Garantie bibliotheek met knarsende tanden verleend Netflix krijgt een erotische concurrent Werklocatie Tante Amalia biedt kansarme mensen een baan 4 ZEELAND V ;J- Wat te doen als je een rugzakje hebt en een normale baas je niet ziet staan? Kijk dan bij Tante Amalia. #Twitter Eindelijk heeft Jelle van Veen (27) zijn draai gevon den. Dat viel eerst niet mee, want een baas is doorgaans niet zo blij als je tij dens je werk de stad in gaat, op standig bent of dingen doet die niet mogen. Maar nu zit hij op zijn plekje en maakt hij onder an dere iPad-hoesjes van oude de kens. „Hier blijf ik." Na jaren van veranderingen, krijgt Jelle zijn leventje eindelijk op de rails. Zo gaat hij binnenkort op zichzelf wonen. Begeleid, dat wel. „Ik ben al naar laminaat en gordijnen wezen kijken. Een kof fiezetapparaat, waterkoker en mag netron heb ik al. Elke dag pizza eten? Haha, nee, nee." Jelles leven ziet er wat anders uit, want met een verstandelijke beperking en autisme gaat het niet zo van een leien dakje. Van zijn 7e tot 20e zit Jelle op de Klim- opschool in Middelburg, een school voor moeilijk lerende kin deren. Een vervolgstudie zit er niet in, dus gaat de Middelburger op zoek naar werk. Maar veel werkgevers zien mensen met een rugzakje niet staan. Het meest voor de hand liggende alternatief - een sociale werkplaats - ziet Jelle niet zitten. „Ik vind het niet zo leuk om spijkertjes of zo in te pak ken." Misschien iets in de catering dan? „In een congrescentrum bracht ik koffie en broodjes rond en maakte ik de zalen schoon. Maar vaak was er niets te doen en zat ik video te kijken." Niet iets waar Jelle blij van wordt. Daarna helpt hij in de Kringloopwinkel in Serooskerke. Maar ook dat gaat niet lekker. „Ik deed dingen die niet mogen", be kent Jelle openhartig. „Zo zat ik re gelmatig op de hometrainer. Of ik liep het dorp wel eens in." Dat escaleerde, vertelt moeder Liesbeth van Veen. „Jelle werd op standig en vertoonde een soort pu bergedrag. Een klein maandje had hij ook problemen met alcohol. Dan waren we hem soms kwijt en zat hij in een restaurant. Zonder portemonnee." Via zijn vaste begeleider komt Jelle terecht bij zijn huidige werk plek: Tante Amalia in Middelburg. Het is een werklocatie van zorgor ganisatie Philadelphia. „We heb ben hier een recycleafdeling waar we van oude materialen nieuwe dingen maken", vertelt begeleider Mieke Noordhoek. „Er is hier werk voor iedereen die niet op de normale arbeidsmarkt een baan kan vinden." Jelle is één van de 25 mensen die er werkt. De gerecycle de producten worden in het ate lier aan de Sportlaan 110 of op markten verkocht. Jelle trots: „We maken lampenkappen, hoesjes voor telefoons of iPads, tassen Dat de Zeeuwse Bibliotheek le ningen heeft lopen bij de Bank Ne derlandse Gemeenten (BNG) en De Nederlandse Waterschapsbank (NWB) was bekend. Dat staat ge woon in de jaarrekening. Maar pas enkele maanden geleden hoorde de provincie dat voor de lening bij de BNG, die in 2019 is afgelost, ooit is verzuimd een garantstel ling te vragen. Dat is nog tot daar aan toe. Maar de andere lening, van 5 mil joen bij de NWB, is aflossingsvrij en loopt op 18 juli af. Als hij niet wordt verlengd, waarvoor ook een garantstelling nodig is van de pro vincie en de gemeente Middel burg, dan moet hij op die datum worden afgelost. Instellingen als de Zeeuwse Bibliotheek zijn op af stand gezet, dus het is beleid der gelijke garantstellingen niet meer te verlenen. Maar nu moesten de partijen wel. Alleen de Christenunie stemde tegen het voorstel. „Wat wilt u dan?", vroeg De Reu aan Statenlid Martin Otte. „Die 5 miljoen on middellijk aflossen?" Dat ligt niet voor de hand, erkende Otte, maar toch stemde zijn partij tegen, om dat de oplossing ingaat tegen het provinciaal beleid. Net als eerder in de commissie vergadering over hetzelfde onder werp was de kritiek van de Staten niet mals. De Zeeuwse Biblio theek heeft om een garantstelling voor vijftien jaar gevraagd, maar de provincie wil niet verder gaan dan een jaar. In die tijd moet de bi bliotheek een oplossing zien te vinden. Bijna alle partijen vroegen zich af of ze volgend jaar om deze tijd toch weer moeten beslissen over eenzelfde garantstelling. „Het uit gangspunt is van niet", antwoord de gedeputeerde De Reu. „Maar de financiële situatie van de biblio theek wordt er niet beter op, dus ik kan het niet garanderen." voor laptops en slingers. Ik leer er heel veel van." Of hij geen stoute dingen meer doet? „Ook wel hoor. Soms vind ik het leuk om te gaan dansen, bovenop de stoelen." Elke ochtend fietst Jelle naar Tante Amalia. „Ik ben altijd op tijd en werk dan tot vier uur. De ene week werk ik vijf dagen, de an dere week vier dagen. Op mijn vrije vrijdag ga ik naar de stad of het strand. En ik slaap natuurlijk uit." Jelle wil voorlopig niet meer weg bij Tante Amalia. „Ik blijf hier werken, zo leuk is het." Sexflix doet niets anders dan Netflix, maar in plaats van Breaking Bad en House of Cards bestaat het aanbod uit porno films. Volgens Beate Uhse uit Wals oorden, het bedrijf achter Sexflix, kan de gebruiker voor minder dan tien euro per maand kiezen uit een enorme catalogus en de nieuwste films van bekende studio's. Dat betalen voor erotisch ma teriaal niet meer van deze tijd is, is een misverstand volgens Serge van der Hooft, topman van Beate Uhse. „De vraag naar kwalitatief goede erotische films via inter net neemt al jaren toe. Maar wie op internet zoekt komt terecht in een doolhof van amateuristi sche rotzooi, dubieuze sites en abonnementen waar je niet meer vanaf komt." HK:)dootje @k_dootje Drie weken voor je vakantie de foto's van de vakantie van vorig jaar uitzoeken voor 'n fotoalbum is best een strakke planning toch? Online Top 5 Blog RudeStats Student in Zeeland water*,. x specialist Waterontharders Jelle werkt nu wel met plezier en ziet toekomst door Jeffrey Kutterink r Na een aantal jaar heeft Jelle nu eindelijk zijn draai gevonden bij werkloca tie Tante Amalia van zorginstelling Philadelphia, foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Knarsetandend zijn Provinciale Staten gisteren ak koord gegaan met een garantstel ling voor twee leningen van de Zeeuwse Bibliotheek. „Of we voor het blok zijn gezet?", zei verant woordelijk gedeputeerde Ben de Reu (PvdA). „Ik ben dat volstrekt met u eens. We kunnen niet an ders." 10 JAAR llHïïïhl President Wilsonlaan 126 Middelburg Luxe keuken (2010) Prachtige badkamer (2014) Zicht op Middelburg Zeer compleet en luxe Twee slaapkamers Met lift Vraagprijs 189.000,- k.k. WALSOORDEN. We kunnen al voor een klein bedrag per maand onbeperkt series kijken met Net flix en onbeperkt muziek luiste ren met Spotify. Vanaf septem ber kan ook de liefhebber van erotische films ongelimiteerd ge nieten met 'Sexflix'. 'Oh ja', dachten veel mensen vast bij het lezen van deze tweet, 'dat moet ik ook nog doen.' Het eerste deel van Ne derland heeft nu vakantie. 1. Koperen ploert laat sporen na 2. A58 bij Wouwse Plantage weer open na groot ongeval 3. Flinke verkeersdrukte ver wacht in Zeeland 4. Opeens bekent Hassan D. moord op wegwerker 5. Stroomstoringen verpesten optreden Waylon op Onder stroom Sportverslaggever Rudy Boo- gert is niet alleen gek van voet bal, maar ook van cijfers en fei ten. Die weet hij op een bijzon dere wijze te combineren in zijn dagelijkse blog RudeStats. Wie scoorde het vaakst? Welke ploeg maakt de meeste kans om een bepaalde wedstrijd te winnen? Welke trainer is het meest van club gewisseld? Elke dag presenteert RudeStats een nieuwe verrassende analyse van gegevens. Volg het op: www.pzc.nl/rudestats 'Student in Zeeland' is hét plat form voor studenten in Zee land. Hier vind je alles op het ge bied van studeren, lifestyle, eve nementen, wonen en werken. Ook staan er interviews met stu denten in, of vanuit Zeeland. www.studentinzeeland.nl Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc V @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34