mm riHHHHMh Met drones en extra zonnebrand ontvangt Zeeland morgen de Tour de France Morgen eindigt voor het eerst een Touretappe op Zeeuwse grond. Neeltje Jans is er (bijna) klaar voor. NIEUWS 3 Zó was het in 2010 Schouwse buldog is al in het geel nog T dag NEELTJE JANS. Zeeland bereidt zich voor op de intocht van de Tour. Morgenmiddag rijdt iets na drieën de reclamekaravaan via de Brou- wersdam de provincie binnen. Een kleine twee uur later gevolgd door het sportieve deel van de Ronde van Frankrijk: de wielren ners. Verwacht wordt dat op Neel tje Jans het maximale aantal van 24.000 toeschouwers wordt ge haald. Om dat allemaal in goede banen te leiden wordt er tot het laatste moment hard gewerkt. Bij de opbouw van het produc tiecentrum, morgen het kloppend hart van de fïnishlocatie, kijkt Loek Schipper met een gerust hart naar de vorderingen. „Nee, ze nuwachtig zijn we niet meer. Er is al zoveel geregeld en gedaan." Schipper is projectleider Tour de France namens de provincie en vol vertrouwen over het verloop van de Zeeuwse etappe. De mees te zaken zijn geregeld, slechts een enkel detail blijft ook voor hem onzeker. „We zetten bijvoorbeeld grote schermen neer op verschil lende plekken. Maar de ASO (Tour organisator) komt ook nog met een scherm van zo'n 30 vierkante meter. Waar dat precies komt te staan, weten we morgen pas." Ook Rens Vermeer, verant woordelijk voor de fïnishlocatie, kijkt met een gerust gevoel uit naar morgen. Vanuit het epicen trum, waar ook de ambulancepost is gehuisvest, wordt via camera's de hele omgeving in de gaten ge houden. „We hebben een produc tiebedrijf in de arm genomen dat in 2010 ook het perscentrum in Rotterdam gedaan heeft. Want het moet wel in één keer goed zijn." Zeeland gaat morgen de hele wereld over. In de patio van het Topshuis is het perscentrum inge richt. „Morgen zitten hier zo'n vierhonderd man van de media", vertelt Erik van der Weegen van Rijkwaterstaat. „We hebben ook met drones luchtopnames ge maakt van de kering en die ge- GOES. De vorige keer dat de Tour de France door Zeeland kwam, in 2010, draaide de etappe uit op een groot succes. Onderweg van Rot terdam naar Brussel reden de ren ners door een haag van enthou- bruikt de Tour straks in de uitzen ding." Van der Weegen heeft het en thousiasme onder het personeel van Rijkswaterstaat zien toene men. „Toen ik hier kwam voor dit project was iedereen een beetje te rughoudend. Nu loopt iedereen het vuur uit de sloffen voor dit evenement." Naast de honderden journalis ten herbergt het Topshuis morgen ook de club van de ASO. De werk zaamheden van Rijkswaterstaat moeten niettemin gewoon door gang vinden. „Daarom zal het he le 'beslisteam' hier morgen aanwe zig zijn. Want als de kering dicht moet, is het natuurlijk niet handig als we dan pas gaan bellen van: kun je even komen? De Tour is een prachtig evenement, maar de veiligheid gaat voor alles." Vanuit de politie-eenheid Zeeland/West-Brabant zijn mor gen zo'n 160 mensen in de provin cie in touw, aangevuld met enkele tientallen medewerkers van de siaste wielerfans over de Zeeuw se wegen. Het mooie weer droeg bij aan de perfecte dag. Ook voor morgen zijn de weersvoorspellin gen veelbelovend, foto Vincent Jannink/ANP BURGH-HAAMSTEDE. Wilma Speel man uit Burgh-Haamstede is hele maal voorbereid op de komst van de Tour de France. De hondenlief hebster - ze heeft vier Franse bul- dogjes - heeft er zelfs een speciaal T-shirt voor laten maken, met be halve het Tourlogo ook de kop van een buldog. Voor de gelegen heid heeft ze ook een van haar hondjes in het geel gehuld, foto Ruben Oreel landelijke eenheid. Daarnaast is er nauwe afstemming met de andere politieregio's waar de Tourkara vaan doorheen komt, zegt woord voerder Alwin Don. „Vanaf Port Zélande nemen wij het over. Dan is het 'ons' evenement, behalve 'Dit is een uniek moment dat we niet zomaar voorbij mogen laten gaan' het parkoers zelf. De Tour zelf wordt begeleid door de landelijke eenheid en door Franse gendarme rie." De inzet van de politie wordt gecoördineerd vanuit het 'actiecen trum' dat samen met de andere hulpdiensten wordt ingericht in Middelburg. Ook Perry Kentin, organisator van het vip-programma rondom de Tourfinish, is er klaar voor. In totaal worden 250 mensen ingezet om 1600 gasten te kunnen ontvan gen en te voorzien van eten en drinken. Gisteren heeft Kentin nog extra zonnebrand ingeslagen voor de bezoekers. „We zijn toch verantwoordelijk voor onze gas ten. Als het op Neeltje Jans waait en de zon schijnt een beetje, ga je al snel als een garnaal naar huis." Cees Bal, de grote animator ach ter de komst van de Tour naar Zee land, nam gisteren nog even pools hoogte op Neeltje Jans. „Het is ge weldig dat wat we met z'n allen hebben uitgedacht, nu eindelijk echt gaat gebeuren." Dat er tot nu toe in Zeeland van Tourkoorts weinig sprake was, verbaast Bal niet. „Zoals het Zeeuwen betaamt, is men wat te rughoudend. Maar iedereen ziet nu wel in dat dit een uniek mo ment is dat we niet zomaar voor bij mogen laten gaan." ZATERDAG 4 JULI 2015 In Burgh-Haamstede hing gisteren het eerste spandoek al aan een heg. Tourfavoriet Alberto Contador heeft geen hotel in Zeeland meer nodig, foto Dirk-Jan Gjeltema 'Geweldig dat het gebeurt' door Rolf Bosboom en Willem Adriaansens Cees Bal, animator Zeeuwse etappe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3