwaarden. Mr. F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 Prijzen inclusief BTW, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis 0800-0369 of kijk op www.toyota.nl Foto's Mechteld Jansen door door Ondine van der Vleuten Cosmetisch arts Griet Snick: „Niets zo persoonlijk als schoonheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40