'Ligplaats zaak van KSC' Rechtbank fluit waterschap terug Jachtclub ziet toekomst stadshaven Veere zonnig in WALCHEREN 7 De jachtclub Veere is blij dat er nu duidelijkheid is over de toekomst van de pittoreske stadshaven. Havenhond Tess loopt rustig mee met haar baasje, havenmeester René van der Leer. Als hij te lang treuzelt naar haar zin, neemt ze een verkoelende duik in de haven. En nee, ze gaat de boten niet op. Maar de vaste gast met hondenkoekjes weet ze feilloos te vinden. De stadshaven van Veere ligt er rustig bij, in afwachting van het seizoen. De jachtclub staat aan de vooravond van een nieuw hoofd stuk. Na moeizame onderhande lingen met de gemeente ligt er nu een erfpachtconstructie met de ge meente ter tafel die de huurover eenkomst vervangt. Het water, met alles erin dat de haven tot jachthaven maakt, komt qua ex ploitatie, onderhoud en vervan ging voor rekening van de club. De gemeente blijft verantwoorde lijk voor de 'omhulling'; de gemet selde wanden, damwand, talud en de ophaalbrug. De gemeente zorgt ervoor dat achterstallig on derhoud, met name aan de stei gers aan de Veerse Meerkant, wordt aangepakt. Daar trekt de ge meente no.ooo euro voor uit. De jachtclub koopt op zijn beurt de steigers en haveninstallaties van de gemeente voor 100.000 euro. Het oliekotje neemt de club over voor 27.500 euro. Dat is in gebruik als havenwerkplaats en opslag. De Veerse gemeenteraad ging donderdagavond akkoord met de nieuwe constructie. Harry Buiter van de havencommissie is tevre den over het onderhandelingsre sultaat. „Het was moeizaam en las tig, maar we kunnen ons uiteinde lijk hierin vinden. Grote voordeel straks is dat we het onderhoud van de haven in eigen hand heb ben. We kunnen dat op reguliere basis doen, zodat we in de toe komst niet geconfronteerd wor den met achterstallig onderhoud. Tja, het is een risico dat we ne men. Niemand weet hoe de water- De stadshaven heeft 120 ligplaatsen voor leden en rond de 55 voor passanten. De club telt zo'n 350 leden sport er over pakweg twintig jaar voorstaat. Onze financiële positie is nu redelijk, maar we blijven na tuurlijk kwetsbaar." Tess komt druipend uit het wa ter en bekijkt haar haven op 't ge makje. Van der Leer wijst op de bossen groen die uit de kademu ren groeien. „Dat moet echt weg. Het beschadigt de muur. En kijk hier, je ziet hier hoe rot sommige balken onder de steiger zijn. Ik moest laatst een meeroog vast schroeven. Daar had ik een enorm lange schroef voor nodig voor ik houvast kreeg in het hout." Buiter: „De gemeente verwacht dat die 110.000 euro toereikend is. Ik vraag het me af... Ze wil het werk in september aanbesteden en in oktober beginnen." VLISSINGEN. Het Vlissingse college zoekt niet meer naar een ligplaats voor rederij Dijkhuizen in de Bin nenhaven. Reden is dat Dijkhui zen verdachtmakingen heeft geuit over omkoopbaarheid van Vlis singse ambtenaren. Wethouder John de Jonge ver telde de raad donderdag dat Mari- nus Dijkhuizen dat op 26 februari ook deed in een gesprek over de plek aan de Piet Heinkade die de reder wil. Dijkhuizen zei 'bij ge ruchte' te hebben vernomen dat 'een envelopje' kon helpen. De Piet Heinkade is bij rechte van een speciale milieuvergunning in gebruik bij Koninklijke Schelde- groep. Die wil Dijkhuizen niet toe laten, zei De Jonge. Succes Het waterschap dreigde de af gelopen jaren veertien bewoners uit hun eigen panden te laten zet ten, nadat die weigerden een exorbitant hogere erfpacht te be talen voor de duingrond waar hun huizen op staan. Daarmee ging het waterschap ver over de schreef, blijkt uit het rechtbankvonnis. Ten eerste strookt de mate van de erfpacht verhoging niet met 'de eisen van redelijkheid of billijkheid', en zijn die 'strijdig met de beginse len van behoorlijk bestuur'. In feite, zo blijkt uit het von nis, gaf het waterschap de bezit ters van de panden geen andere keus dan hun eigendom prijs te geven. Immers, ze zouden elf tot tweeëntwintig keer zo veel erf pacht moeten gaan betalen. Voor beeld: iemand die jaarlijks 598 eu ro afdroeg zag dat bedrag ver hoogd tot 10.800 euro. Het waterschap mag wel de erfpacht verhogen, maar slechts in die mate dat het voor betrokke nen 'financierbaar' blijft. Boven dien moet meetellen dat het niet om dure nieuwe bouwgrond gaat, maar om 'ruwe duingrond' waarop erfpachtnemers ooit zelf hun woningen bouwden. Ook dat miskende het waterschap. Dat het waterschap ontrui ming eiste van die woningen, kwalificeert de rechtbank als 'misbruik van bevoegdheden'. Die eis is dan ook resoluut van de hand gewezen. De rechtbank tekent verder aan dat het water schap zich baseerde op ondeugde lijke rapporten van een ondes kundige taxateur. Een mooie opsteker, reageert woordvoerder Joris Mees namens de huizenbezitters. Maar het stelt hem teleur dat de rechtbank zich niet mengt in de vraag wat dan wel een redelijke erfpacht is. Het waterschap is nu vrij een nieuw voorstel te doen, gebaseerd op een 'evenwichtige belangenafwe ging'. Waterschapsbestuurder De- nis Steijaert had het vonnis giste ren nog niet gelezen. Hij kon dan ook nog niet zeggen of het water schap er tegen in beroep gaat. Rechter verwijt waterschap Scheldestromen misbruik van macht bij verhogen erfpacht duinwoningen Zoutelande ZATERDAG 4 JULI 2015 Nieuw hoofiistuk haven Harry Buiter van de havencommissie (links) en havenmeester René van der Leer met zijn hond Tess bij de Veerse stadshaven in Veere. foto Lex de Meester door Annemarie Zevenbergen Wagnerlaan 20 Vlissingen makelaar j KIJKDAG 8 JULI I6.30T/M I7.3 Ligging aan plantsoen Vier ruime slaapkamers Luxe, moderne keuken Garage Dakkapel op zolder Ideaals gezinshuis M2makelaars.nl IMWIA Vraagprijs 224.500,- k.k. door Henk Postma ZOUTELANDE. Waterschap Schel- destromen maakt zich op flagran te wijze schuldig aan machtsmis bruik door bewoners van het duin gebied van Zoutelande uit hun ei gen huizen te verjagen. Dat blijkt uit een vonnis van de rechtbank in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37